logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

TNS: Počítačová kriminalita spôsobuje straty


Počítačová kriminalita predstavuje pre svetovú ekonomiku straty niekoľkých miliárd eur ročne. Dnes je v obehu viac ako 150 000 rôznych vírusov a každý deň sa  milióny ľudí stávajú obeťou počítačovej kriminality. Vzhľadom na neustály nárast trestných činov páchaných v internetovom prostredí v ostatných rokoch vytvorila Európska komisia koordinovanú politiku v úzkej spolupráci členských štátov Európskej únie ako aj ďalších inštitúcií EÚ.

"Digitálne technológie a internet sú dôležitým pilierom európskej ekonomiky. Počet kybernetických útokov však v Európe rastie každým dňom. Európske krajiny si uvedomujú, že ak budú voči týmto hrozbám postupovať jednotlivo, budú ešte viac zraniteľné. Len spoločným postupom a spoluprácou na európskej úrovni možno účinne bojovať proti negatívnym dopadom počítačovej kriminality", uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.    

Počítač

Ilustračné foto: Pixabay.com

Legislatívne opatrenia EÚ, ktoré sú zamerané na boj proti počítačovej kriminalite, sa venujú takým problémom, akými sú napríklad detská pornografia, útoky na informačné systémy, napadnutie online súkromia, online podvody a falšovanie. V tejto súvislosti zrealizovala Európska komisia prieskum zameraný na zisťovanie názorov európskej verejnosti na kybernetickú bezpečnosť. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil v októbri minulého roku, sa v 28 krajinách EÚ zapojilo celkovo 27 868 respondentov, z toho 1 038 Slovákov. Na Slovensku uskutočnila zber dát agentúra TNS Slovakia.

Využívanie internetu

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že miera využívania internetu sa v jednotlivých členských štátoch výrazne odlišuje. Viac ako polovica obyvateľov Európskej únie (63%) sa na internet pripája každý deň, 13% sa pripája občas a len štvrtina (24%) tvrdí, že internet vôbec nevyužíva. Najvyššia miera využívanie internetu je vo Švédsku (96%), Holandsku (95%) a Dánsku (94%). Naopak, najnižšia je v Rumunsku (54%), Portugalsku (56%), Grécku (58%) a Bulharsku (60%).

Na Slovensku využívajú internet dve tretiny (69%) ľudí – pričom 55% ho využíva denne a 14% občas. Takmer všetci tí (94%), ktorí internet používajú, sa naň pripájajú cez počítač (či už osobný počítač alebo notebook), tretina (38%) cez smartfón a štvrtina (24%) tablet. Užívatelia internetu sú online hlavne kvôli emailom (84%), viac ako polovica si na internete číta spravodajstvo (55%), používa sociálne siete (54%) alebo internetbanking (51%). Tovar alebo služby nakupujú cez internet dve pätiny (44%) opýtaných.

Obavy z počítačovej kriminality

O rizikách počítačovej kriminality je na Slovensku dobre informovaná necelá polovica občanov (47%). Najlepšie sú v rámci EÚ informovaní obyvatelia Dánska, Holandska (obe krajiny po 67%), Švédska (66%) a Veľkej Británie (65%), najhoršie občania Rumunska (31%), Bulharska (34%) a Talianska (37%).

Aby sa užívatelia internetu vyhli nástrahám počítačovej kriminality, využívajú viaceré bezpečnostné opatrenia. Približne polovica (51%) slovenskej internetovej populácie má nainštalovaný antivírusový softvér a necelá polovica (45%) používa iba svoj vlastný počítač. Tretina užívateľov internetu neotvára emaily od ľudí, ktorých nepozná (35%) a navštevuje len tie internetové stránky, ktoré pozná a dôveruje im (31%). Obavy o online bezpečnosť spôsobili, že poniektorí užívatelia internetu si na Slovensku pravidelne menia heslá (23%), na rôznych stránkach používajú rôzne heslá (20%), prípadne v oveľa menšej miere poskytujú osobné údaje cez internet (18%).

Viedli vás obavy o bezpečnosť k tomu, že ste niektorým z nasledujúcich spôsobov zmenili používanie internetu? (v %)

Jednou z možností, ako sa vyhnúť počítačovej kriminalite, je aj spomínaná pravidelná zmena prístupového hesla. Najviac opýtaných si na Slovensku za ostatných 12 mesiacov menilo prístupové heslo na svoj emailový účet (40%). Aspoň raz za rok si internetová populácia mení heslá aj na svojich sociálnych sieťach (27%) alebo na stránkach online bankovníctva (19%).

Skúsenosti s počítačovou kriminalitou

V porovnaní s väčšinou členských krajín Európskej únie, sú obyvatelia Slovenska vystavení kybernetickým útokom v oveľa menšej miere. S počítačovou kriminalitou sa slovenskí užívatelia internetu stretli hlavne v podobe zisteného škodlivého softvéru (vírusy a pod.) na svojom zariadení (28%). 17% má skúsenosť aj s emailom alebo telefonátom, ktorý ich podvodne žiadal o prístup k počítaču alebo o prihlasovacie či osobné údaje. Približne desatina sa už náhodne stretla s materiálom, ktorý podporoval rasovú nenávisť či náboženský extrémizmus (12%) alebo sa stala obeťou online podvodu, pri ktorom zakúpený tovar nebol dodaný, prípadne bol falšovaný alebo iný ako inzerovaný (9%).

Zdroj: Agentúra TNS Slovakia