V roku 2024 u nás počet ľudí bez práce klesal a miera nezamestnanosti pravidelne prekonávala historické minimá. Podľa personalistov bude trh práce ovplyvňovaný nízkou nezamestnanosťou aj naďalej. „Ani v budúcom roku neočakávame žiadne prudké výkyvy miery nezamestnanosti. Pokiaľ bude klesať alebo rásť, tak len v desatinách percent, pričom predpokladáme, že i v roku 2025 bude Slovensko atakovať historicky najnižšiu úroveň miery nezamestnanosti,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group.
Ilustračné foto: bruce mars / Unsplash.com
Úbytok ľudí na pracovnom trhu je realitou vo všetkých okolitých štátoch, pričom demografický vývoj jasne ukazuje, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. Nedostatok kandidátov pritom robí z trhu práce na Slovensku „trh riadený uchádzačmi“. Aj na základe toho odborníci z Graftonu očakávajú, že mzdy u nás naďalej porastú. „Hoci dnes už medziročne rastú nielen nominálne, ale aj reálne mzdy, následky kumulatívnej inflácie za posledné 4 roky zatiaľ nedobehli,“ konštatuje M. Malo. „V budúcom roku očakávame ďalší tlak na zvyšovanie miezd, ktoré by mali rásť rýchlejšie než je priemer rastu miezd v Európskej únii,“ predpokladá riaditeľ personálnej agentúry.
Kľúčové otázky: ekonomická migrácia a výkonnosť priemyslu
Šedú zónu trhu práce, ktorá sa na Slovensku so začiatkom ruskej agresie na Ukrajinu výrazne zväčšila, by sa malo podariť v budúcom roku výrazne regulovať prostredníctvom legislatívy. Podľa špecialistov z Graftonu by zamestnávatelia určite ocenili aj pozitívne zmeny v pravidlách ekonomickej migrácie, ktoré by mohli pomôcť zmierniť nedostatok vhodných kandidátov na našom pracovnom trhu. Ide predovšetkým o zrýchlenie a digitalizáciu vízovej politiky, akceleráciu najímania zahraničnej pracovnej sily a zníženie administratívnej záťaže spojenej so zahraničnými kandidátmi. Či k takýmto zmenám dôjde, je však otázkou na vládu SR, prípadne na rezorty, v ktorých gescii je ekonomická migrácia.
Ďalším z určujúcich faktorov pre náš trh práce by v roku 2025 mohli byť rast alebo stagnácia nemeckej, a tým i slovenskej ekonomiky, a výkonnosť nášho priemyslu. Nemecká ekonomika môže podľa Martina Mala ovplyvniť predovšetkým rast HDP na Slovensku, na pracovný trh všeobecne a ani na mieru nezamestnanosti by však podľa jeho slov nemala mať dramatický vplyv. „Slovenský trh práce dlhodobo bojuje s nedostatkom kandidátov, vykazuje vysokú mieru fluktuácie a nízky rast produktivity. Preto i prípadný mierny rast miery nezamestnanosti spôsobený poklesom vývozu a výroby nebude mať na pracovný trh negatívny vplyv, naopak, dôjde k jeho spružneniu.“
Keďže na Slovensku sa celosvetovo vyrába najvyšší počet vozidiel v prepočte na počet obyvateľov, veľkou otázkou je najmä výkonnosť automobilového priemyslu, ktorý je u nás ťažiskový. „Tuzemským automobilkám sa zatiaľ darí nad očakávanie dobre, hoci aj ony zápasia s operatívnymi komplikáciami, najmä s vplyvom zvyšujúcich sa fixných i variabilných nákladov. Dlhodobo vykazujú rast taktiež sektory zdieľaných podnikových služieb, energetiky a zbrojného priemyslu, ktorý hrá v našom hospodárstve čoraz významnejšiu rolu,“ uzatvára M. Malo, ktorý zmenu v týchto dlhodobých trendoch v blízkej budúcnosti nepredpokladá.
Rok 2024 v kocke z pohľadu personalistov:
- Pracovné pozície najžiadanejšie zo strany zamestnávateľov: operátor výroby, skladník, elektrotechnik, údržbár, účtovník, obchodný zástupca, nižšie administratívne pozície
- Pozície s najväčším pretlakom kandidátov: personálny poradca v Bratislave (395 uchádzačov na 1 pozíciu), montážny pracovník v Bratislavskom kraji (253 uchádzačov na 20 pozícií), vodič v Žilinskom kraji (270 uchádzačov na 30 pozícií)
- Najrýchlejšie obsadené pozície: technik v Košiciach (2 dni), montážny pracovník, skladník a administrátorský analytik v Bratislave (do týždňa), vedúci výroby v Žiline (jeden týždeň)
- Pozície, ktoré bolo najťažšie obsadiť: kuchár/pekár v Žilinskom kraji a majster výroby v Michalovciach
- Najžiadanejší benefit: bonusy a prémie (rovnako kancelárske pozície aj pracovníci vo výrobe)
- • Najlepšie platené pozície: Vedúci výrobného závodu v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji (10 000 €)
- Najdôležitejšia úloha personalistov vo firmách: posilnenie značky a reputácie zamestnávateľa
Zdroj: Grafton