Týždeň zelených budov na Slovensku
V budovách trávime priemerne až 90 % svojho času. Spotrebúvajú 40% energie, 17% pitnej vody, 25% vyťaženého dreva, 40 až 50% všetkých surovín a podľa OSN sú zodpovedné za 33% emisií skleníkových plynov. Nie je preto zanedbateľné, aký majú vplyv na ľudské zdravie a prírodu. „Cieľom Týždňa zelených budov je hovoriť o týchto témach celosvetovo koncentrovane a sústrediť pozornosť obyvateľov na tieto otázky,“ povedala Hana Ovesná, výkonná riaditeľka SKGBC pri príležitosti tejto pravidelnej série podujatí. Záverečné biznis raňajky Týždňa zelených budov, ktorý mal podtitul „Ekologicky – Zdravo – Efektívne“ ako kvalitný príklad zelenej architektúry predstavili novú administratívnu budovu firmy Ekom. Redakcia Kancelarie.sk bola prítomná a v nasledujúcich riadkoch vám priblížia, čo sme sa dozvedeli.
Foto: DELTA
Piešťany predbehli Bratislavu
Úsmevný a niekoľkokrát spomenutý bol fakt, že jedna z najekologickejších a tomu aj zodpovedajúco nákladných budov na Slovensku nestojí v Bratislave, ale v Piešťanoch. A to ešte na okraji Piešťan, v priemyselnej zóne. Budova má v preukaze energetickej náročnosti z pohľadu spotreby primárnej energie uvedenú triedu A1, teda je to mimoriadne úsporná ultra-nízkoenergetická stavba. Biznis raňajky začali krátkym videom, ktoré dokumentuje projekt tejto úspornej administratívnej budovy, ktorá stojí na ploche 1713 m2 a vyžiadala si náklady okolo 3,8 mil. eur. Spoločnosť Ekom vyvíja a vyrába bezolejové ekologické kompresory (odtiaľ aj skratka E-kom) určené predovšetkým do zdravotníctva a na export. Svojou centrálou zároveň dáva najavo, že ohľad na životné prostredie je priamo v DNA firmy. Trojposchodovú kancelársku budovu navštevujú klienti z celého sveta a bezprostredne susedí s parkovacím domom, cez ktorý bude riešený peší prechod priamo do budúcej montážnej haly. Aj z toho dôvodu bol v interiéri zámerne zvolený industriálny dizajn. V parkovacom dome budú nabíjacie stanice pre elektromobily.
Foto: DELTA
Veľa svetla a zelene
Architekt tohto projektu Ing. arch Adam Cifra zo štúdia TDI: DELTA Projektconsult Slovakia vo svojej prednáške a neskôr aj v diskusii zdôraznil, že v projekte, ktorý začal už v polovici roka 2016, kládol dôraz na kvalitu vnútorného prostredia, správnu teplotu a kvalitu vzduchu vrátane osvetlenia pracovného miesta. „Neprehliadnuteľným prvkom dispozície objektu je vnútorné átrium, ktoré umožňuje prístup slnečných lúčov do hĺbky traktu a zároveň poskytuje zamestnancom miesto na oddych“. A. Cifra bol aj najčastejším „terčom“ otázok z publika. Tie sa týkali jednak financovania, a jednak procesu príprav a plánovania, či samotnej realizácie. Architekt sa tiež zmienil, že DELTA projektovala tento objekt formou BIM v úrovni 3D modelovania profesiami architektúra, stavebné konštrukcie, statika. Ďalej prezentoval prínosy, ktoré to prinieslo v priebehu procesu projektovania a realizácie všetkým zúčastneným stranám.
Budova rátala aj s tepelnými ziskami a stratami a preto využíva vhodnú orientáciu na svetové strany. Keďže nie je orientovaná na juh, bolo možné využiť celopresklenú fasádu. Objekt je navrhnutý ako átriový. Chladenie je použité stropné chladenie a aktívne betónové jadro. Využíva sa tepelné čerpadlo voda / vzduch. Vetranie je riešenie rekuperáciou s prívodom čerstvého vzduchu v zdvojených podlahách. Budova má vlastnú meteostanicu. Práve vnútorná klíma, jej nastavenie a pocitové vnímanie teploty je podľa A. Cifru jednou z častých otázok, ktoré s používateľmi a majiteľom budovy riešia. Objekt má taktiež predprípravu na využitie obnoviteľných zdrojov energie z podzemnej vody systémom tepelných čerpadiel. To sa nateraz nerealizovalo, nakoľko by sa kvôli administratívne a technickej náročnosti posunul termín kolaudácie stavby.
Foto: DELTA
V kanceláriách je moderný priznaný betónový strop a pohľadový betón. Z exteriéru bude budova o pár rokov ešte zelenšia. Pre tento účel sú tu inštalované laná, po ktorých sa bude zeleň popínať a čiastočne skryje fasádu. Zeleň je však i vnútri budovy, najmä v átriu. Veľké presklené plochy umožňujú maximálne využiť slnečné svetlo. Použité je interiérové a exteriérové LED osvetlenie, inteligentný exteriérový tieniaci systém. Dodajme, že projektovanie objektu išlo súbežne s riešením architektúry interiéru.
Drevo je dôležitá prírodnina
Architektom aj interiérovým dizajnérom išlo najmä o vytvorenie zdravého a komfortného priestoru pre zamestnancov v zmysle atribútov well-being respektíve smart working. Vzhľadom k vekovému priemeru zamestnancov a dlhoročnej lojalite k firme, boli viaceré kancelárie prispôsobené pre konkrétnych ľudí a pre konkrétne pozície. Nábytok spĺňa hlavne požiadavky na funkčnosť, ergonómiu a je riešený neutrálne s kombináciou drevodekoru pre príjemnejšiu atmosféru pracoviska. Martin Gál obchodný manažér zo spoločnosti NEUDOERFLER, hovoril o tom, že použili tzv. benčové riešenie. Z nášho pohľadu je možné ho riešiť platformou, ktorá ma traverzovú konštrukciu, ktorá má rôznu podnož. Zvyčajne sú to podnože plné zo strany koridorov – ak návštevník nahliadne do kancelárie, vidí plnú bočnicu. Eliminuj sa nohy na stoloch, ktoré môžu prekážať a vytvára sa jeden celok, hoci aj tento je flexibilný (demontovateľný), vie sa prispôsobiť potrebám firmy. Ďalším materiálom sú drevotrieskové dosky značky Egger, ktoré spĺňajú smernice A1. Pre niektoré oddelenia a pracovné pozície vytvorili tzv. kokpitové pracovisko, teda individuálne miesto o s množstvom odkladacieho miesta v okolí pracovnej dosky, ktoré je dosiahnuteľné zo stoličky. Zasadačky, konferenčné miestnosti a kolaboračné zóny sú tiež určené na prácu a zdieľanie informácií. Obsahujú technológie alebo stand-by stolíky. V budove je tiež fitness-centrum a na prízemí veľká zasadačka - prednášková miestnosť.
Foto: DELTA
„V práci strávime tretinu života a na to sme pamätali,“ uviedol Jan Beneš zo spoločnosti PRODAN, ktorý hovoril o tom, že kancelárska budova sa okrem typového zariadenia vyznačuje aj akustickým stropom a atypovým dreveným obložením. "Napodobeniny dreva síce vyzerajú dobre, ale drevo je drevo, prírodnina. Pocitovo, vôňou aj na pohmat. Preto sme použili v kanceláriách Ekom smrekový masív (CLT - cross laminated timber), ktoré sa používajú aj pri stavbe drevodomov. Okrem dreva sú tu rôzne ďalšie prírodniny, kameň, kov a recyklovateľné materiály zasadené do priestoru tak, aby vytvárali prirodzenú akustickú bariéru. Z CLT sú vytvorené elementy, prispôsobili sme ich veľkosťou, perforáciou, sú na nich drážky. Tento materiál má svoju kresbu, je to svojím spôsobom umelecké dielo," uviedol J. Beneš. V rámci svojej prednášky predstavil ako zaujímavosť aj tzv. akustickú zónu, čo je akoby kancelária vstavaná vnútri inej kancelárie. Postavať ju nie je komplikované, skúsená partia to na časozbernom videu zvládla za 4,5 hodiny vrátane rozmiestnenia interiérových prvkov.
Foto: DELTA
Foto: DELTA
Foto: DELTA
Foto: DELTA
Foto: DELTA
Redakcia: Kancelarie.sk, Foto: SKGBC, Delta