Rozlišujeme bežnú únavu od chronického únavového syndrómu. Únava je bežnou súčasťou života, ktorá prichádza po psychickom alebo fyzickom vyťaženie a možno sa jej zbaviť výdatným odpočinkom. Chronický únavový syndróm poznáme podľa toho, že sa človek bez zjavnej príčiny cíti vyčerpaný a ani po poriadnom oddychu necíti zlepšenie, pričom tento stav trvá viac ako pol roka. Príznakom je duševné i fyzické vyčerpanie, znížená výkonnosť a zvýšená potreba spánku. "U únavy hrá kľúčovú úlohu civilizačné faktor. Ide predovšetkým o stres. Stres je v dnešnej dobe takmer na každom kroku. Stres na seba vyvíjame, ak od seba čakáme, že zvládneme úplne všetko. Berieme si toho na seba veľa v práci, domácnosti a aj z hľadiska finančného zabezpečenia rodiny, "vysvetľuje David Buchta, odborník na zdravý životný štýl z PRIMULUS. Únavovým syndrómom trpí asi 2-3% populácie.
Foto: PRIMULUS
Únavový syndróm má podobné príznaky ako mnohé ďalšie vážne ochorenia
Únavový syndróm môže mať tiež sprievodné príznaky ako bolesti hlavy, svalov, kĺbov, chrbta, citlivosť a zväčšenie lymfatických uzlín, bolesť v krku, úzkosť alebo zvýšená teplota. Môže dochádzať k poruchám spánku, zábudlivosť či svetloplachosti. Príznaky sú potom tiež znížená chuť na sex a u mužov pokles hladiny testosterónu. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o príznaky, ktoré môžu signalizovať aj mnohé ďalšie ochorenia, musí lekár vykonať komplexné vyšetrenie pre vylúčenie chorôb ako je lymská borelióza, roztrúsená skleróza, chudokrvnosť, psychiatrické ochorenia či nedostatok vitamínov a dôležitých prvkov.
K únavovému syndrómu môže viesť prepätie v rôznych oblastiach života, ale najčastejšie sa jedná o stres zo zamestnania. Zvyčajne sa jedná o nenaplnenú životné sebarealizáciu, kedy človek robí prácu, ktorá ho nebaví len preto, aby zabezpečil rodinu, a cíti sa tak v živote nespokojný. Spúšťačom ochorenia môžu byť aj problémy v oblastiach vzťahov s rodinou a blízkymi. Únavový syndróm môže byť ale tiež dôsledkom pôsobenia infekcií alebo vírusov. Jasnou príčinu vzniku únavového syndrómu odborníci nepoznajú.
Liečba zmenou životného štýlu
Liečba chronického únavového syndrómu je veľmi individuálnou záležitosťou. Niekomu pomôže razantné zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa odstránenie hlavných stresorov, ako napríklad zmena zamestnania. Častým riešením sú individuálne či skupinové psychoterapie. Pomocou býva tiež predpísanie antidepresív. "Základom je ale vždy sa naučiť pozitívne myslieť, zvoľniť životný štýl a uvedomiť si, že človek nie je stroj, nemusí byť schopný zvládnuť vždy všetko a potrebuje odpočívať. Pomáha tiež zdravá životospráva, dostatok pohybu a kvalitná strava, "dodáva David Buchta.
A prevencia? "Dôležité je vedieť relaxovať, ideálne si nájsť vhodného koníčka, ktorý vás napĺňa a zároveň si pri ňom odpočiniete a na chvíľu zabudnete na každodenné povinnosti a starosti. Znie to jednoducho, ale pre mnoho ľudí je to problematické. Kľúčové je dostatočne odpočívať. Vedľa koníčkov a relaxácie, by ste mali udržiavať dobré vzťahy v rodine, na pracovisku a medzi kamarátmi. Niekedy to nie je jednoduché, ale minimálne by ste sa mali o tento stav pokúsiť, "zakončuje David Buchta.
Zdroj: PRIMULUS