Zavedenie cestovného zadarmo pre študentov a dôchodcov na železniciach sa podpísalo pod 12% pokles cien v železničnej doprave a prispelo k zníženiu celkovej inflácie 0,1 pb. Ceny v doprave však znižovali aj klesajúce ceny pohonných hmôt, ktoré reagovali na prudký pokles cien ropy na svetových trhoch. Ten bol síce čiastočne zmiernený slabnúcim eurom, aj napriek tomu však cena ropy v eurovom vyjadrení v novembri poklesla o -7,7%. Ceny pohonných hmôt na Slovensku tento pokles kopírovali a v porovnaní s októbrom klesli o ďalších -3,2%, v medziročnom porovnaní boli nižšie rovnako približne o -3%. Ceny pohonných hmôt z celkovej inflácie v novembri ukrojili 0,08 pb.
ilustračné foto: Freeimages.com
Najmä v dôsledku cestovného na železniciach tak v novembri opäť výraznejšie klesali regulované ceny - o -0,4% medzimesačne, pričom dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila -0,5% na -0,9%. Na druhej strane, jadrová inflácia medzimesačne síce klesala o -0,1%, dynamika jej medziročného rastu sa však zrýchlila z 0,2% na 0,3%. K zrýchleniu medziročného rastu jadrovej inflácie prispeli ako potraviny, tak aj dopytová inflácia.
Dopytová inflácia meraná indexom cien trhových služieb (bez imputovaného nájmu) a obchodovateľných tovarov (bez pohonných hmôt) – prepočet UniCredit Bank – v novembri vzrástla o 0,1%, pričom dynamika jej medziročného rastu sa zrýchlila z 0,3% až na 0,6%.
UniCredit Bank Cenový Barometer (t.j. vnímaná inflácia meraná prostredníctvo často nakupovaných tovarov a služieb) v novembri medzimesačne poklesol o 0,2%, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola tretí mesiac v rade nižší o -0,4%. Spotrebiteľský barometer Štatistického úradu v novembri naznačoval, že vnímanie poklesu cien zo strany spotrebiteľov sa v novembri v zásade nezmenilo, po prepočte zo saldá odpovedí spotrebitelia vnímali spotrebitelia pokles cien na úrovni -0,9%. Inflačné očakávania na nasledujúcich 12 mesiacov však pokračovali v trende z minulých mesiacov a pozvoľna rástli - na základe prepočtu zo spotrebiteľského barometra z 1,7% na 2,1%.
Výhľad
Naďalej platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň. V decembri by mali infláciu navyše nadol stále tlačiť ceny v doprave – pokračujúci pokles cien ropy, ale aj doznievajúci efekt cestovného zadarmo na železniciach (keďže vstúpilo do platnosti až v polovici novembra, štatisticky efekt očakávame ešte aj v decembrovej inflácií). Opačným spôsobom by mala pôsobiť nižšia minuloročná porovnávacia báza pri cenách potravín. Efekt klesajúcich cien v doprave by však mal naďalej prevládať a inflácia by sa podľa našich prepočtov nemala dostať do plusu ani v poslednom mesiaci tohto roka. Po prvýkrát v histórií tak Slovensko v roku 2014 zaznamená priemerný pokles cien (o -0,1%). Výrazne zrýchlenie inflácie pritom neočakávame ani v budúcom roku. Nízka cena ropy, pokles regulovaných cien energií od januára, stále tlmená dopytová inflácia a chýbajúci rast cien potravín by mali držať infláciu blízko nuly minimálne v prvej polovici budúceho roka. Mierne zrýchlenie rastu cien očakávame až v závere budúceho roka, a to v prípade, ak si spotreba domácnosti udrží súčasný rastový trend. V priemere očakávame v roku 2015 infláciu na úrovni 0,4%.
autor: Ľubomír Koršňák,Analytik, Makroekonomické analýzy trhu
zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s., pobočka zahraničnej banky