logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

UniCredit: Penetrácia mobilných kariet


UniCredit sa vo svojej analýze pozrela bližšie na sektor telekomunikácií, konkrétne segment mobilných operátorov. Mobilná penetrácia meraná prostredníctvom aktivovaných SIM kariet na obyvateľa, bez ohľadu nato, či sú využívané na hlasové alebo dátové služby, vo všetkých krajinách EÚ už presahuje 100%, to znamená na jedného obyvateľa pripadá v priemere viac ako jedna aktivovaná SIM karta. Najviac aktívnych SIM kariet na obyvateľa vykazujú mobilní operátori v Lotyšsku (až 2,31), vysokú mobilnú penetráciu vykazujú aj ostatné pobaltské štáty – Litva (1,68) a Estónsko (1,53), či blízke Fínsko (1,72). Výrazne nadpriemernú penetráciu však nájdeme aj v Taliansku (1,66), Bulharsku (1,63), Portugalsku (1,60), či Rakúsku (1,56). Naopak najmenej aktivovaných SIM kariet na obyvateľa vykazuje Slovinsko (1,09), Francúzsko (1,11), Rumunsko (1,13) a Maďarsko (1,14). Slovensko sa radí medzi krajiny s relatívne nižším počtom aktivovaných SIM kariet – na jedného obyvateľa u nás pripadá 1,21 aktivovaných SIM kariet. V priemere v EÚ má jeden obyvateľ aktivovaných 1,32 SIM kariet. 

 

Najvýraznejší nárast aktivovaných kariet v posledných rokoch zaznamenalo Lotyšsko, kde sa ich počet v porovnaní s rokom 2009 viac ako zdvojnásobil, pravdepodobne aj vďaka rozvoju mobilných dátových služieb. Z krajiny s podpriemernou penetráciou sa tak behom pár rokov stal jednoznačný líder EÚ. V EÚ sa však našli aj krajiny, kde počet aktivovaných SIM kariet v porovnaní s rokom 2009 mierne poklesol, najvýraznejšie v Holandsku (o 7 kariet na 100 obyvateľov) a Nemecku  (o 5 kariet na 100 obyvateľov), ale aj v Rumunsku a Grécku. Slovensko sa s rastom penetrácie o 21 kariet na 100 obyvateľov zaradilo medzi najrýchlejšie rastúce krajiny. Podobne rýchlo rástla penetrácia aj v susednom Poľsku (o 23) a Rakúsku (o 27). 

SIM Card

ilustračné foto: Freeimages.com

 

Výzmané udalosti týždňa 44/2014

Česká republika (o 2) a Maďarsko (7) zaznamenali v tomto období podpriemerný nárast penetrácie. V priemere v EÚ sa oproti roku 2009 počet SIM kariet zvýšil o necelých 10 kariet na 100 obyvateľov. Slovensko pritom zaznamenalo v priemere aspoň jednu kartu na obyvateľa ako predposledná krajina EÚ, a to v roku 2010, poslednou bolo Francúzsko v roku 2011.     Na základe údajov Eurostatu, mobilní operátori dosahujú naprieč krajinami EÚ rôznu výnosnosť na jednu SIM kartu. V priemere vykážu na jednej karte ročné výnosy 187 EUR. Najvyššie výnosy na jednu kartu majú operátori v Luxembursku – až 280 EUR, vysoko nadpriemerné výnosy však vykazujú aj operátori v Írsku (271 EUR) a Francúzsku (260 EUR). Relatívne nižšie výnosy na jednu SIM kartu vykazujú operátori v krajinách strednej a východnej Európy, najnižšie v Lotyšsku (42 EUR), Rumunsku (53 EUR) a Litve (55 EUR). Na Slovensku vykazujú podľa údajov Eurostatu mobilní operátori priemerné výnosy na jednu SIM kartu vo výške 164 EUR, najviac spomedzi krajín V4, avšak len mierne viac ako v Česku (163 EUR).

Priemerný výnos na jednu SIM kartu ovplyvňuje hneď viacero faktorov – od jednotkovej ceny služieb (na ktoré vplýva okrem iného aj všeobecná cenová hladina), cez druh služby, na ktoré sú SIM karty v krajine prevažne využívané (hlasové, dátové) až po intenzitu využívania služieb spotrebiteľmi (ktorú ovplyvňuje cena služieb a kúpyschopnosť domáceho obyvateľstva). Z pohľadu spotrebiteľa môže byť zaujímavé porovnanie, koľko utratia za mobilné služby občania rôznych krajín s ohľadom na ceny ostatných služieb a tovarov v danej krajine. Ak použijeme zjednodušenie, že občania majú aktivované SIM karty len vo vlastnej krajine, môžeme považovať výnosy operátorov zároveň za náklady občanov v jednotlivých krajinách. Po zohľadnení parity kúpnej sily najviac za mobilné služby zaplatí obyvateľ Cypru (148% priemeru EÚ), Luxemburska (139%), Českej republiky (123%), Írska a Malty (zhodne 122%). Obyvateľ Slovenska, podobne ako Dánska minie za služby operátorom po zohľadnení cenovej hladiny v krajine v priemere o 15% viac ako priemer EÚ. Naopak, najmenej minie na služby mobilných operátorov obyvateľ Lotyšska (50% priemeru EÚ), Rumunska (51%), Litvy (62%). Treba však pripomenúť, že toto porovnanie nehovorí nič o cenách mobilných operátorov v jednotlivých krajinách, keďže spotrebitelia môžu využívať rôzne druhy služieb a tieto služby môžu využívať v rôznej intenzite.

Ekonomika

Ceny výrobcov

Ceny výrobcov pre tuzemsko podľa údajov Štatistického úradu SR klesali aj v septembri (o -0,1%), pričom dynamika ich medziročného poklesu sa opäť prehĺbila z -3,6% na -3,9%. Na rozdiel od augusta, v septembri už ceny výrobcov netlačila smerom nadol cena ropy. Aj napriek tomu, že pokles cien ropy na svetových trhoch pokračoval, ceny rafinérskych produktov v septembri medzimesačne mierne rástli. Septembrový pokles cien tak ide na vrub najmä jadrovým cenám v priemysle (ceny výrobcov v priemyselnej výrobe očistené o rast cien ropy a potravín – prepočet UniCredit Bank), ktoré medzimesačne poklesli o -0,1% a dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila z -1,2% na -1,7%. Naďalej platí, že ceny klesajú naprieč odvetviami priemyselnej výroby, medziročný pokles zaznamenalo stále 10 z 13 odvetví.  Exportné ceny výrobcov v septembri takisto klesali, medzimesačne o -0,3%, dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila z -3,6% na -3,9%. Ceny výrobcov v septembri ďalej klesali v Európe naďalej tlačí na marže výrobcov a urýchľuje prenos klesajúcich cien energií do cien ostatných tovarov. 

Ceny poľnohospodárskych komodít v septembri opäť klesali, pokles cien bol pritom viditeľný najmä v rastlinnej výrobe. Po zohľadnení sezóny (prepočet UniCredit Bank), ceny v poľnohospodárstve medzimesačne poklesli o -1,2%, pri 2,6% poklese cien v rastlinnej výrobe a 0,5% náraste cien v živočíšnej výrobe. Dynamika medziročného poklesu cien sa zvýraznila z -5,5% na -5,8%, a to najmä  v dôsledku prehĺbenia medziročného poklesu pri cenách v rastlinnej výrobe. Trend postupného zmierňovania medziročného poklesu cien v rastlinnej výrobe, ktorý sme mohli pozorovať od februára tohto roka, sa totiž v septembri zastavil a naopak dynamika medziročného poklesu sa zvýraznila z -7,9% na -9,7%. Naopak medziročná zmena cien v živočíšnej výrobe naďalej osciluje okolo nuly – po jeden mesiac trvajúcom medziročnom poklese (o -0,2% v auguste) sa rast cien opäť vrátil do pozitívneho teritória (o 0,8%). Stále klesajúce ceny poľnohospodárskych komodít naznačujú, že ceny potravín by mali klesať aj v nasledujúcich mesiacoch, opätovné zvýraznenie poklesu cien v rastlinnej výrobe vytvára riziko aj pre ceny potravín, ktoré by si mohli udržať klesajúcu trajektóriu dlhšie ako sme pôvodne očakávali.   

Výhľad

V závere roka by mala cenám výrobcov aspoň čiastočne pomôcť nižšia minuloročná porovnávacia báza, na druhej strane rastúca neistota na európskych trhoch v súvislosti s konfliktom na Ukrajine by mala naďalej vytvárať tlak na marže výrobcov.

Zdroj. UniCredit Bank