Výraznejšie spomalenie dynamiky medziročného rastu pritom zaznamenal najmä kľúčový spracovateľský priemysel (z 9,6% na 4,5%), spomalil sa aj rast ťažby (z 12,0% na 7,7%), naopak energetika po prvýkrát v tomto roku medziročne rástla (o 2,4%). Čísla priemyslu v letných mesiacoch však často skresľujú celozávodné dovolenky, ktoré sú v jednotlivých rokoch nerovnomerne rozložené medzi júl a august. Na silnejšie závery si preto musíme počkať na augustové čísla. Predpokladáme, že slabšie júlové čísla by mohli ísť čiastočne na vrub práve dovolenkovému efektu, čo by sa malo prejaviť v silnejších augustových číslach.
Spomalenie medziročného rastu spracovateľského priemyslu ovplyvnili najmä exportne orientované odvetvia na čele s automobilovým, strojárskym priemyslom a výrobou elektrických zariadení (iných ako spotrebná elektronika). Automobilový priemysel prispel k celkovému rastu priemyselnej produkcie len 0,62 pb, čo je najmenej za posledný rok. Všetky exportne orientované odvetvia si však aj v júli udržali medziročný rast, hoci jeho dynamika sa s výnimkou spotrebnej elektroniky výraznejšie spomalila. Naproti tomu, odvetvia chemického priemyslu (rafinérsky, farmaceutický priemysel a výroba chemikálií), textilný aj potravinársky priemysel v júli medziročne ďalej klesali.
Stavebníctvo ďalej klesá
Stavebníctvo naďalej klesá, podľa údajov Štatistického úradu v júli medzimesačne poklesla o -0,1% (sezónne očistené), dynamika jej medziročného poklesu sa prehĺbila z –4,9% na -5,7%. V júli pritom klesali oba segmenty stavebníctva – výstavba infraštruktúry (o -14,6% medziročne) aj výstavba budov (o -3,6% medziročne)
Výhľad
Podľa indikátora ekonomického sentimentu Štatistického úradu ostáva nálada subjektov v priemysle stále relatívne dobrá, indikátor dôvery v priemysle dosiahol v júli a auguste najvyššie hodnoty od januára 2012. Predpokladáme preto, že priemysel by mal rásť aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom očakávame, že hlavnými motormi rastu budú aj naďalej najmä exportne orientované odvetvia. Nálady v stavebníctve zaznamenali v auguste zlepšenie, najmä vďaka zlepšujúcim sa očakávaniam, ktoré dosiahli najvyššiu úroveň od septembra 2008. Indikátor dôvery v stavebníctve tak naznačuje, že stavebná produkcia by sa v závere roka mohla predsa len vrátiť k rastu.
Ľubomír Koršňák, Analytik, Makroekonomické analýzy trhu, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.
Ilustračné foto: Freeimages.com