1. Čomu ste sa venovali ako tínedžer (13-17 rokov)? V čom ste boli odlišní?
Nemyslím si, že som bol iní ako ostatní. Je síce pravda, že učiteľky na základnej i strednej škole si ma dodnes pamätajú, ale kvôli prospechu to určite nebolo. Patril som k podpriemerným žiakom a škola ma nebavila. Možno si ma pamätajú kvôli menu, ktoré sa dá ľahko pamätať (Zlatoš). V týchto pubertálnych časoch som sa s nadšením venoval rôznym pohybovým aktivitám a hral som na husle (od 5 rokov). Ako chlapec som veľmi veľa času trávil na stromoch a hraním futbalu na betónovom ihrisku. Môj zvrat v živote nastal rozhodnutím, ktoré som si dal až na 18-ty rok života. Prestal som fajčiť aj piť alkohol, chodiť bezducho po podnikoch a rozhodol som sa, že prevezmem zodpovednosť za svoj život do vlastných rúk. Mal som vnútornú motiváciu niečo na sebe i svete zmeniť. Inšpirovala ma k tomu aj kniha, ktorú mi darovala mama (Og Mandino, Najväčší obchodník na svete, české vydanie). V tom čase som hudbu (husle) vymenil za pravidelné športové tréningy (výkonnostné zápasenie), neustále vzdelávanie sa a začal s budovaním vlastnej životnej cesty. Keď sa vrátim v čase späť, tak jediný zásadným bodom zlomu bolo to rozhodnutie v 18-tom roku života. Rozhodnutie, že môj život nezomelú mlyny nezdaru a že dokážem niečo výnimočné. Ak spomínanú knihu prečítate spôsobom, akým vám autor káže (to pochopíte až keď ju budete čítať), tak iná cesta ani neexistuje. Odvtedy som dodnes prečítal stovky kníh, ale myšlienky a postoje z tejto jednej knihy sú hlbokou súčasťou mojej osobnosti.
2. Aká bola najhoršia práca vo vašom živote a čo ste sa z nej naučili?
Žiadna práca nie je najhoršia. Je to len o nastavení mysle a o tom, akú hodnotu v sebe chcete vytvoriť a ponúknuť druhým (resp. obdarovať ich). Prvú prácu som získal ešte v čase, keď som nemal ani občiansky preukaz. Mal som len 14 rokov a chcel som mať nejaké peniaze, preto som mnoho času trávil po brigádach od kopania základov (úplne prvá brigáda), až po plavčíka v USA (na vysokej škole). Každá práca ma niečo naučila, ale čo som pochopil najlepšie bol fakt, že odmena (ovocie) prichádza až po tvrdej a vytrvalej práci, nikdy nie naopak. Ani oheň ti nedá teplo, kým to drevo najprv nenarúbeš a nezaložíš oheň. To platí pre akúkoľvek prácu, pre ktorú sa v živote človek rozhodne. Potrebné je v sebe objavovať hodnotu a pokúšať sa ňou obdarovať iných, potom sa začnú v živote človeka diať malé zázraky.
3. Akú jednu činnosť robíte stále dookola a odporučili by ste ju každému?
Každý deň si v tichosti sadnúť a čítať kvalitné knihy aspoň na 45 - 60 minút. Hovorí sa, že každý leader (vodca) je čitateľ, ale nie každý čitateľ je aj leader. To závisí od toho, čo si človek vyberá na čítanie a aké myšlienky chce aby sa stali súčasťou jeho myslenia a vôbec osobnosti (hovorí sa tomu aj self-koncept). Čítaním kníh človek precvičuje svoje mozgové závity, z ktorých potom vzíde kreativita, rozhľadenosť, nové nápady pre podnikanie či iné zlepšenia pre vlastný život.
Nové nápady vedú k činom, činy k pokusom a omylom a toto celé vedie k lepšiemu úsudku. Mať dobrý úsudok znamená takmer všetko. Každý z nás si potrebuje svoj úsudok cibriť v rôznych oblastiach života (od osobného až po pracovný). Bez dobrého úsudku nie je možné uspieť v ničom. Dobrý úsudok však neprichádza len po dobrých činoch či nápadoch, ale práve naopak z množstva zlých pokusov a omylov, ktoré stihnete za svoj život urobiť. Na to ale treba prekonať vlastný strach a egoizmus, ktorý človeka brzdí v častom riskovaní a zmenožňovaní sa. Ani deti neprestali padať na zadok a robili to až dovtedy, kým sa nenaučili chodiť. Túto vlastnosť je potrebné uchovať si až do konca života. Kto nie je ochotný riskovať, nič nezíska, ani dobrý úsudok. Preto sú nesmierne dôležité aj fyzické aktivity, ktoré tvorenie správneho úsudku urýchľujú [1], [2], [3], [4], [5], [6].
4. Ktorú jednu knihu by ste odporučili mladým ľuďom na prečítanie a prečo?
Spomenul som knihu od Og Mandino - Najväčší obchodník na svete. V českom vydaní je 20 zvitkov múdrosti (v SK verzii len 10). Tieto múdre zvitky som čítal každý večer od roku 1998 do roku asi 2007. Večere, kedy som túto knihu neotvoril a neprečítal si vždy aspoň jeden svitok, by som mohol zrátať na dvoch rukách. Jedna kniha však nikdy nestačí, preto som zasvätil svoj život štúdiu oblastiam, ktorým sa venujem pracovne (šport, výživa, životospráva). Pre dosiahnutie úspechu je dôležité stať sa komplexnou osobnosťou, preto som investoval tisíce hodín aj do štúdia toho ako podnikať a ako sa osobnostne rozvíjať. Na začiatok by som však pre ostatných odporučil ešte tieto dve knihy: Dan Millman - Pokojamilovný bojovník a Brian Tracy - Vytvorte si svoju vlastnú budúcnosť. Knihy my obaja autori vlastnoručne podpísali keď boli na Slovensku prednášať. Prečo čítať knihy a budovať si vlastnú knižnicu som popísal v otázke 3 (úsudok).
5. Aký je aktuálny motivátor číslo #1 vo vašom živote?
Momentálne je to najviac moja rodina (manželka a dcérka). Človek však zároveň musí mať aj iné vnútorné motivácie. Spolu s manželkou podnikáme v oblastiach, ktoré sú zároveň našim poslaním. Veríme, že ľuďom dokážeme zlepšiť kvalitu života (energia, zdravie, estetika, kondícia) a zmeniť tak ich životné smerovanie k lepšiemu (napĺňanie potenciálu). Veríme, že ľudia sa môžu stať lepšou verziu samého seba a v tomto smere sa im pokúšame ísť cestou osobného príkladu. Motivuje nás to dlho do noci pracovať a ráno sa budiť skoro s nadšením pokračovať v práci ďalej. Realizujeme sa vo vlastných projektoch ktoré nás bavia a ktoré nás aj uživia. Máme slobodnú vôľu tvoriť to, čo uvážime za vhodné a počúvame aj spätnú väzbu ľudí z našej komunity (nášho kmeňa). Ak dostávate v živote pozitívnu spätnú väzbu na svoju prácu, motivuje vás to robiť ešte viac a lepšie ako naposledy. Motiváciou číslo jedna však musí byť túžba niečo zmeniť a pozitívne ovplyvniť životy druhých ľudí.
6. Čo bol váš „oči-otvárajúci“ zážitok vo vašich 20tich rokoch?
Asi práve to, že výsledky práce neprichádzajú tak skoro, ako by človek v tomto veku čakal. Lenže všetko na čom v živote záleží, stojí veľké množstvo vytrvalého úsilia i času. A čas ide ďalej tak či onak, nik ho nezastaví. Rob niečo 3 hodiny denne, rob to po celý rok, vytrvaj v tom 10 rokov a ani sa nenazdáš a budeš v tom génius. Tvoje výsledky budú pre druhých extrémne, hoci tebe to tak pripadať nebude. Treba si len položiť otázku, čo ma v živote nesmierne baví a akú hodnotu chcem v sebe rozvíjať, pretože ak ťa niečo nebaví, nebudeš v tom ani dobrý. A v čom človek nie je dobrý, do toho sa musí nútiť a úsilie sa stane zbytočné. Kde chcete byť za 10 rokov od teraz VY? Ja to viem veľmi dobre.
7. Ak by ste mali niečo učiť, čo by to bolo?
Verejne už od roku 2004 vzdelávame ľudí prostredníctvom nášho blogu. Neustále sa pokúšame vytvárať lepšie články i systémy, aby človek dokázal rýchlejšie zmeniť nastavenia svojej mysle. Aby si človek vedel lepšie nastaviť svoju myseľ (pre úspech v akejkoľvek oblasti), potrebuje v prvom rade lepšie informácie a praktické poznatky. Okrem bezplatných článkov tvoríme aj e-publikácie, cvičebné DVD programy či aplikácie a máme vlastný rad Wellness produktov. Svoje know - how a poznatky koncentrujeme do produktov, ktoré sú výsledkom nášho dlhoročného úsilia. Našim cieľom je tvoriť čo najvýživnejšie informácie, aké sme schopní vytvoriť a poskytovať ich zadarmo na blogu. Veríme, že na to, aby ľudia získali v našu prácu dôveru, musíme ich obdarovať najprv excelentnou kvalitou po dostatočne dlhú dobu. Neskôr keď sami zvážia že to, čo im dávame zadarmo je naozaj kvalitné, sami sa rozhodnú u nás nakupovať. U niekoho je táto doba dlhá pár mesiacov, u niekoho aj zopár rokov. Nám to však neprekáža, pretože to mienime robiť po celý zvyšok svojho života.
8. Ak by ste mali dať rady „15 ročnému sebe samému“, čo by ste povedali za 30 sekúnd?
Myslím, že 15-ročnému je ťažké dávať múdre rady. Dnešná mládež o tieto "dobré" rady určite nemá núdzu nie len zo strany rodičov, ale aj učiteľov, či trénerov. Tým že pracujeme v našich akadémiách so stovkami mladých ľudí v tomto veku, presne vieme o čom hovoríme. Jediné, čo prináša skutočný trvalý vplyv na mládež, je osobný vzor. Na to netreba žiadne slová, ale činy.
9. Akú úlohu by ste dali mladému človeku, aby ste ho dostali mimo jeho komfortnú zónu?
To je jednoduché. Ponúkol by som mu atraktívne tréningy v našich Akadémiách Parkour & Freerun. Každý, kto sa chce naučiť akrobatické prvky (napríklad salto vzad), musí ísť mimo svoju komfortnú zónu. Inak sa to nedá naučiť. Tieto športy budujú vôľové a charakterové vlastnosti, pretože len ten kto vytrvá padať najdlhšie bez zbytočného riskovania, sa naučí najviac. To znamená, že tieto športy mladého človeka reálne pripravujú na pracovný i podnikateľský život. Je to ako taká malá poctivá "vojenská služba" (aj pre dievčatá), v ktorej sa aj niečo naučíte. Po celé roky sa naši zverenci učia ako sa spoliehať na seba a svoj dobrý úsudok. Cibria si fyzické i mentálne zručnosti, ktoré potom môžu použiť v reálnom živote. Učia sa ako prebrať zodpovednosť za seba do vlastných rúk, chápu že ak sa niečo chcú naučiť, nemôžu ísť cestou istoty (zamestnania) ale musia zdravo riskovať (podnikanie, vlastná firma). Ak niekto prejde takýmto dlhoročným tréningom, v krvi mu koluje gén vodcu a lídra. Ak sa však zamestná namiesto toho, aby si založil vlastnú firmu, bude po celý zvyšok svojho života nešťastný. Len takto sa buduje skvelý úsudok, ktorý potrebujeme my všetci, aby sme dokázali svoj potenciál naplno využívať a nestagnovať.
10. Akým prekážkam ste čelili na začiatku vašej kariéry? Ako ste jednu konkrétnu prekonali?
Najťažšie bolo dokázať si rozložiť riziko tak, aby človek nezbankrotoval a nemusel sa zamestnať. Ja som začal podnikať hneď po skončení vysokej školy. Trénoval som skupiny i jednotlivcov, písal jedálničky, chodil vystupovať a skúšal svoje činnosti neustále rozširovať. Už počas štúdia som si robil rôzne kurzy a školenia, aby som mal potrebné vedomosti na začiatok kariéry. Peniaze na platenie týchto kurzov som si zarábal brigádami počas celého štúdia. Rozložiť riziko v začiatkoch podnikania znamená, že musíte mať viac pracovných aktivít, ktoré generujú príjem. Ak jedna noha stola zlyhá, malo by tam byť aspoň ďalších 5-6 náhradných, ktoré celý stôl udržia. Vďaka tomu si cibríte svoj úsudok a pokúšate sa vybudovať stabilné pracovné činnosti, ktoré generujú vyšší príjem. Tieto problémy sa dajú vyriešiť ale relatívne jednoducho. Nástrojom je plánovanie a živé predstavovanie si vecí, ktoré by mali fungovať v realite, hoci ešte neexistujú (sú len v hlave). Aspoň jeden deň v týždni je potrebné vyhradiť si 3-5 hodín času na plánovanie, organizovanie a uvažovanie. Nekonečne dôležité je byť pravidelne v kontakte s vlastnými najdôležitejšími myšlienkami.
Počas týždňa je dôležití zbierať a zapisovať najcennejšie myšlienky, ktoré vás napadnú. Inak uletia preč a nikdy sa nemusia vrátiť. Na kvalite týchto myšlienok sa stavia budúcnosť vašej kariéry i celý váš osud. Myšlienky sa neskôr premenia na koncepty, koncepty na projekty, projekty na produkty alebo služby, produkty a služby na systémy či vízie a tak ďalej. Na myšlienkach ktoré si zapisujete si budujete svoj životný osud a celý život. Bez týchto myšlienok sa ďaleko nedostanete a budete stagnovať častejšie ako by ste si želali. Sú základným pilierom vašej budúcej úspešnej kariéry. Nie náhodou čokoľvek hmotné čo vidíme a čoho sa môžeme dotknúť bolo raz najprv iba v hlavách nejakých šikovných ľudí? Presne tak potrebujete postupovať aj my všetci. Preto je potrebné vytvoriť si vlastný pracovný systém, ktorý treba neustále zlepšovať. A odkiaľ má človek brať informácie pre zlepšovanie svojho pracovného systému? Odpoveď nájdete v otázke číslo 3. Preto vám všetkým držíme pri rozbehoch palce.
- Staňte sa lepšou verziou samého seba.
- Staňte sa zodpovedný za svoj život.
- Staňte sa tvorcovia a šíritelia hodnoty.
- Staňte sa dôležitý a nenahraditeľný pre svoje okolie.
- Staňte sa tvorcom vlastného osudu.
- A vždy pracujte na tom, aby ste sa opäť stali lepšou verziou samého seba.
Zdroj: vladozlatos.com
Ilustračné foto: Martinus.sk