Nakoľko ECB má 18. septembra, plánované prvé kolo TLTRO, väčšina účastníkov trhu očakávala skôr slovnú intervenciu a prípravu na ďalšie neštandardné opatrenia, s tým, že bude čakať na dôkladne vyhodnotenie vplyvu tohto opatrenia. ECB však nakoniec nečakala. Euro tak v bezprostrednej reakcii na tento krok ECB oslabilo voči americkému doláru z 1,31 až pod úroveň 1,30. Draghi vo svojom príhovore po zasadnutí priznal, že toto rozhodnutie nebolo jednohlasné, no zároveň uviedol, že ak sa inflácia naďalej bude držať takáto nízka, Rada guvernérov je jednohlasná v použití ďalších neštandardných nástrojov.
ECB k takémuto prekvapivému kroku primäla dlhodobo veľmi nízka inflácia s jej ďalším poklesom v auguste na 0,3% r/r, zastavenie rastu ekonomiky eurozóny počas 2. Q a v neposlednom rade aj slabý vývoj úverov v eurozóne. Celkovo, ECB priznala zhoršený výhľad. Odhady rastu ekonomiky na roky 2014 a 2015 revidovali nadol na 0,9% r/r a 1,6% r/r.
ECB však nezaháľala ani na poli neštandardných opatrení. Začiatok dlho pripravovaného programu nákupov ABS (cenné papiera zaistené aktívami) ohlásila už na október. Navyše k tomuto programu pripojila aj ďalší program covered bond purchase programme. Detaily oboch predstaví na najbližšom zasadnutí 2.októbra. Obe opatrenia sú však naviazané na podporu úverovania reálnej aktivity v eurozóne.
USA: Augustové prieskumy vo výrobnom sektore v USA priniesli pozitívne správy. Markit US Manufacturing PMI index dosiahol nové maximum 57,9 bodu, index ISM Manufacturing vzrástol na 59 bodov, čo je viac ako trojročné maximum. Júlové dáta reálnej aktivity aj skutočne ukázali výrazné oživenie priemyselných objednávok, ktoré v sezónne očistenej miere vzrástli medzimesačne o 10,5%, čím nasledovali svoj predošlý rast 1,5%. Čo sa týka pracovného trhu, počas augusta sa v USA vytvorilo 142 tisíc pracovných miest, čo je zhruba o tretinu menej ako očakávali pozorovatelia trhu a ide o najmenší prírastok v aktuálnom roku. Miera nezamestnanosti ale klesla z predošlých 6,2% na 6,1%. Tento pokles ťahalo zníženie miery nezamestnanosti medzi mladými, čo je pozitívna správa, ale aj opätovný pokles participácie na pracovnom trhu, čo nie je skutočným zlepšením stavu pracovného trhu. V USA bude aktuálny týždeň skromný na zverejnenie nových dát.
Kľúčové očakávané udalosti
Európa: Zverejnené dáta z eurozóny prinesú tento týždeň obraz priemyselnej aktivity zo začiatku tretieho štvrťroku. Očakávame, že aktivita za celú eurozónu počas júla po predošlých dvoch mesiacoch poklesu konečne vyskočila nahor (cca 0,7% m/m) a to najmä vďaka oživeniu v Nemecku. V rámci jednotlivých národných ekonomík budú zverejnené augustové inflačné dáta. Predbežný odhad z konca augusta ale ukázal, že inflácia v eurozóne ako celku opäť poklesla.
Mgr. Ing. Andrej Arady, Makroekonóm, VÚB, a.s., Korporátna stratégia a ekonomické analýzy