V Nemecku, Česku, Maďarsku aj Poľsku sa priemysel v auguste vyvíjal oveľa horšie ako sa očakávalo. Spoločnou črtou bolo výrazne oslabenie sektoru automobilov a to možno pozorovať aj v domácom priemysle. Zatiaľ čo v júni rástla výroba áut medziročne ešte takmer 10%, v júli to bolo už len cez dve percentá a v auguste už klesala o -1,8% r/r. Ostatný pokles automobilového sektora v Nemecku a v strednej Európe však nemusí odrážať skutočné oslabenie tohto odvetvia. Produkcia počas leta býva spravidla veľmi rozkolísaná kvôli každoročným posunom dovoleniek, čo sťažuje dôkladné sezónne očistenie dát.
Oslabenie však zastihlo aj mnoho zvyšných domácich priemyselných segmentov. Osem z trinástich reportovaných výrobných odvetví priemyslu v auguste medziročne klesalo. Avšak priemyselná výroba mimo áut napriek poklesu mnohých menších odvetví ako celok stále rástla. Priemysel za to vďačí najmä veľmi slušne rastúcej výrobe elektrických zariadení (tá vykazuje dlhodobo dobré výsledky; augustový rast 32,9% r/r) a výrobe kovov (takisto nejde len o jednorazový skok, ale dlhodobo slušný výkon; augustový rast 17,8% r/r). Detailné údaje rastov uvádzame v tabuľke dolu.
Mimo spracovateľskej výroby priemysel dosahoval dobré výsledky. Hoci ide len o malú časť celkového priemyslu, ťažba aj sieťové odvetvia slušným rastom brzdili spomalenie celkového priemyslu. Spolu k celkovému medziročnému rastu pridali takmer osem desatín percentuálneho bodu.
Výhľad
Čo sa týka výhľadu na najbližšie obdobie, máme obavy, či sa ostatné oslabenie priemyslu v zahraničí naplno neprenesie do domácej výkonnosti až s oneskorením. Obavy navyše podporuje aj nepretržitý pokles nových objednávok na medzimesačnej báze od mája až po ostatné dostupné dáta z júla. Na druhej strane, predaje áut v Európe z dlhodobého pohľadu posilňovali, čo dáva nádej na oživenie rastu výroby áut. PMI indikátory, ktoré s predstihom dokážu predpovedať vývoj priemyselnej výroby v EÚ napovedajú mierny rast a navyše domáce podniky od júla až do septembra naberali podľa konjunkturálnych prieskum len optimizmus. V odhadoch na najbližšie mesiace sa tak prikláňame k stabilizácii súčasných úrovni rastu až k miernej akcelerácii.
Zdroj: VÚB Banka
Graf: Zloženie rastu priemyselnej výroby, príspevok v percentuálnych bodoch k medziročnému rastu. Zdroj: VÚB na základe dát zo ŠUSR