logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Výhody certifikátu LEED (3. časť)


V dnešnej tretej časti seriálu o zelených budovách sa dozviete aké výhody prinášajú majiteľovi a užívateľom budovy s certifikátom LEED. Americký certifikát LEED získalo na celom svete už viac ako 20 tisíc budov. Medzi hlavné dôvody, prečo sa developeri a investori rozhodli pre certifikáciu, sú nižšie prevádzkové náklady, kvalitnejšie pracovné prostredie a v neposlednom rade zvýšenie investičnej hodnoty budovy. V tejto časti sa budeme ďalej venovať hodnotiacemu systému certifikátu LEED a povieme si hlavné fakty o jednotlivých kategóriách certifikácie.

Certifikát LEED prináša konkurenčnú výhodu

Zelené budovy s certifikátom LEED sú energeticky efektívne budovy, na ktoré boli už pri výstavbe použité ekologicky prijateľné materiály a technológie. Medzi hlavné výhody zelenej budovy s certifikátom LEED patria nižšie prevádzkové náklady, kvalitnejšie pracovné prostredie a v neposlednom rade zvýšenie investičnej hodnoty budovy. V reči čísiel je na nich zaujímavé najmä vyššie nájomné, ktoré si majiteľ budovy môže pýtať za prenajatý štvorcový meter. Nájomné v zelených budovách môže byť vyššie ako v bežných kancelárskych budovách. Nájomca však v konečnom dôsledku neplatí viac ako by platil inde. Nájomca zelenej budovy šetrí predovšetkým na prevádzkových nákladoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou výslednej ceny za prenájom.
Zelené budovy s certifikátom LEED lákajú globálne spoločnosti, ktoré sa riadia pravidlami zodpovedného prístupu k ochrane životného prostredia. Developer tak má možnosť obsadiť budovu na dlhšie obdobie, a to aj pri vyššej cene nájomného. Vo väčšine je hlavným cieľom developerov  predaj komerčnej nehnuteľnosti inštitucionálnemu investorovi. A tí sa pozerajú veľmi prísne na životnosť budovy, mieru obsadenosti, dĺžku kontraktov a možnosti opätovného prenájmu v prípade výmeny nájomníkov.

Hodnotiaci systém certifikátu LEED

V rámci hodnotiaceho systému LEED sa prideľujú body na škále 110 bodov v 7 základných kategóriách. Na základe získaných bodov môže budova získať hodnotenie v štyroch úrovniach: certifikovaný, strieborný, zlatý a platinový. Najvyšším ohodnotením spomedzi štyroch stupňov certifikátu je LEED Platinum, ktoré získa budova ocenená na viac ako 80 bodov. Zelená budova s certifikátom LEED Gold je ohodnotená v intervale od 60 do 79 bodov. Najviac budov ašpiruje na strieborné hodnotenie LEED Silver so škálou od 50 do 59 bodov. Budova dostane ocenenie LEED Certified, ak je ohodnotená na viac ako 40 bodov do 49 bodov.

LEED 3. cast

Prípadová štúdia
Interiér budovy Citibank v Budapešti získal, ako prvý komerčný interiér vo východnej Európe, certifikát LEED Platinum pre kategóriu, čo je najvyššie hodnotený stupeň certifikátu. Poradcom v procese certifikácie budovy Citibank bola medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers.

Kategórie hodnotiaceho systému LEED

Prvou hodnotenou kategóriou je udržateľný rozvoj lokality, kde sa berie do úvahy napríklad aj výber pozemku. V kategórii hospodárenie s vodou sa okrem iného sleduje aj využitie odpadovej vody, progresívne technológie čistenia vody atď. Do kategórie energia a ovzdušie patria aj požiadavky na zníženie spotreby energie pri vykurovaní, chladení, vetraní a pod. V kategórii materiály a zdroje sa hodnotí aj použitie recyklovateľných alebo certifikovaných stavebných materiálov. V kategórii kvalita vnútorného prostredia sa prideľujú body napríklad za riadenie výmeny vzduchu alebo použitie stavebných materiálov s nízkou emisiou škodlivín. V šiestej kategórii inovácie a dizajn sa hodnotia výnimočné vlastnosti nad rámec vyššie uvedených kritérií, napríklad inovácie dizajnu alebo využitie akreditovaného odborníka LEED v procese prípravy. V poslednej kategórii je možnosť získať špeciálne body, v prípade, že budova rieši environmentálne výzvy, ktoré sa vzťahujú na daný región.
Prvých päť kategórii má stanovené aj minimálne požiadavky (tzv. prerequisites), ktoré sú nevyhnutné pre udelenie certifikátu, napríklad zníženie spotreby vody o 20 %.

Foto: Stock.xchng.com

Martin Malovec
Martin Malovec