Zelené budovy prinášajú úspory energie
Tretia kategória hodnotiaceho systému LEED certifikátu, ktorý patrí k najrozšírenejším certifikačným systémom na svete, je dôležitá z pohľadu úspory energií a zároveň znižovania negatívnych dopadov budov na životné prostredie. Certifikácia a výstavba zelených budov podporuje dosiahnutie cieľov Európskej únie ohľadom zníženia spotreby energie, zvýšenia obnoviteľných zdrojov a obmedzenia emisií CO2. Budovy v Európe sa podľa štatistík podieľajú na spotrebe energií až 40 % a na tvorbe emisií CO2 až 50 %. Požiadavky a opatrenia v tretej kategórii Energia a ovzdušie kladú dôraz na dosiahnutie minimálnej energetickej náročnosti technických zariadení budov, ako sú systémy na vykurovanie a klimatizáciu. Medzi základné ciele tiež patrí zníženie spotreby energie v budove, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ako aj redukcia škodlivých látok do ovzdušia.
Energetická náročnosť zelenej budovy na minime
Tak ako pri ostatných kategóriách aj v kategórii Energia a ovzdušie musia byť najprv splnené základné povinné požiadavky, aby mohla byť stavba zaradená do certifikácie LEED. Potom sa hodnotia jednotlivé kredity počtom bodov. Prvou povinnou požiadavkou je, aby majiteľ budovy preukázal, že systémy súvisiace so spotrebou energie sú funkčné a v súlade s návrhom a projektovou dokumentáciou. Tak sa zabezpečí plánované zníženie spotreby energie, nižšie prevádzkové náklady, lepšia stavebná dokumentácia a vyššia produktivita nájomníkov. Tretia kategória hodnotiaceho systému certifikátu LEED hodnotí systém klimatizácie, vykurovania, chladenia, osvetlenia, prísunu denného sveta, ako aj systém teplej vody a systém využívania obnoviteľných zdrojov energie. Energetickú simuláciu týchto systémov overuje pri stavbách do 4 645 m2 kvalifikovaná osoba poverená dodávateľom alebo realizátorom stavby. Pri väčších stavbách osvedčenie vydáva externá kvalifikovaná firma alebo osoba.
Cieľom druhej povinnej požiadavky, ktorú projekt musí splniť, je stanovenie minimálnej úrovne energetickej účinnosti pre budovu a systémy, ktoré znížia ekonomické a enviromentálne dopady vyplývajúce z nadmernej spotreby energie. Projekt na splnenie tejto požiadavky musí splniť jedno z troch navrhovaných opatrení. Patrí sem vykonanie energetickej simulácie všetkých systémov v budove a preukázanie zlepšenia energetickej prevádzky minimálne o 10 % v nových budovách a o 5 % v renovovaných budovách v porovnaní so stanoveným základnými ukazovateľmi. Tieto základné štandardy vypracovala asociácia odborníkov v oblasti technických zariadení budov v USA (ASHRAE 90.1-2007). Zámerom poslednej povinnej požiadavky je, aby zelené budovy nemali vplyv na zmenšovanie ozónovej vrstvy. Investor preto musí spraviť opatrenia, aby technické zariadenia pre vykurovanie, ventiláciu, klimatizáciu a chladenie v budove eliminovali používanie freónov na chladenie zariadenia. Toto platí najmä pre budovy v USA. Používanie chladív na báze chlórofluórouhľovodíkov (CFC) je na Slovensku zakázané približne 10 rokov.
Maximálny počet bodov, ktoré možno získať za kredity v tretej kategórii:
- Optimalizácia energetickej náročnosti (Optimize Energy Performance) – 19 bodov
- Využitie obnoviteľnej energie priamo na pozemku (On-Site Renewable Energy) – 7 bodov
- Kontrola energetického systému po spustení prevádzky (Enhanced Commissioning) – 2 body
- Správa technických zariadení s chladením (Enhanced Refrigerant Management)- 2 body
- Meranie a overenie systému (Measurement and Verification) – 3 body
- Zelená energia (Green Power) – 2 body
Najviac bodov za zníženie energetickej náročnosti
Po splnení troch povinných požiadaviek kategórie Energia a ovzdušie sa hodnotí šesť kreditov. Za prvý kredit Optimalizácia energetickej náročnosti môže projekt získať maximálne 19 bodov. Na základe vykonanej energetickej simulácie celej budovy a jej technických zariadení sa porovnajú údaje o energetickej náročnosti budovy so stanovenými základnými štandardmi, určenými normou ASHRAE. Podľa výšky preukázaných percent zlepšenia energetickej náročnosti budovy v porovnaní so štandardmi sa prideľujú body. Napríklad ak je ukazovateľ v novej budove lepší o 12 % a v renovovanej budove o 8 %, získava projekt 1 bod. Maximum 19 bodov získava novostavba v prípade lepšieho ukazovateľa o 48 % a renovovaná budova o 44 %.
Využitie obnoviteľnej energie priamo na pozemku
Cieľom druhého kreditu je podporovať využívanie energie z obnoviteľných zdrojov priamo na pozemku projektu pre vlastnú spotrebu. Zelená budova tak obmedzí využívanie fosílnych palív ako zdroja energie a zníži sa tak záťaž na životné prostredie a ekonomiku. Projekt v tomto kredite môže získať maximálne 7 bodov, počet bodov je odstupňovaný podľa percent. V prípade, že budova využíva 1 % energie z obnoviteľných zdrojov z celkovo využívanej energie, projekt získa bod. Maximum 7 bodov získa, ak využíva 13 % energie z obnoviteľných zdrojov.
Kontrola technických zariadení aj po spustení prevádzky
Investor, ktorý naplánuje kontrolu systémov technických zariadení v budove aj po spustení prevádzky, môže získať v hodnotiacom procese certifikátu LEED ďalšie 2 body. Dodatočný kontrolný systém po dokončení a za prevádzky budovy vyhodnotí spotrebu energie v budove, funkčnosť systémov klimatizácie, vykurovania a ostatných technických zariadení. V projekte sa vytvorí kontrolný systém v užívateľskom manuáli pre správcu budovy, ktorý rieši prípadné problémy vzniknuté počas 10 mesiacov po spustení prevádzky budovy.
Zariadenia v zelenej budove bez freónov
Cieľom štvrtého kreditu je, aby zelené budovy nemali žiaden alebo nepatrný podiel na zmenšovaní ozónovej vrstvy. Projekt môže získať dva body, ak nepoužíva žiadne chladiace systémy alebo používa také zariadenia na vykurovanie, klimatizáciu, chladenia a ventiláciu, ktoré nespôsobujú zväčšovanie ozónovej diery a nemajú freóny.
Merania a overovanie spotreby energie
Hodnotiaci systém certifikátu LEED podporuje majiteľa budovy, aby sa zaoberal informáciami o priebežnej spotrebe energie po spustení prevádzky budovy. Projekt môže získať za piaty kredit maximálne 3 body, ak rozvinie a implementuje plán na meranie a kontrolu spotreby energie v budove, aby návrhy úspor energie boli reálne dosiahnuté.
Zelená energia v zelených budovách
Projekty certifikovaných zelených budov podporujú vývoj a využívanie technológií na uskladnenie elektrickej energie a pre obnoviteľné zdroje energie, ktoré nemajú žiadny dopad na znečistenie životného prostredia. Ide o zelenú energiu, napríklad elektrická energia vyrábaná zo solárnych panelov, veterná energia. Dva body za tento kredit získa projekt, ktorý má aspoň na dva roky dohodnutú zmluvu na dodávky elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov minimálne na úrovni 35 % z celkovej spotreby v budove. Percentuálny podiel sa pritom vypočítava z množstva spotrebovanej energie, nie z ceny energií.
Zdroj: Colliers, Foto: Stock.xchng