Majetková kriminalita
Kancelárske budovy sú zväčša strážené kamerovým systém, alarmom napojeným na Pult centralizovanej ochrany a SBS. Mnoho firiem však sídli v rodinných domoch a mnoho zamestnancov nedodržiava ani len základné pravidlá bezpečnosti. Hovorí sa, že príležitosť robí zlodeja. Žiaľ denne sa presviedčame z televíznych správ, že je to tak. „Naši klienti v niektorých prípadoch priam nabádali zločincov. Obloky otvorené na vetranie, chýbajúce mreže na pivničných priestoroch, absencia alarmu a kamerových systémov, úplne nepochopiteľné zverovanie kľúčov a prístupových kariet od budovy neprevereným osobám,“ hovorí Daniel Štubniak, konateľ spoločnosti Kamerové systémy, s.r.o. a dodáva: „Prevencia je oveľa oveľa lacnejšia, ako neželané investície do nápravy škôd a zdĺhavé čakanie na verdikty orgánov činných v trestnom konaní. Všetko to sa navyše ešte predraží, ak nemajú svoj majetok poistený.“
Zabezpečte vstupy do objektu
Odchádzate na dovolenku alebo na dlhú služobnú cestu a nestíhate nehnuteľnosť zabezpečiť inak, než s tými súčasťami, ktoré má momentálne nainštalované? Patríte medzi väčšinu Slovákov a zlodeji to dobre vedia. Čakajú len na vhodnú príležitosť. V prvom rade dobre zabezpečte všetky okná (aj strešné a pivničné) a veľké vetracie otvory, pretože tieto patria medzi najčastejšie miesta, kade zlodeji vniknú do budovy. Paradoxne druhým spôsobom vlámania sa sú jednoducho vchodové dvere. Na ďalších priečkach v štatistike sú tiež dvere - zadné dvere, dvere na chodbách, balkónové dvere a dvere z pivnice, lodžie alebo terasy. Uistite sa, že sú dobre uzamknuté.
Zariadenie a elektronika by tiež nemalo zostať „na obdiv“ na cez okná viditeľných miestach. Sú doslova pozvánkou pre zlodejov. Výpočtovú techniku, elektroniku, hodnotné náradie ukryte do uzamykateľných skriniek. Hotovosť, platobné karty, doklady, stravné lístky, dokumenty - hlanve tie tajné - a cennosti patria do trezoru. Všetko „voľne položené“ a cenné je ľahkou korisťou zlodejov. Dobrým zvykom je upratať po sebe stôl pri odchode z práce a cennosti uzamknúť napríklad do pracovného stola.
Zvyšujte bezpečnosť, znižujte riziko
Ak je váš domov aj vašou kanceláriou najjednoduchší spôsob je počas neprítomnosti požiadať o pravidelné návštevy susedov, známych, rodinu, ale s dôrazom na ich dôveryhodnosť. Babička, ktorá chodí iba „polievať kvety“, riziko krádeže príliš nezvyšuje. Váš známy by mal kontrolovať, či sú všetky zámky neporušené, pozorovať okolie, či sa v ňom nepohybujú podozrivé osoby. Zlodeji veľmi často „kontrolujú“, či sa v domácnosti niekto nachádza vyzváňaním na zvončeky, volaním na pevnú linku (vyvarujte sa odkazu na záznamníku, ktorý informuje o vašej neprítomnosti). Preto radšej na schránku píšte len priezvisko, poštovým doručovateľom to stačí a pre zlodejov je ťažšie zistiť si o Vás viac, napríklad v prostredí sociálnych sietí. Cez siete typu Foursquare alebo Facebook je veľmi ľahké zistiť vašu geografickú polohu, preto si dobre preštudujte nastavenia. Ako signál vašej neprítomnosti však stačia nevybrané schránky, nalepený leták na dvere alebo pohodené odpadky pred vchodové dvere. Za bežných okolností by ste ich totiž odniesli alebo odtrhli, čo by mala robiť váš známy, ktorému ste zverili kľúče. Ten by mal tiež manipulovať so žalúziami. Neodporúča sa, nechávať ich stále zatiahnuté. „Hodenou rukavicou“ pre zlodejov sú i škatule od nových spotrebičov v nevynesenom smetí pred domom, rovnako ako chválenie sa majetkom,“ hovorí D. Štubniak. „Zlodeji pracujú prevažne v noci. Dbajte, aby ste mali funkčné pouličné osvetlenie, osvetlenie dvora i vchodových dverí a aby sa dvere a okná od ulice neskrývali za husté kríky či stromy. Vhodným riešením je osvetlenie, ktoré sa zapína pri zaregistrovaní pohybu,“ dodáva.
Zdroj: Kamerové systémy, Ilustračné foto: Stock.xchng