19. apríl: Svetový deň investičný fondov

19.04.2022

19. apríl je Svetovým dňom investičných fondov. V tento deň sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Ide o nástroj kolektívneho investovania, ktoré prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investovanie do fondov je stále viac populárnejšie aj u Slovákov. K 31. decembru 2021 predstavovali na Slovensku aktíva podielových fondov objem 9,5 mld. eur, čo bolo 3,3 – násobne viac ako pred 10 rokmi. Pri tejto príležitosti sa analytička WOOD & Company Eva Sadovská pozrela na aktuálny vývoj fondov, do ktorých fondov Slováci investujú najviac, ale aj na to, či našinci majú základné vedomosti o investovaní. Analýza vychádza z najaktuálnejších údajov Národnej banky Slovenska a z Indexu investičnej gramotnosti.

Precondo CA / Unsplash.com

Foto: Precondo CA / Unsplash.com

Inflácia v januári 2022 dosiahla 8,4 % a vo februári sa dokonca dostala na úroveň 9,0 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR ide o vyše 17 – ročné maximá. Takýto robustný rast cien tovarov a služieb rozhodne nie je dobrou správou pre naše peňaženky. Vysoká inflácia nielenže oslabuje reálny rast platov, ale znehodnocuje aj úspory obyvateľov v bankách, ktoré sú úročené 0 až 1 %.  Inflácia „valcuje“ úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe. Priemerný rast cien tovarov a služieb sa totiž v rokoch 2017 až 2021 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 3,2 %. V roku 2022 tomu nebude inak, nakoľko rast cien tovarov a služieb sa očakáva okolo 9 %. Jednou z možností, ako sa popasovať s vysokou infláciou, je investovať.

Podľa údajov Európskej centrálnej banky tvoria hotovosť a vklady v bankách až 60 percent z celkových finančných aktív slovenských domácností. Slováci sa tak neinvestovaním sami ochudobňujú. Paradoxom je, že Slovenky a Slováci majú v súčasnosti pestrú škálu možností ako zodpovedne investovať. Jednou z možností je investovať práve do podielových fondov.

Podielové fondy rastú na popularite. Ich objem je 3,3 – násobne vyšší ako pred 10 rokmi

Investičné podielové fondy sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 31. decembru 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9 532,2 mil. eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %. Dôkazom, že investičné fondy získavajú na popularite je ich neprehliadnuteľný nárast za posledných desať rokov. Ich objem bol v závere vlaňajšieho roka 3,3 – násobne vyšší ako na konci roka 2011.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 31. decembru 2021 zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Druhými najzastúpenejšími fondmi s podielom 21,7 % sú realitné fondy. Nasledujú dlhopisové fondy s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach investičných fondov podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Prečo je investovanie do fondov populárne?

Investovaním do fondov chcú investori profitovať z ich budúcich výnosov, a to prostredníctvom získania podielu v  odvetví, ktorému veria a na vývoji ktorého sa chcú podieľať. „Ak si dnes vyberáme investičný fond, tak sa rozhodujeme na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu či správcovskej spoločnosti, ale i na základe výšky poplatkov. Pozitívom je, že v súčasnosti investiční poradcovia dokážu investorovi vybrať fond na mieru, zohľadňujúc jeho preferencie, vzťah k riziku či investičný horizont. Toto robí investovanie do fondov podstatne prístupnejším. Fondy sú výborným nástrojom ako diverzifikovať svoje investičné portfólio“, zhodnotil investovanie do fondov Michal Kasana, sales manager WOOD & Company.

Aké výnosy dosahujú podielové fondy na Slovensku?

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) pravidelne zverejňuje priemerné trojročné zhodnotenie fondov v SR (vážené anualizované hodnoty).

  • K 1. aprílu 2022 dosiahli najvyššie trojročné zhodnotenie akciové fondy a to na úrovni 11,42 %.
  • Nasledovali fondy alternatívnych investícií s úrovňou ukazovateľa 10,82 %.
  • Správcovia realitných fondov, ktoré sú určené kvalifikovaným investorom, majú viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
  • Celkovo ale realitné fondy, ktoré sú prevažne určené bežným (retailovým) investorom dosiahli  priemerné trojročné zhodnotenie na úrovni 2,94 %.
  • Zmiešané fondy podľa údajov SASS dosiahli trojročné zhodnotenie 2,64 % a štruktúrované fondy 1,94 %.
  • Jedine dlhopisové fondy si pripísali stratu – 0,79 %.

Zdroj: ass.sk

Rozumejú Slováci investovaniu?

Zaujímavé údaje o tom, akými sú Slováci investormi, prináša Index investičnej gramotnosti, ktorý na Slovensku zrealizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS (počas novembra a decembra 2021, na vzorke 1 050 obyvateľov vo veku 18 až 65 rokov). Slováci a Slovenky si v otázkach investovania príliš neveria, nakoľko viac ako 60 % našincov v prieskume potvrdilo, že nedôveruje svojim znalostiam na poli investícií, svojim financiám nerozumie a netuší, ako s nimi správne narábať. Najväčší nedostatok znalostí majú Slováci v 5 kľúčových oblastiach. Mnohí nemajú jasno v rozpoznávaní rozdielov medzi investovaním a sporením. To, že výnosy nie sú zaručené pri oboch, si uvedomuje len menej než 30 % opýtaných. Negatívnym zistením je tiež skutočnosť, že väčšina respondentov očakáva, že ak v minulosti výnosy rástli, bude tak aj naďalej. Veľké problémy Slovákom spôsobuje aj rátanie percent či téma zloženého úročenia.

Index investičnej gramotnosti poukazuje na slabé stránky v našich investičných vedomostiach. Ak ale vieme, v čom spočíva problém, riešenia ako pozdvihnúť investičnú gramotnosť Slovákov sa hľadajú o niečo ľahšie. Vzdelávanie a napredovanie Slovákov a Sloveniek v oblasti investovania zároveň môže viesť k lepšiemu zhodnocovaniu ich finančných prostriedkov, čo sa v budúcnosti prejaví aj na ich vyššej kvalite života. 

„6 R“ zodpovedného investovania:

- Rezerva: Skôr ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa ju mať vo výške aspoň 6 – násobku zvyčajných mesačných výdavkov.
- Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.   
- Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, resp. ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.
- Rozumiem: Investovať by ste mali do takých produktov, ktorým rozumiete a máte o nich dostatok informácií.
- Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jednu kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.
- Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi – teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.

Zdroj: WOOD&Company

Prieskum

Top ponuky