Nástup umelej inteligencie vzbudzuje v mnohých ľuďoch obavy, nové technológie však môžu byť aj veľmi prospešné – umelá inteligencia dokáže napríklad pomôcť s výberom vhodnej pracovnej pozície, aj pripraviť na pracovný pohovor. Túto možnosť majú aj uchádzači o zamestnanie na Slovensku, a to anonymne a zadarmo.
Prežívame obdobie plné zmien, ktoré prináša mnoho nového, a výnimkou nie je ani pracovný trh. Mení sa spôsob aj povaha práce, vplyvom technológií sa modifikujú pracovné pozície, takže ich niekdajšie definície prestávajú platiť, sú potrebné nové zručnosti a vznikajú nové typy pracovných činností, aké sme si ešte pred pár rokmi ani nedokázali predstaviť. „Zorientovať sa v novinkách nie je jednoduché a pre tých, ktorí si v tomto období hľadajú zamestnanie, môže byť aktuálna situácia stresujúca. Dané okolnosti pritom možno vnímať aj ako príležitosť pracovať na zaujímavejších úlohách a spôsobom, ktorý nám bude viac vyhovovať, treba sa však oslobodiť od vžitých stereotypov,“ hovorí Jitka Součková, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton.
Ilustračné foto: geralt / Pixabay.com
Nezriedka sa tak môže stať, že sa uchádzači o prácu napríklad príliš úzko ‚zaškatuľkujú‘ do určitej pracovnej pozície. Preto môžu prehliadnuť inak nazvanú či novovzniknutú pozíciu, ktorá by vzhľadom na ich schopnosti, vedomosti alebo skúsenosti mohla byť pre nich rovnako vhodná, ak nie vhodnejšia. „Na druhej strane mnohí, ktorí uvažujú o zmene zamestnania, dnes nemajú jasnú predstavu o tom, aké by mohlo byť ich ďalšie smerovanie. V oboch spomínaných prípadoch môže byť nápomocná umelá inteligencia, a to v správnom nastavení pri hľadaní práce,“ približuje J. Součková.
Aké možnosti na využitie umelej inteligencie pri hľadaní práce máme na Slovensku? Napríklad z webovej stránky personálnej agentúry Grafton sa dá prejsť priamo do prostredia Talk2amy, kde sa môžu záujemcovia o zmenu zamestnania zadarmo a bez registrácie, teda celkom anonymne, pomocou umelej inteligencie otestovať.
„Amy je umelá inteligencia, ktorá chápe ľudskú osobnosť ako celok a potom ju interpretuje rovnako ako ľudia. Uchádzačom o prácu tak dokáže pomôcť zmapovať ich schopnosti a získať dôkladný prehľad o ich osobnosti. A práve lepšie poznanie vlastnej osobnosti im potom umožní vybrať si vhodné zamestnanie, ale aj lepšie sa pripraviť na pracovný pohovor,“ vysvetľuje Součková z personálnej agentúry Grafton, ktorá túto bezplatnú službu ponúka v spolupráci s prevádzkovateľom platformy Talk2amy, spoločnosťou Mongata.
Talk2amy je spojením psychológie, umelej inteligencie, pokročilej matematiky a ďalších moderných technológií. „Záujemcom preto môže veľmi účinne pomôcť pri hľadaní lepšieho, pre nich ideálneho zamestnania, vo vyšších verziách tiež umožňuje nájsť pracovné pozície, ktoré sa k danému človeku osobnostne hodia,“ dodáva Martin Rücker, zakladateľ spoločnosti Mongata.
Umelá inteligencia už dnes pomáha aj personalistom. Aj keď odborníci nepredpokladajú, že by mohla v oblasti ľudských zdrojov úplne nahradiť človeka, aj v tejto oblasti dokáže veľmi pomôcť so zefektívnením rutinných procesov. Personálne agentúry či pracovné portály ju využívajú napríklad pri vyhľadávaní vhodných kandidátov alebo pri ich oslovovaní.
„S tým je dnes potrebné pri písaní životopisu určite počítať. Štruktúrovaný životopis by mal byť preto koncipovaný tak, aby z neho dokázal robot vyčítať čo najviac – mal by byť napísaný presne a prehľadne, a zároveň by mal obsahovať čo najväčší počet kľúčových slov, ktoré umelá inteligencia hľadá. Oplatí sa preto uviesť nielen názvy pozícií, ale aj detailný popis náplne práce,“ odporúča Jitka Součková a na vysvetlenie dodáva: „Na základe spárovania zručností uchádzača s ponúkanými pozíciami dokáže totiž umelá inteligencia vygenerovať personalizované odporúčania, ktoré pomôžu nielen zamestnávateľom, tak tiež záujemcom o prácu. Tým vie potom ponúknuť aj pozície, ktoré napríklad doteraz neexistovali, takže by si ich napriek vhodnej kvalifikácii či skúsenostiam možno nevšimli.“
Zdroj: Grafton