Podľa štúdie Medzinárodného menového fondu zasiahne umelá inteligencia viac či menej do takmer dvoch tretín existujúcich profesií. Najviac tam, kde sa vykonáva rutinná práca bez vlastnej invencie. Záleží na presnosti dodržovania stanoveného postupu a na rýchlosti. Roboti to zvládnu za zlomok času.
Zatiaľ čo profesie založené na práci hlavou, na kreativite, alebo na práci rukami príchod umelej inteligencie alebo robotov príliš nezasiahne, a keď tak len z malej časti, napríklad také účtovníctvo, bežná zákaznícka podpora, diagnostika alebo priemyslové procesy a logistika môžu vďaka AI a robotizácii profitovať.
Foto: WELCOMO, M2C Slovakia
Neznamená to však, žeby sme sa mali báť a rýchle si hľadať novú profesiu. Umelá inteligencia a roboti nám významne môžu pomôcť uľahčiť prácu. Vďaka úspore času sa veľké množstvo pracovníkov môže venovať viac kreatívnejším častiam svojej práce. Podľa expertov samozrejme záleží aj na tom, v ktorej časti sveta sa súčasný prevrat na báze AI odohráva. Zmeny na trhu práce budú najväčšie vo vyspelých krajinách.
Zásadný prelom priniesli technologické novinky aj do oblasti bezpečnosti, odbavovania osôb a kontroly pohybu ľudí na pracovisku. Predovšetkým správa budov môže zaznamenať veľkú zmenu. Moderné technológie dnes vedia registrovať vodičov pri vjazde do areálu, spočítať návštevníkov, dokonca dokážu rozlíšiť pohlavie, či odhadnúť vek. Využitie takýchto digitálnych zariadení nájdeme predovšetkým v priemyslových areáloch, ale aj v administratívnych budovách, nemocniciach či úradoch.
Elektronická recepčná dokáže týmto spôsobom pokryť komplexnú správu príchodov osôb v budovách, a to až v 30 jazykoch. Ekonomický výsledok inštalácie tohto zariadenia je pre jednotlivé prevádzky dlhodobo pozitívny. „Naše inovatívne riešenie WELCOMO znamená pre podnikateľov finančnú úsporu častokrát do výšky 50% aktuálnych nákladov na ľudskú pracovnú silu. Na Slovensku máme automatizáciu a digitalizáciu vstupov implementovanú v rôznych typoch objektov, či už sa jedná o administratívne budovy alebo budovy industriálneho charakteru,“ hovorí obchodný riaditeľ Patrik Zúrik zo spoločnosti M2C Slovakia, ktorá ponúka inovatívne riešenia v oblasti integrovaného facility manažmentu s dôrazom na technologické riešenia akým je aj Welcomo, či vzdialený dohľad.
Že je myšlienka doplniť alebo dokonca nahradiť skutočnú recepčnú jej elektronickou kópiou ako z futuristického filmu? Celý systém elektronizácie pri vstupe do budovy má aj ďalšie výhody. Predovšetkým skrátenie čakacej doby pre návštevníkov. „Všetky informácie o návštevách sú bezpečne uložené v aplikácii M2C Log, ktorá uľahčuje dlhodobú správu a monitoring návštev,“ uvádza Ondrej Palatáš, Business Resilience Manager Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, kde vás privíta spomínaná elektronická recepčná.
Prax ukazuje, že implementácia technológií do pracovnej sféry prináša firmám veľké množstvo výhod, či už ide o úsporu financií ale aj väčšiu energetickú udržateľnosť. „Je dôležité podotknúť, že technológie zvyšujú efektívnosť procesov a uvoľňujú priestor zamestnancom venovať sa činnostiam, ktoré si vyžadujú priamo intervenciu ľudského faktoru,“ uzatvára Patrik Zúrik zo spoločnosti M2C Slovakia.
Zdroj: M2C Slovakia