Ako nakladať s odpadom zo stavieb?

25.10.2017

Európska komisia zorganizovala seminár o odpade zo stavieb a demolácií (tzv. C&D odpad - Construction and Demolition Waste), na ktorom sa mohli slovenské firmy z tohto odvetvia podeliť o osvedčené postupy z praxe a tiež dozvedieť o nových príležitostiach.

Foto: EK/PR Consultants

Zainteresované subjekty zo Slovenska mali počas seminára jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac o novom protokole EÚ v oblasti nakladania s odpadom zo stavieb a demolácií (C&D odpadom), ako aj s tým súvisiacimi potenciálnymi príležitosťami. Odpad zo stavieb a demolácií predstavuje riziko pre životné prostredie a je skutočnou výzvou pre celú EÚ. Na každého Európana pripadajú ročne vyše 2 tony C&D odpadu. S cieľom premeniť takúto horu odpadu na ekonomické a spoločenské príležitosti, vypracovali experti z tohto odvetvia v spolupráci s Európskou komisiou Protokol EÚ na nakladanie s odpadom zo stavieb a demolácií (EU Construction and Demolition Waste Management Protocol.)

Usmernenia v protokole sú založené na analýze expertov z tejto oblasti a ich cieľom je v čo najväčšej miere opakovane využívať (recyklovať) C&D odpad vo všetkých členských štátoch EÚ, čo bude v konečnom dôsledku prospešné pre všetkých. Hlavným cieľom protokolu je zvýšiť dôveru v proces nakladania s C&D odpadom a tiež (dôveru) v kvalitu recyklovaných materiálov pochádzajúcich z C&D odpadu. Podporením trhu s C&D odpadom by sa mohlo vytvoriť tisíce kvalitných pracovných miest.

Obežná ekonomika zahŕňajúca stavebnú činnosť, demolačné práce a následne rekonštrukcie s využitím materiálov z recyklovaného odpadu sú kľúčom k posilneniu rastu v tomto sektore. Keď vezmeme do úvahy, že hodnota 1 tony odpadu je približne 10 eur, v EÚ by sme každoročne dokázali ušetriť 7,5 miliárd eur vďaka využívaniu materiálov z recyklovaného C&D odpadu.

Výhody sa však netýkajú iba stavebného priemyslu, keďže každá jedna tona recyklovaného odpadu znamená, že o jednu tonu odpadu menej bude zaťažované životné prostredie.

Tento trh ako taký nepredstavuje nič nové. V rozvoji ho však brzdí nedôvera v kvalitu materiálov z recyklovaného C&D odpadu, ako aj nedostatočné poznatky o zdravotných rizikách pre robotníkov, ktorí ich používajú. Dôveru v celkový  cyklus nakladania s C&D odpadom možno dosiahnuť len vtedy, ak sa vytvorí rámec, kde základnými princípmi budú spolupráca a otvorenosť. Inými slovami povedané, potreba zabezpečiť, že každá časť tejto reťaze bude úplne transparentná a spoľahlivá, napríklad dodržiavaním spoločných štandardov. 

Konečným cieľom je, aby C&D sektor, ktorý je najväčším producentom odpadu v Európe, prešiel modernizáciou a počas tohto procesu generoval zisky a vytváral pracovné miesta.

Zdroj: EK/PR Consultants

Prieskum

Top ponuky