APAS: Flexibilný pracovný úväzok je in

22.08.2024

Uplynulé roky boli plné nečakaných udalostí a zmien, ktoré sa dotkli i pracovného trhu – od pandémie cez extrémnu infláciu až po nedostatok pracovníkov a vlnu predčasných odchodov do dôchodku, ktoré narobili vrásky na čele mnohým zamestnávateľom. Ako obstáť v turbulentných časoch, ktoré sa zrejme ešte nekončia? Špecialisti z Asociácie personálnych agentúr Slovenska vidia riešenie aj vo flexibilných formách práce.

V období neočakávaných udalostí a prudkých zmien majú najväčšiu šancu uspieť firmy, ktoré sa dokážu novej situácii rýchlo prispôsobiť. Ako však priniesť flexibilitu do náborových stratégií a riadenia pracovnej sily? Podľa odborníkov z Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) by firmy mali premýšľať o pracovnej sile v širšom kontexte, to znamená využívať nielen kmeňových zamestnancov.

„Jednou z možností sú brigádnici, ktorí sú ideálni na pokrytie krátkodobých alebo sezónnych potrieb. Ďalšiu alternatívu predstavujú externí pracovníci, ktorí sa zameriavajú na špecifické projekty alebo úlohy a prinášajú cenné know-how. Obdobie zvýšenej potreby pracovnej sily alebo výpadku kmeňových zamestnancov zas môžu pomôcť preklenúť pridelení pracovníci. Všetky tieto varianty dokážu firmám poskytnúť potrebnú flexibilitu a schopnosť rýchlo reagovať na zmeny na trhu,“ odporúča Jakub Sedláček, Staffing Director personálnej agentúry SYNERGIE.

Pixabay.com

Ilustračné foto: Pixabay.com

A aká je v tomto smere realita na Slovensku? Firmy u nás čoraz častejšie využívajú freelancerov a gig workerov najmä v IT a kreatívnych odvetviach, kde je nevyhnutná flexibilita a špecializácia. Zmluvní dodávatelia sú zasa bežní pri komplexných alebo špecifických projektoch, kde je potrebná vysoká úroveň odbornosti. Riaditeľ agentúry TRANSFER International Vladimír Jančo si všíma tiež rastúci trend využívania dočasných pracovníkov, a to najmä v odvetviach ako výroba, logistika a stavebníctvo. „Napriek stúpajúcemu trendu tu však existujú nevyužité rezervy. Mnohé firmy sa zdráhajú naplno využiť všetky možnosti najmä pre legislatívnu náročnosť, nedostatok skúseností s riadením rôznych foriem pracovnej sily a obavy o kvalitu práce,“ konštatuje Jančo.

Recept na zvládanie výkyvov

Na efektívne riadenie sezónnosti a fluktuácie zamestnancov radia odborníci využívať rôznorodé formy pracovnej sily. Takéto „rozloženie síl“, kde sa popri zamestnancoch na plný úväzok uplatnia aj dočasní či príležitostní pracovníci, pomôže spoločnostiam zvládnuť nielen obdobie nedostatku talentov, ale tiež situácie, kedy by boli nútené zamestnancov v tradičnom ponímaní prepúšťať. V prieskume agentúry Deloitte potvrdilo schopnosť riadiť fluktuáciu zamestnancov a nárazovú vyťaženosť 56,7 % firiem v Česku a na Slovensku, ktoré popri tradičných pracovných úväzkoch ponúkajú prácu aj osobám na voľnej nohe, iným typom pracovníkov alebo zmluvným dodávateľom.

Ako upozorňuje Vladimír Jančo, firmám umožnia rýchlu reakciu na kolísanie dopytu aj dočasní pracovníci, ktorí môžu byť riešením napríklad počas sezónnych výkyvov, pri krátkodobých projektoch a tiež pri vysokej fluktuácii, kedy je potrebné rýchlo nahradiť odchádzajúcich zamestnancov. „Dočasní pracovníci môžu taktiež priniesť špecifické odborné zručnosti alebo know-how, ktoré sú potrebné iba na obmedzené obdobie, takže firmy môžu vďaka nim optimalizovať náklady spojené s náborom, školením a správou ľudských zdrojov,“ dopĺňa V. Jančo.
Podľa Jakuba Sedláčka je pritom pri dočasných pracovníkoch veľkou výhodou to, že nezaťažujú interné HR oddelenie, keďže celá náborová a administratívna záťaž je na personálnej agentúre: „Agentúra sa postará o všetky aspekty zamestnávania vrátane administratívy, čo umožňuje firmám sústrediť sa na ich hlavné činnosti. Okrem toho majú personálne agentúry často viac skúseností so zahraničnými pracovníkmi, čo im dovoľuje efektívne riadiť rozličné pracovné podmienky a legislatívu. Sú schopné zabezpečiť tiež pracovníkov na dočasné pridelenie na národné víza na dobu určitú, čo pomáha dynamicky pokryť sezónne potreby trhu.“

Každé riešenie má svoje podmienky

Dočasná pracovná sila môže firme poskytnúť konkurenčnú výhodu, vyžaduje si však efektívne riadenie, jasné komunikačné kanály a integráciu týchto pracovníkov. Dôležité je napríklad zabezpečiť, aby dočasní pracovníci dostali adekvátne zaškolenie a podporu, zásadné je tiež dodržiavanie všetkých zákonných požiadaviek.

„Zamestnávateľ by si mal v prvom rade overiť, či má agentúra, ktorá dočasných zamestnancov poskytuje, platnú licenciu na Slovensku. Bez tejto licencie môže byť celý proces nelegálny a môže spôsobiť právne problémy,“ upozorňuje Jakub Sedláček a dodáva, že ku kľúčovým aspektom patrí podľa neho aj pravidelná kontrola: „Aby sa vo vyčíslení nákladov neobjavili nezrovnalosti, zamestnávateľ by mal pravidelne kontrolovať výplatné pásky dočasných zamestnancov a porovnávať ich s fakturáciou od agentúry. Dôležité je tiež preverovať, či si agentúra riadne plní svoje povinnosti týkajúce sa platieb na sociálne a zdravotné poistenie. V opačnom prípade to totiž môže mať dopady na zamestnancov, aj na zamestnávateľa.“

Dočasnú prácu si netreba mýliť so „schwarz systémom“

Zamestnávatelia by si však podľa odborníkov na personalistiku mali dávať pozor na zamieňanie dočasnej práce s prácou na živnosť. „Tzv. Schwarz systém je nelegálny typ zamestnávania, pri ktorom sa pracovný vzťah maskuje ako živnosť,“ vysvetľuje V. Jančo  a upozorňuje: „Na Slovensku je to pomerne rozšírený nešvár. No treba si uvedomiť, že ak sa práca, ktorá by mala byť vykonávaná ako zamestnanie, nesprávne klasifikuje ako práca na živnosť, môže to viesť k právnym komplikáciám a pokutám.“

V tomto kontexte pripomína Jakub Sedláček aj plánované sprísnenie kontrol nelegálneho zamestnávania a sankcií pre firmy, ktoré pracovné sily nelegálne využívajú, a tiež pre poskytovateľov, ktorí tento typ pracovníkov ponúkajú.

Okrem kmeňových zamestnancov (na plný alebo čiastočný úväzok) môžu firmy využiť aj viaceré flexibilné formy pracovnej sily:

  • Dočasní (agentúrni) zamestnanci: Títo pracovníci sú prijímaní cez personálnu agentúry formou dočasného zamestnávania na krátkodobé, sezónne alebo projektové práce.
  • Freelanceri: Pracovníci na voľnej nohe, ktorí poskytujú špecializované služby na krátkodobé projekty bez dlhodobého záväzku.
  • Gig workeri: Príležitostní pracovníci, resp. pracovníci na zákazku, ktorí vykonávajú úlohy na základe dohôd o vykonaní práce, často prostredníctvom online platforiem.
  • Konktraktori: Zmluvní dodávatelia, ktorí poskytujú odborné služby na základe konkrétnych zmlúv, zvyčajne na dlhšie časové obdobie.
  • Outsourcing: Prenesenie určitých činností alebo služieb na externé firmy, ktoré majú špecializované zručnosti a infraštruktúru.

Zdroj: APAS

Prieskum

Top ponuky