C&W: Slovensko a vhodnosť pre výrobu

12.12.2022

V rebríčku krajín s najlepšími podmienkami pre výrobný sektor je Slovensko dvanáste, po Maďarsku a USA. Vysoké umiestnenie v tomto roku je výsledkom klesajúcej nezamestnanosti, lepšej ekonomickej situácie, ako aj zlepšenej infraštruktúry a prístupu na susedné trhy

Slovenská republika sa tento rok umiestnila v prvej dvanástke krajín z celého sveta, ktorých rebríček každoročne zostavuje realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield na základe kritérií, ako sú náklady na prevádzku vrátane pracovnej sily alebo úroveň ekonomického a politického rizika. Tento rok si Slovensko oproti minulému polepšilo o štrnásť miest. Takisto sa v porovnaní 47 krajín v nákladovom scenári, ktorý uprednostňuje krajiny, v ktorých sú prevádzkové náklady nižšie, dostalo Slovensko na 16. pozíciu, kde si polepšilo z 25. pozície v 2021. V rámci V4 zaujalo Slovensko druhé miesto za Poľskom (12. miesto), predovšetkým vďaka lacnejšej pracovnej sile a predbehlo tak Maďarsko o dve miesta a Českú republiku o päť miest.

Patrik Janščo, Associate a vedúci prenájmu priemyselných priestorov v Cushman & Wakefield Slovensko: „Slovensko sa za posledné roky vyšplhalo medzi špičku krajín čo sa týka priemyselného a výrobného sektora. Zabezpečila to kombinácia faktorov ako sú primeraná nákladovosť pracovnej sily a jej dostupnosť, priaznivé ekonomické a investičné prostredie, rozširujúca sa infraštruktúra a vládne stimuly. Takisto jednou z konkurenčných výhod Slovenska oproti susedským krajinám je Euro. Avšak aj napriek nepriaznivému vývoju cien energií a nákladov na výstavbu je Slovensko stále vyhľadávane klientmi v rámci krajín strednej a východnej Európy“.

Lenny Kuhne / Unsplash.com

Ilustračné foto: Lenny Kuhne / Unsplash.com

V rebríčku vedie Ázia a CEE región

Na čele rebríčka podľa základného hodnotenia, ktoré prikladá rovnakú váhu prevádzkovým podmienkam a nákladovej konkurencieschopnosti krajiny, sa tento rok umiestnili hlavne krajiny z Ázie. V dvanástke najvyššie hodnotených krajín je ich šesť, na dobré umiestnenie im pomáha obzvlášť dostatok lacnej pracovnej sily.

Tabuľka 1: Poradie krajín v rebríčku Global Manufacturing Risk Index 2022, základné hodnotenie

Poradie 2022 Krajina 

  1. Čína 
  2. India 
  3. Indonézia 
  4. Malajzia 
  5. Thajsko 
  6. Poľsko 
  7. Vietnam 
  8. Česká republika
  9. Kolumbia
  10. USA
  11. 11 Maďarsko
  12. 12 Slovensko

Zdroj: Cushman & Wakefield

Silne je zastúpený aj región strednej a východnej Európy: v top 12 nájdeme Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko. Poľsko pred Českú republiku (vlani bolo až päť priečok za ňou) dostala lacnejšia pracovná sila a ceny elektriny, ktoré sú tam nižšie ako v mnohých ďalších krajinách CEE.

Jiří Kristek, partner a vedúci prenájmu priemyselných nehnuteľností, Cushman & Wakefield: „Podľa umiestnenia štátov strednej Európy na špičke rebríčka možno očakávať, že budú aj naďalej veľmi atraktívne pre investície do priemyselných a výrobných podnikov. Oproti predchádzajúcim ročníkom je veľmi viditeľný vzostup Poľska, ako aj Maďarska a Slovenska. Stredoeurópske štáty tak ďalej nadobúdajú význam v rámci celosvetového dopytu po výrobných destináciách.“

Európa: rast nákladov na prácu aj energie

Vo všeobecnosti si mnoho európskych krajín polepšilo v hodnotení svojho dlhodobejšieho ekonomického výhľadu a rizikovosti, k čomu prispela vyššia schopnosť dosahovať ciele v oblasti udržateľnosti, efektívnejšie využívanie zdrojov a vytváranie príležitostí pre zelenú ekonomiku.
Na druhú stranu v Európe ale panuje neistota ohľadom dodávok energií, ktorá zvyšuje ekonomické riziko a v krátkodobom horizonte negatívne ovplyvňuje ekonomický výhľad. Spolu s rastom cien elektriny (spôsobeným problémami s dodávkami a rastom cien plynu kvôli vojne na Ukrajine) a nákladov na pracovnú silu (ktorého príčinou je nedostatok pracovníkov zvyšujúcich mzdy) to je dôvod, prečo napríklad Francúzsko, Holandsko alebo Španielsko tento rok v hodnotení poklesli. Na rýchlosti vyriešenia týchto problémov závisí v krátkodobom horizonte konkurencieschopnosť mnohých európskych krajín ako destinácií na výrobu.

Amerika: riziká a reshoring

Medzi 12 najlepšie hodnotených krajín sa tento rok dostala ešte Kolumbia, ktorá si oproti minulému roku o jednu priečku polepšila (najmä vďaka lacnej pracovnej sile a elektrine), a USA, ktorým sa hodnotenie naopak výrazne znížilo - z minuloročného tretieho na tohtoročné desiate miesto. Podobne Kanada - vlani tesne pred Českom štvrtá - je tento rok až na 19. mieste. Oba severoamerické štáty si udržujú stabilné prostredie, pokiaľ ide o náklady, ale vzrástla u nich miera rizika. Dôvodom je obzvlášť ohrozenie prírodnými katastrofami, ale aj pokles nezamestnanosti, a teda dostupnej pracovnej sily. Spojené štáty zároveň výrazne usilujú o „reshoring“, teda vrátenie pracovných príležitostí a dodávateľských reťazcov späť do krajiny, čo má znížiť riziko a diverzifikovať dodávateľské reťazce.

Zdroj: Cushman & Wakefield

Prieskum

Top ponuky