Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 tento rok umiestnili tri spoločnosti. Okrem toho sa jedna slovenská spoločnosť prebojovala do špeciálnej kategórie Veľká päťka (Big Five) a dve do kategórie Vychádzajúce hviezdy (Rising Stars). Najvyššie umiestnenie dosiahla spoločnosť Sli.do, ktorá obsadila vynikajúce 4. miesto v stredoeurópskom rebríčku.
Ilustračné foto: sli.do
„Tempo rastu najdynamickejších technologických spoločností v strednej Európe sa aj naďalej zrýchľuje. Priemerný rast spoločností z rebríčka Technology Fast 50 zaznamenal nový rekord vo výške 1 290 % (rast v posledných štyroch rokoch). Už tretí rok po sebe prekonalo priemerné tempo rastu hranicu 1 000%, čo poukazuje na udržateľnosť stredoeurópskeho technologického rozmachu v strednodobom horizonte,“ uviedla Ivana Lorencovičová, partnerka spoločnosti Deloitte.
Najväčšie prekvapenie oproti minuloročnému rebríčku priniesli firmy, ktoré obhájili svoje miesto v prvej päťke. Vlani a v roku 2016 boli v prvej päťke len nováčikovia, ale v tomto roku sa podarilo obsadiť prvé dve miesta spoločnostiam, ktoré figurovali v prvej päťke aj minulý rok. Obidve spoločnosti sú z Českej republiky.
Prvé miesto patrí firme so špecializáciou na 3D tlač, Prusa Research (vlani 3. miesto), druhou v poradí je minuloročný víťaz, veľký internetový predajca leteniek, Kiwi.com. Najpozoruhodnejší je obrovský medziročný skok v raste oboch spoločností v priebehu štyroch rokov. Rast spoločnosti Kiwi.com sa zvýšil z minuloročných 7 165 % na neuveriteľných 14 337 %, no spoločnosť Prusa Research prekonala aj tieto čísla a poskočila z 6 910 % na fantastických 17 118 %. Na treťom mieste sa v rebríčku umiestnila spoločnosť Q Software z Chorvátska s rastom na úrovni 3 894 %.
Na vynikajúcom 4. mieste v stredoeurópskom rebríčku a na čele pomyselného slovenského rebríčka sa umiestnila spoločnosť Sli.do, slovenská platforma na interakciu s účastníkmi stretnutí a podujatí. Spoločnosť dosiahla za vykazované obdobie rast na úrovni 2 971 %. Okrem Sli.do sa v hlavnom rebríčku umiestnili ďalšie dve spoločnosti. Na jedenástom mieste spoločnosť Zelená pošta s.r.o., ktorá ponúka netradičné poštové služby, ktorá vykázala rast tržieb za posledné štyri roky na úrovni 867 %, a na 27. mieste spoločnosť špecializujúca sa na monetizáciu dát, Instarea s.r.o. s rastom 455 %.
Aj v ostatných rebríčkoch malo Slovensko zastúpenie. V špeciálnej kategórií Veľká pätka (Big 5) sa umiestnil na piatom mieste Pixel Federation s.r.o. Tržby spoločnosti, ktorá sa zaoberá vývojom hier, vzrástli v sledovanom období o 111 %.
Úspešné boli slovenské firmy aj v kategórií Vychádzajúce hviezdy (Rising Stars), kde boli hneď dvaja zástupcovia. Na druhom mieste sa umiestnila slovenská spoločnosť itrinity so špecializáciou na SEO (1 555 %) a na piatom mieste GreenWay Infrastructure s.r.o. so sieťou rýchlo nabíjacích staníc pre elektromobily a rastom 1 123 %.
Vychádzajúce hviezdy (Rising Stars) sú spoločnosti, ktoré sú zatiaľ mladé a nespĺňajú kritériá na zaradenie do hlavného rebríčka Fast 50, ale napriek tomu od svojho založenia dosiahli výrazný rast. Tento rok bolo až päť z desiatich Vychádzajúcich hviezd z Českej republiky, čo spolu s prvými dvoma miestami v hlavnom rebríčku Fast 50 naznačuje výborné podmienky pre rast a inovácie v tejto krajine. Víťazom je však chorvátsky inteligentný obchod s pouličným nábytkom, INCLUDE, so štvorročnou mierou rastu 1 950 %.
Kategória Veľká päťka (Big Five) je určená pre rýchlorastúce veľké spoločnosti, ktoré vzhľadom na svoju veľkosť už nemôžu súťažiť v raste výnosov s menšími a mladšími spoločnosťami v rebríčku Fast 50. Už druhý rok po sebe zvíťazil český internetový obchod s real-world fashion, ZOOT, so štvorročnou mierou rastu 513 %. Druhé miesto získala poľská spoločnosť RTB House (415 %), ktorá sa zaoberá marketingovou technológiou a retargetingom. Tretiu priečku obsadila lotyšská spoločnosť Booking Group (271 %), ktorá prináša revolúciu vo svete požičiavania áut.
Tento rok Deloitte udelil opäť aj špeciálnu cenu Najprelomovejšia inovácia (Most Disruptive Innovation) pre spoločnosti, ktoré sú priekopníkmi revolučných myšlienok a technológií. Tohtoročným víťazom je litovská spoločnosť Brolis Semiconductors, ktorá využíva prelomovú infračervenú fotónovú technológiu na vývoj nového druhu snímača, ktorý meria dôležité parametre krvi bez narušenia pokožky.
V tomto roku porota udelila aj novú Cenu za spoločenský prínos pre spoločnosti, ktorých produkty alebo služby najefektívnejšie prispievajú k dosiahnutiu aspoň jedného cieľa OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja do roka 2030. Táto cena je pre investorov, ktorí okrem rozhodnutí na základe zisku prijímajú čoraz viac rozhodnutí s dôrazom na prínos pre spoločnosť a životné prostredie. Prvá udelená cena patrí poľskej spoločnosti Saule Technologies, ktorá vyvinula novú generáciu technológie solárnych panelov s použitím tenkej, flexibilnej fólie, ktorú možno obaliť okolo budov.
„Mladé a odvážne spoločnosti z tohtoročného rebríčka sa usilovne snažia zmeniť svet k lepšiemu. Vezmite si víťazov ceny o Najprelomovejšiu inováciu a Spoločenský prínos. Sú to projekty, ktoré sa vedia uplatniť na svetovej úrovni – nejde len o vzdelaných ľudí s výbornými nápadmi, ale aj o ľudí s víziou, podnikateľskými zručnosťami a vášňou, ktoré sú potrebné na ich komercializáciu a zlepšenie životov miliónov ľudí na celej planéte,“ uviedla Ivana Lorencovičová.
Zdroj: Deloitte