Desať rád, ako šetriť na pracovisku

16.07.2012

Zelené budovy myslia na ochranu životného prostredia, a to od prvotného projektovania a návrhov, cez výber materiálov, až po recykláciu odpadu a znižovanie celkovej záťaže  na okolie počas výstavby. Jedným z prvých udržateľných projektov v hlavnom meste je administratívna budova Bratislava Business Center 1 Plus (BBC 1 Plus). BBC 1 Plus predstavuje trvalo udržateľnú stavbu s vysoko kvalitným dizajnovým plášťom a modernými technológiami, ktoré zabezpečujú plnenie prísnych ekologických a energetických kritérií. Kvalitou pracovného prostredia a jednoduchými tipmi, ako myslieť ekologicky, pomáhajú zelené stavby pretaviť myšlienku trvalo udržateľného rozvoja aj do pracovného procesu zamestnancov. Zelené myslenie sa tak nekončí stavbou ohľaduplnej budovy, ale pokračuje v správaní samotných pracovníkov. Výpočet drobností, ako sa aj v zelenej budove dá šetriť, je skutočne veľa. Viaceré z nich však môžete uplatniť, aj keď nepracujete v eko kancelárii.

Šetrenie v kancelárii

Desatoro rád, ako sa správať ekologicky zodpovednejšie na pracovisku:

1. Vymeňte cestu do práce autom za rannú prechádzku alebo bicykel, zelené budovy sú predsa vybavené bicyklovým státím. Pomôžete životnému prostrediu a navyše sa Vám telo odvďačí sviežosťou a prívalom pozitívnej energie.


2. Haldy papiera, ktoré sa spotrebujú pri tlačení firemných dokumentov využívajte  opätovne ako poznámkový papier.


3. Aj na pracovisku recyklujte. Používajte dobíjacie baterky miesto jednorazových a písacie potreby s obnoviteľnou náplňou.


4. Nechajte sa na pracovisku pohladiť slnečnými lúčmi miesto toho, aby ste zastierali a popod nos si svietili umelým osvetlením.


5. Neplytvajte. Životodarná tekutina sa dá ušetriť aj skontrolovaním vodovodného kohútika po tom, čo si umyjete ruky. Vysokej spotrebe vody zabránite aj vtedy, ak umývačku riadu pustíte len po jej úplnom naplnení.


6. Na toaletách nie je možnosť regulovaného splachovania náhodou. Predtým, než spláchnete, si dobre rozmyslite, ktoré tlačidlo stlačíte. Ak by si všetky verejné orgány EÚ vybrali do každej budovy úsporné toalety a vodovodné kohútiky, spotreba vody by sa znížila o 200 miliónov litrov ročne.


7. Už malé deti učíme šetriť vodou a elektrickou energiou. Zhasnúť svetlo pri odchode z miestnosti alebo vypnúť v kuchynke spotrebiče z napájania, samozrejme okrem chladničky a mrazničky, by ste mali robiť automaticky.


8. V prípade monitoru počítača je dôležité správne nastavenie jasu. Vedeli ste, že čím je monitor jasnejší, tým viac energie spotrebujete?


9. Pri odchode z práce počítač vypínate úplne, alebo sa spoliehate na šetrič obrazovky? Šetrič obrazovky zníži spotrebu elektriny len čiastočne, skontrolujte si vypnutie počítača pri dnešnom odchode z práce. Ak by všetci Európania prestali používať pohotovostný režim spotrebičov, ušetrili by toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na zásobovanie krajiny veľkosti Belgicka.


10. Chrániť životné prostredie môžu aj zamestnávatelia. Znížením teploty o jeden stupeň v prechodnom období sa dajú znížiť náklady na vykurovanie o 6 % a zamedzí sa tak prekurovaniu. Stredne veľká spoločnosť s približne 100 zamestnancami môže šetriť zaťaženie životného prostredia pri zabezpečovaní pitného režimu pre zamestnancov. Na ochranu zdrojov a tiež šetrenie nákladov namontujte dávkovač vody s prípojkou na vodovodné potrubie. Nemožno totiž podceňovať výrobu, plnenie a prepravu fliaš s vodou, ktoré predstavujú vysokú záťaž pre životné prostredie.

Zdroj: CA Immo, Kharisma

Foto: Stock.xchng.com

Prieskum

Top ponuky