Júnové vydanie štúdie Ericsson Mobility Report odhalilo, že Internet vecí (IoT) do roku 2018 predbehne mobilné telefóny ako najpočetnejšiu kategóriu pripojených zariadení. Očakáva sa, že počet zariadení, využívajúcich Internet vecí, v období 2015 až 2021 každoročne narastie o 23 %. Z celkového počtu 28 miliárd pripojených zariadení bude do roku 2021 IoT využívať takmer 16 miliárd z nich.
Ilustračná grafika: Pixabay.com
Počet pripojení k Internetu vecí bude najvyšší v Západnej Európe – odborníci z Ericssonu očakávajú, že počet pripojených zariadení na tomto trhu vzrastie do roku 2021 o 400 %. Dôvodom budú najmä regulatívne požiadavky (napríklad na inteligentné merače energií), rastúci dopyt po pripojených vozidlách, ale aj smernica EÚ o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall, implementácia ktorej je naplánovaná na rok 2018.
„Vývoj smerom k internetu vecí bude v nasledujúcich rokoch zažívať obrovský nárast, najmä vďaka stále sa zlepšujúcim podmienkam (ako sú napríklad klesajúce ceny zariadení) a inováciám v tejto oblasti. Vývoj významne urýchli aj plánované komerčné zavedenie 5G sietí, ktoré umožní pripojiť exponenciálne viac zariadení, než je možné dnes,“ uviedol Marián Bezák z Ericssonu. Zvyšuje sa aj počet mobilných pripojení. Ten sa do roku 2021 takmer zdvojnásobí - zo súčasných 3,4 miliardy na 6,3 miliardy - čo je dôsledok fenomenálneho rastu mobilných technológií za relatívne krátky časový úsek.
Experti z Ericssonu sa podrobne venujú aj dramatickej zmene preferencií v sledovaní videí u tínedžerov. Využívanie mobilných dát na sledovanie videí na smartfónoch vzrástlo počas 15 mesiacov v rokoch 2014-2015 o 127 %. Počas štvorročného obdobia (v rokoch 2011 až 2015) sa čas, ktorý mládež trávi sledovaním televíznych programov a videí na televíznej obrazovke, skrátil o polovicu. Sledovaním televíznych programov a videí na smartfónoch však tínedžeri trávia až o 85 % viac času. Táto skutočnosť, rovnako ako fakt, že nadchádzajúca generácia používateľov mobilných telefónov využíva najviac mobilných dát na streamovanie videí cez smartphone (prostredníctvom Wi-Fi aj mobilných dát), z nej robí prioritnú záujmovú skupinu pre monitoring mobilnými operátormi.
V druhej polovici roka 2016 prekročíme dlho očakávaný míľnik rozšírenia zariadení podporujúcich rýchlosť až 1 Gbps a zavedenie komerčných LTE sietí. Na čele budú trhy ako Japonsko, USA, Južná Kórea a Čína. Technológia sa však rýchlo rozšíri aj do ďalších regiónov. Používatelia budú môcť vďaka tejto vylepšenej technológii využívať extrémne rýchly prístup k obsahu, čo umožní až o dve tretiny rýchlejšie sťahovanie v porovnaní s dnešnými možnosťami.
Štúdia Ericsson Mobility Report vychádza dvakrát ročne a je jednou z najkomplexnejších aktualizácií mobilnej dátovej prevádzky, ktorá prináša hĺbkové analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach na celom svete. Štúdia využíva tieto dáta a analýzy spolu s internými odhadmi a ďalšími relevantnými prieskumami na predpovedanie mobilných trendov a spotrebiteľského správania. Súčasťou štúdie Ericsson Mobility Report je aj aplikácia Traffic Exploration Tool, ktorá umožní vytváranie grafov a prehľadov na mieru na základe dát zo štúdie. Informácie môžu byť filtrované podľa regiónu, pripojenia, technológie, prevádzky a typu zariadenia. Za pripojené zariadenie štúdia považuje fyzický objekt, ktorý disponuje IP adresou umožňujúcou obojsmernú komunikáciu prostredníctvom sieťového rozhrania.
Zdroj:Ericsson