EY: Trh fúzií a akvizícií za 1. polrok

24.10.2017

Slovenský trh fúzií a akvizícií zaznamenal v prvom polroku roku 2017 medziročný pokles v počte transakcií o takmer 35 %. V regióne strednej a juhovýchodnej Európy však bola situácia podobná. Celkový medziročný pokles v počte transakcií v regióne bol takmer 28 %, ich objem sa však výrazne zvýšil (o 42 %), a to takmer na 20 miliárd dolárov. Prevládali transakcie v oblasti predaja komerčných nehnuteľností, výroby a IT. Z krajín dominovalo susedné Česko, a to v počte aj objeme transakcií. Fúzie a akvizície v regióne strednej a juhovýchodnej Európy V regióne strednej a juhovýchodnej Európy (Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Grécko,  Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) sa v prvej polovici roku 2017 realizovalo spolu 473 transakcií (655 v H1 2016) s odhadovanou celkovou veľkosťou 19,9 miliardy USD (14,1 miliardy USD v H1 2016). Počet transakcií sa tak medziročne znížil o 28 %. Spomínaný pokles bol spôsobený najmä zníženou aktivitou investorov vo väčšine krajín, keďže iba 4 krajiny v regióne (Chorvátsko, Grécko, Maďarsko a Slovinsko) zaznamenali nárast aktivity v počte uskutočnených transakcií. Najviac transakcií sa v prvom polroku 2017 uskutočnilo v Českej republike, a to 113, na druhom mieste skončilo Poľsko so 107 transakciami a tretiu priečku obsadilo Maďarsko s počtom 66 transakcií.

Business

Ilustračné foto: Pixabay.com

Najväčšou transakciou regiónu sa stal predaj tureckej divízie Petrol Ofisi, ktorá patrila rakúskej energetickej skupine OMV, za 1,4 miliardy USD. Novým majiteľom tureckého distribútora a predajcu pohonných látok sa stala spoločnosť Vitol Investment. „Napriek celkovému poklesu počtu uzatvorených transakcií sa odhadovaná hodnota transakcií zvýšila o viac ako 42 %. Tento nárast môžeme pripisovať celkovému zvýšeniu  priemernej hodnoty uzatváraných transakcií či už v hodnote nad 100 mil. USD alebo aj pod 100 mil. USD,“ uvádza Matej Bošňák, vedúci partner EY a partner na oddelení transakčného poradenstva EY v Slovenskej republike.

Z hľadiska smerovania investícií, na trhu strednej a juhovýchodnej Európy opäť dominovali domáci investori, keďže pri 48 % z celkového počtu transakcií kupujúci aj cieľová spoločnosť pochádzali z jednej krajiny. Transakcie domácich investorov boli najviac zastúpené v Poľsku, predstavovali až 65 % poľských transakcií, v Chorvátsku tvorili 60 % a v Maďarsku 59 % všetkých transakcií. V investíciách smerujúcich do  zahraničia bola z regiónu najaktívnejšia Česká republika s 22 transakciami, nasledovaná Poľskom s 13 transakciami a Tureckom s 8 transakciami. Prevažný počet transakcií vo všetkých krajinách uskutočnili strategickí investori, pričom tvorili až 72 % transakcií uzatvorených v  celom regióne. V Chorvátsku strategickí investori uskutočnili až 93 % transakcií. Jedinou krajinou s prevahou finančných investorov bolo  Slovinsko, kde bol percentuálny podiel finančných investorov až 54 %, za ním nasledovalo Slovensko so 47 %. Podiel finančných investorov v  Slovinsku bol vysoký vďaka zvýšenému počtu transakcií uzatvorených private equity firmami so špecializáciou na priemyselné technológie a  výrobné spoločnosti.

Najatraktívnejšími odvetviami v regióne z hľadiska počtu celkových transakcií boli nehnuteľnosti s 80 transakciami, oblasť výroby s 55  transakciami a IT s 51 transakciami. Najväčšou transakciou v sektore nehnuteľností bola kúpa portfólia 11 logistických a distribučných skladov v Česku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku skupinou CPI Property Group. Z hľadiska priemerného objemu transakcií sa však rebríček odlišuje. Na  prvom mieste je odvetvie chemického priemyslu (365 mil. USD), na druhom energetika a ťažobný priemysel (177 mil. USD) a tretie miesto obsadili maloobchod a veľkoobchod (135 mil. USD).

Hoci sa v porovnaní s domácimi investíciami zaznamenalo menej investícií prichádzajúcich zo zahraničia, z hľadiska pôvodu zahraničného  kapitálu investovaného v regióne strednej a juhovýchodnej Európy naďalej viedli investori zo Spojených štátov a západoeurópski investori oproti krajinám strednej a juhovýchodnej Európy. K najaktívnejším krajinám v prvom polroku roku 2017 patrili Spojené štáty americké s 25  transakciami uskutočnenými v regióne. Za nimi nasledovalo Spojené kráľovstvo so 17 transakciami a Nemecko so 16 transakciami.

Slovenská republika

Situácia na slovenskom trhu fúzií a akvizícií v prvej polovici roku 2017 viac-menej kopírovala situáciu v regióne, a to najmä  v poklese počtu transakcií, náraste odhadovanej hodnoty objemu transakcií, ako aj v náraste aktivity v odvetví nehnuteľností. Investori uskutočnili v tomto polroku na Slovensku medziročne menej transakcií a to celkovo 15. Krajina tak zaznamenala medziročný pokles v počte transakcií o takmer 35  % a v rámci regiónu strednej a juhovýchodnej Európy tak Slovenská republika obsadila v počte transakcií siedme miesto, spoločne s  Chorvátskom. Podľa zverejnených údajov medzi najväčšie transakcie minulého polroka patril predaj skupiny Alpha medical a Aeskulab Holding,  najväčších poskytovateľov laboratórnej diagnostiky na Slovensku, v Poľsku a Českej republike, spoločnosti Unilabs. Z hľadiska smerovania  investícií na Slovensku dominovali zahraniční investori s podielom viac ako 66 %. Vysoký záujem o spoločnosti na Slovensku bol zjavný najmä  u českých investorov. Investície domácich investorov tvorili takmer 27 % z celkového počtu transakcií, medziročne je však viditeľný pokles v ich  aktivite, a to až o 60 %.

Väčšinu transakcií v krajinách CSE uskutočnili strategickí investori a rovnako to bolo aj na Slovensku. Medziročne však  na Slovensku aktivita finančných investorov oproti strategickým vzrástla. „Aj keď v prvom polroku roku 2017 väčšinu transakcií uskutočnili  strategickí investori, analýza poukazuje na pretrvávajúcu a narastajúcu aktivitu finančných investorov. Na konci roku 2016 bol percentuálny podiel finančných investorov v rámci CSE najvyšší práve na Slovensku a v Maďarsku a to 32 %. V prvom polroku roku 2017 sa ich percentuálny  podiel ešte zvýšil a aj keď sa Slovensko umiestnilo na 2. mieste so 47 %, je viditeľný nárast o 15 %,“ vysvetľuje Peter Demský,  associate partner transakčného poradenstva EY v Slovenskej republike, zodpovedný za fúzie a akvizície. Najatraktívnejšie boli odvetvia  nehnuteľností a výroby, ktoré dominovali v počte uskutočnených transakcií. Z hľadiska hodnoty patrili prvé priečky odvetviam zdravotníctva a  farmaceutickému priemyslu spolu s už spomínaným sektorom nehnuteľností.

Zdroj:EY

Prieskum

Top ponuky