Rovnosť mužov a žien by mala byť samozrejmosťou, ale častokrát sa stretávame s tým, že práca žien nie je vyvážene docenená. Oficiálne štatistiky už dlhšiu dobu tento fakt dokazujú. Plat, ktorý muži a ženy dostanú za rovnakú prácu sa líši.
Foto: Geis
Pravda je totiž taká, že ak ženy na pár rokov prerušia svoju kariéru kvôli výchove detí, svojich mužských kolegov často už platovo nedoženú. Zamýšľajú sa nad týmto problémom zamestnávatelia? Môže ovplyvniť, respektíve zlepšiť situáciu aj prístup samotných žien?
„Ľahko sa to povie a horšie urobí, ale som tiež žena a viem, aké je dôležité, aby mamička na rodičovskej dovolenke nestratila kontakt so svojou profesiou a snažila sa ďalej vzdelávať,“ hovorí Monika Švecová, HR špecialistka v skupine Geis a pokračuje: „U nás si veľmi vážime ženy, ktoré si chcú aj počas starostlivosti o dieťa udržať svoju kvalifikáciu. Dva alebo tri roky rodičovskej dovolenky sú v živote firmy naozaj dlhá doba, v ktorej môže nastať mnoho zmien ako v náplni práce, jej štýle, alebo vo využívaných technológiách. Preto, ak to pozícia umožňuje, ponúkame napríklad občasnú výpomoc alebo skrátené úväzky.“ Podľa M. Švecovej to platí predovšetkým v administratíve alebo obchode. „Pred nástupom je potrebné si úprimne odpovedať na otázku, aké sú moje možnosti. Ako bude fungovať rodina, ako sa môže zapojiť partner, koľko času môžem, respektíve chcem práci venovať a na základe toho potom vyhľadávať vhodné pracovné miesta. Väčšina z nás rieši podobné problémy - škôlku, krúžky, družinu, opatrovanie. Ten istý prístup odporúčam aj pred návratom do pracovného procesu po skončení rodičovskej dovolenky,“ dodáva M. Švecová.
Veľa mamičiek po rodičovskej dovolenke zvažuje, či sa vrátiť na rovnaké miesto alebo si nájsť inú prácu. „Záleží na mnohých okolnostiach, niekedy návrat nie je z rôznych dôvodov jednoducho možný. Všeobecne platí, že aj návrat na pôvodné miesto vždy znamená nutnosť nového zaškolenia,“ pripomína M. Švecová s tým, že niektoré mamičky majú nereálne požiadavky: „Prezentujú sa tak, akoby z nich materstvo urobilo kvalifikovaného manažéra, očakávajú špeciálne zaobchádzanie alebo si kladú nereálne podmienky ohľadom štýlu práce, či pracovného času. Niekedy mávam pocit, že zabúdajú, že nie sú jedinými ženami, ktoré majú rodinu, že aj ich budúci nadriadení alebo kolegovia tiež musia skĺbiť zamestnanie a starostlivosť o rodinu.“
Skupina Geis má na Slovensku zhruba 350 zamestnancov. „Hoci sa zaoberáme predovšetkým prepravou a skladovaním a väčšina pracovných pozícií je skôr prevádzkového charakteru, tak z celkového počtu zamestnancov tvoria asi 35% ženy,“ hovorí Švecová a pokračuje: „Sú prevažne v administratívnych pozíciách, napríklad v ekonomickom oddelení alebo v oddelení telemarketingu máme len ženy. Výrazná prevaha žien je tiež v zákazníckej podpore, ale máme u nás ženy aj na pozíciách vodičov dodávkových vozidiel. Ženy sú zastúpené aj na manažérskych postoch, pracujú na pozíciách ako vedúca oddelenia, riaditeľka pobočky, alebo projektová manažérka,“ dopĺňa M. Švecová. „V našich spoločnostiach pracujú všetky vekové kategórie žien od absolventiek stredných a vysokých škôl, cez ženy a matky po materských dovolenkách, ženy v zrelom veku, ale aj ženy pred nástupom na dôchodok. Mamičky zvyčajne volia pozície, kde je jednozmenná prevádzka. Ceníme si ich doterajšiu prax a skúsenosti, a vieme vyjsť v ústrety pri požiadavkách na úpravu pracovného času. Pokiaľ je to prevádzkovo možné, vieme dohodnúť na viacerých pozíciách skrátené úväzky, napr. nie 40 ale 20 hodín alebo 30 hodín týždenne ...“
Zdroj: Geis