Grafton: Príprava na 3. vlnu pandémie

24.08.2021

V prvej vlne korona vírusu zaznamenal pracovný trh výrazný prepad. Počas druhej - aj napriek vyššej miere nakazených - však Grafton evidoval dvakrát viac pracovných ponúk, ako počas prvej vlny. V prípade lockdownu kvôli tretej vlne očakáva na jeseň opäť zvýšenie nezamestnanosti.

Pandémia korona vírusu zásadne ovplyvnila to, ako dnes pracujeme. Veľa zamestnávateľov prešlo na prácu z domu a ich zamestnanci zostali pracovať na home office aj po uvoľnení protipandemických opatrení. „Naše prieskumy zároveň ukázali, že sa zmenilo aj vnímanie hodnoty benefitov zamestnancami. Dnes je pre nich najdôležitejšia bezpečnosť v práci, istota a dlhodobá udržateľnosť pracovného miesta, ako aj odolnosť zamestnávateľa voči externým faktorom či work-life balance,“ vysvetľuje Renáta Zalubel, Division Manager personálnej agentúry Grafton.

 Redd / Unsplash.com

Zdroj: Redd / Unsplash.com

Zásadná zmena pracovného trhu

Pred pandémiou bolo Slovensko spomedzi krajín EÚ na chvoste rebríčka v rámci využívania práce z domu a to s 3,6 percentami zamestnancov. Práve tu sa udiala najväčšia zmena, keď došlo k zásadnému zvýšeniu podielu pracovníkov vykonávajúcich prácu z domova. Rovnako pandémia prinútila spoločnosti fungovať viac online, či už práve prácou na home office, ale napríklad tiež pri pracovných pohovoroch, adaptačnom procese, riadení zamestnancov aj školeniach. „Dnes vieme, že spoločnosti, kde je možné vykonávať prácu z domu, nabehli na tento model a naše prieskumy ukazujú, že to zvládli naozaj dobre,“ dodáva odborníčka.

Ako už bolo viackrát spomenuté, najviac zasiahnuté boli segmenty pracovného trhu ako cestovný ruch, hoteliérstvo, gastro priemysel a maloobchod. Evidovali najväčší výpadok tržieb, pokles miezd a tiež najväčší odliv zamestnancov na Úrad práce. Najmenej bol zasiahnutý sektor informačných technológií a potravinárstva. Renáta Zalubel k tomu hovorí: „Počas druhej vlny sme síce zaznamenali vyšší počet nakazených, avšak na pracovnom trhu sme evidovali dvakrát viac pracovných ponúk, ako počas prvej vlny pandémie. Zvýšený záujem sme tiež zaznamenali o pracovné pozície ako lekár, zdravotná sestra alebo farmaceut.“

Trh praje aj absolventom

Grafton predpokladá, že trend digitalizácie, ktorý nastolila pandémia počas uplynulého roka, bude pokračovať aj naďalej. Rovnako trendom zostane aj home office, nakoľko mnohí zamestnávatelia prehodnotili náklady na prenájom kancelárskych priestorov a zvážili ich zníženie.

V porovnaní s minulým rokom eviduje personálna agentúra Grafton tiež viac pracovných príležitostí a ponúk. Otvorené pracovné pozície registruje aj pre absolventov a to vo všetkých sektoroch. Najväčšiu šancu uplatniť sa na pracovnom trhu však majú absolventi, ktorí počas štúdia získali pracovné skúsenosti, ovládajú plynule aspoň jeden cudzí jazyk, sú schopní presvedčiť svojho budúceho zamestnávateľa o svojej motivácii a majú rozvinuté soft skills.

Tretia vlna korony je už tu

Vývoj pracovného trhu bude závisieť od vývoja epidemiologickej situácie. V prípade opätovného prejdenia na lockdown a prijatia výrazných protipandemických opatrení na jeseň tohto roka, ktoré budú obmedzovať ekonomickú aktivitu, však Grafton predpokladá opätovný rast nezamestnanosti. Ak sa situácia bude zhoršovať, budú najviac ohrozené sektory služieb, gastro priemyslu, hotelierstva a cestovného ruchu.

Renáta Zalubel z Graftonu upozorňuje: „Zamestnanci pracujúci v ohrozených pracovných oblastiach by na túto situáciu mali myslieť už teraz, aby predišli strate zamestnania. Mali by sa snažiť zvýšiť či rozšíriť si svoju kvalifikáciu, prípadne pracovať na kariérnom rozvoji v inej oblasti. Vhodné je poobzerať sa po práci v segmentoch, ktoré budú pandémiou zasiahnuté menej. Prípadne môžu vykryť prechodné obdobie brigádou alebo registráciou na Úrade práce. Obrátiť sa tiež môžu na personálnu agentúru.“

Zdroj: Grafton

Prieskum

Top ponuky