Groupama: Kedy poistiť novostavbu?

17.04.2017

Po zime sa opäť naplno rozbehli stavebné práce. Či už stavať začnete, alebo v stavbe pokračujete, je potrebné mať stavbu poistenú. Až do nasťahovania je strážená menej, ako by sme si priali, no drahé vybavenie už obsahuje. Ako postupovať pri poistení stavby?

Kalkulačka

Ilustračné foto: Pixabay.com

Poistenie sa dá uzavrieť v akejkoľvek fáze výstavby. Budova na to, aby ste mohli poistku uzavrieť, nemusí byť skolaudovaná. Musí však byť ohlásená stavebnému úradu alebo disponovať stavebným povolením. Podmienky zmlúv sa dajú samozrejme aktualizovať súbežne s pokračujúcou výstavbou. Kolaudáciou sa budova oficiálne stáva dokončenou. Pri uzatváraní poistky by si mal klient dávať pozor na to, aby bola uzatvorená na dostatočne vysokú poistnú sumu a v prípade negatívneho vývoja udalostí pokryla škody. Sú situácie, kedy je poistenie nutnosťou, napríklad pri čerpaní úveru.

Poistka sa v prípade budovy štandardne uzatvára tak, aby kryla kombináciu rôznych rizík, napríklad živel, krádež, vandalizmus alebo takzvané „vodovodné škody“, ktoré by mohli vzniknúť ako dôsledok poškodenia vodovodného zariadenia. Nemenej dôležité sú aj asistenčné služby, ktoré bude môcť klient využiť po vzniku poistnej udalosti, napríklad na odpratanie sute. Pri poistení je nutné spomenúť aj minimálnu úroveň zabezpečenia, ktorú poisťovne požadujú pri krytí rizika krádeže. Ak sa na to zabudne, môže sa stať, že poisťovňa bude plnenie krátiť, prípadne ho zamietne. Napriek tomu, že sme voči prírode často bezmocní, čeliť zlodejom je čiastočne možné. S ich „záujmom“ treba rátať, keďže novostavba v istom štádiu obsahuje hodnotné predmety, ako kotol, sanitu, stavebné materiály alebo pracovné nástroje. Aké jednoduché triky môžeme voči nim použiť, aby na našu nehnuteľnosť neupriamili pozornosť?

Ak máme možnosť inštalácie svetla s detektorom pohybu, je to jednoduché a praktické riešenie, ako zlodeja odradiť. Psychologický efekt môže mať aj tabuľka, ktorá upozorňuje na prítomnosť psa. Na presvedčivosti môžeme tomuto triku pridať aj miskou na vodu pre nášho domnelého strážcu. Alternatívou môže byť aj imitácia kamery, ak teda nehodláme nehnuteľnosť monitorovať naozaj. Rovnako si môžeme lacno zadovážiť nálepky na okná, ktoré informujú o inštalovanom alarme. Je samozrejmé, že na skúseného zlodeja takéto triky platiť asi nebudú, no „amatéra“ odradia.

Opatrnosť je dôležitá aj pri komunikácii s osobami, ktoré do domu púšťame. Nikdy si nemôžeme byť istí, či robotník alebo technik neposunú informácie o našej neprítomnosti niekomu inému. Preto je treba zvýšiť obozretnosť, ak o našich plánoch hovoríme s cudzími osobami, ktoré by tieto informácie mohli zneužiť.

Nebezpečenstvo však nikdy nemožno vylúčiť úplne, preto treba poistke venovať individuálnu pozornosť. „Stavbu odporúčame poistiť hneď od začatia jej výstavby,“ upozorňuje Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama. „Cieľom zlodejov sa môžu stať aj väčšie objekty, ako plastové okná, či dokonca kuchynská linka, ktorých odcudzenie sa nám môže zdať nepravdepodobné.

Pri uzatváraní poistky je tiež dôležité myslieť na tzv. poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti, ktoré sa týka škôd spôsobených na majetku alebo zdraví iných osôb, napr. susedovi,“ uzatvára.

Zdroj: Groupama poisťovňa a. s.

Prieskum

Top ponuky