Je drevo materiálom budúcnosti?

18.08.2021

Ohľaduplnejšie využívanie prírodných zdrojov, znižovanie uhlíkovej stopy a všeobecne väčší rešpekt k životnému prostrediu je trendom a súčasne aj nutnosťou dnešnej doby. V stavebníctve sa prejavuje výstavbou "chytrých" a zelených budov, ktoré budú dlhodobo udržateľné. V ústrety tomuto trendu ide aj developerská spoločnosť UBM. Tá svojimi projektmi v strednej Európe vrátane Českej republiky ukazuje príklady dobrej praxe.

"Naše súčasné projekty sú dôkazom, že to s korporátnej stratégii postavené na hodnotách'Green - Smart - and More' myslíme vážne. Princípy ESG (Environment - Social - Governance) sa stali neoddeliteľnou súčasťou toho, ako vidíme budúcnosť výstavby. Udržateľnosť ('Green'), výstavba inteligentných budov ('Smart') a ich pridaná hodnota ('More') boli pre nás dôležité už v předcovidových časoch. Pandémie však veľmi urýchlila tempo, akým k týmto hodnotám pristupujeme: teraz sú pre nás úplne kľúčové. Tieto princípy riešime už vo fáze akvizície - napríklad otázkou, či pre výstavbu projektu môžeme využiť drevo, až po diskusie nad uhlíkovou stopou budovy po celú dobu jej životného cyklu, "uvádza Thomas G. Winkler, CEO spoločnosti UBM Development. Od apríla 2021 je UBM Development oficiálnym účastníkom OSN Global Compact - najväčšej celosvetovej korporátne iniciatívy hlásiaci sa k princípom trvalo udržateľného rozvoja. Na korporátnej úrovni je navyše UBM jednou z prvých spoločností kótovaných na materskej viedenskej burze, ktorá založila Komisiu ESG na úrovni dozornej rady.

1

Zdroj: UMB

Drevo: stavebný materiál budúcnosti

Kto by si myslel, že drevu ako tradičnému materiálu pre výstavbu už odzvonilo, veľmi by sa mýlil. Podľa UBM je naopak cestou k ekologickej budúcnosti - len je nutné uvažovať nad jeho využitím inak ako predtým. "Kombinujeme drevo ako tradičný stavebný materiál s inovatívnymi technológiami. Tým vytvárame budovy budúcnosti s hybridnou konštrukciou, kde je drevo základným stavebným prvkom," vysvetľuje jeden z konateľov spoločnosti UBM Development Czechia Helmut Berghöfer, ktorý zodpovedá za projektové oddelenia a technickú realizáciu stavieb. Všeobecne budovy stále produkujú významnú časť emisií škodlivého oxidu uhličitého (CO2) - podľa informácie Európskej komisie z októbra 2020 pripadá na budovy cca 40% celkovej spotreby energie a 36% emisií skleníkových plynov v EÚ (najväčší objem z nich predstavuje práve CO2). "Zatiaľ čo výstavba z betónu a ocele spotrebováva veľa energie a spôsobuje emisie CO2, využitie dreva ako ekologickejšieho stavebného materiálu vedie k ich výraznému zníženiu. Každý kubický meter dreva využitý v konštrukcii budovy na seba dlhodobo viaže celú jednu tonu CO2. Navyše prináša rad ekonomických výhod: výstavba z ľahkých prefabrikovaných drevených modulov minimalizuje dopravu, skracuje dobu realizácie a znižuje náklady spojené s výstavbou priamo na stavenisku. To všetko znamená, že drevo je aj z ekonomického hľadiska úplne konkurencieschopné iným stavebným materiálom," dodáva Berghöfer. Pilotným projektom, na ktorom UBM prenáša svoju "zelenú" víziu o výstavbe z dreva z teórie do praxe, je rezidenčnej areál barany.7 vo Viedni s plánovaným dokončením v 4. štvrťroku tohto roka. Komplex sa skladá zo 7 identických budov: zatiaľ čo 6 z nich sa stavia konvenčnými "masívnymi" metódami, jedna má konštrukciu z dreva. V spolupráci s najväčšou rakúskou univerzitou aplikovaných vied (Fachhochschule Campus Wien) spracováva UBM štúdiu, ktorá na základe porovnania tejto budovy s tými konvenčnými zanalyzuje dlhodobé výhody výstavby z dreva. Vedľa jednoznačne merať pre ekonomických prínosov (nižšie náklady i energetická náročnosť) navyše drevo spoluvytvára veľmi príjemnú atmosféru v interiéroch.

Zelená výstavba UBM v Českej republike

Hodnoty "Green - Smart - and More" a princípy ESG premieta UBM do korporátnej kultúry i každodenných činností samozrejme tiež v Českej republike. "Udržateľnosť je zásadný vo všetkých projektoch, ktoré v SR realizujeme - od rezidenčných areálov cez kancelárske komplexy až po hotely. Ekologickým prístupom sa riadime už pri projektovaní, následne pri výstavbe a potom aj pri prevádzke a správe budov. Či už ide napríklad o ekologickej konštrukcie, moderné senzorové technológie, energetickú šetrnosť či zdravé prostredie vnútri budov pre komfort a pohodlie ich užívateľov. Zakladáme si tiež na nevšedné prístupu k architektúre. V kvalite ideme do najmenších detailov. A nezabúdame ani na ekologickú mobilitu: od umývačiek kolies v našich kancelárskych budovách až po nabíjačky elektromobilov," hovorí Helmut Berghöfer. Aktuálne realizuje UBM v Českej republike niekoľko projektov: rezidenčný komplex Arcus City v Prahe 5-Stodůlkách a päťhviezdičkový lifestylový hotel Andaz Prague v centre Prahy na Senovážnom námestí, ktorý vzniká citlivou rekonštrukciou pôvodného Cukrovarníckeho paláca. Nedávno UBM skolaudovala administratívnu budovu Astrid Offices v Prahe 7 a v spolupráci so spoločnosťou Crestyl dokončila bytový komplex Neugraf v Prahe 5 na Smíchove. 

Zdroj: UMB

Prieskum

Top ponuky