WELL certifikácia, ktorá je zameraná na zdravie a wellbeing ľudí v interiéroch, získava čoraz väčšiu obľúbenosť aj na európskom trhu. Adoptovali si ju už predovšetkým mnohé developerské spoločnosti, čím zabezpečujú, že interiér novej budovy spĺňa požiadavky v oblastiach ako je vzduch, stavebná akustika či pitná voda. Nový nájomca si tak môže byť istý, že má ideálne podmienky pre vytvorenie kancelárie, ktorá bude podporovať zdravie a well-being práve jeho zamestnancov.
V nasledujúcom článku sa dozviete, čo je a aké možnosti WELL certifikácia ponúka. Zameriame sa na aplikáciu Štandardu WELL pre rôzne projekty a vysvetlíme si dôvody a dôležitosť certifikácie vlastných kancelárskych priestorov.
WELL certifikácia je pomerne mladým, ale dynamicky sa rozvíjajúcim typom certifikácie. Svoje celosvetové uznanie a obľubu si získala hlavne svojim zameraním na človeka, jeho zdravie a well-being.
Štandard WELL bol vytvorený na základe 6-ročného prieskumu v oblastiach zdravia, architektúry, psychológie a iných vedných odborov. Od svojho uvedenia do praxe v roku 2014 prešiel Štandard WELL vývojom, ktorý odráža najnovšie odborné poznatky a skúsenosti z praxe.
V roku 2019 bola zavedená pilotná druhá verzia Štandardu WELL. Tá odráža stav na trhu a ponúka ešte väčšiu flexibilitu v rámci typov projektov, ktoré je možné podľa WELL certifikovať.
Vo verzii WELL v2 je tak aktuálne možné certifikovať prakticky akýkoľvek projekt. Po splnení povinných požiadaviek umožňuje nová verzia flexibilné možnosti úprav a nastavení voliteľných častí podľa daného projektu. V praxi to znamená, že iné voliteľné kritériá bude spĺňať projekt, certifikujúci Jadro a Obálku budovy (Core and Shell), iné projekt interiéru kancelárie, skladovej haly či reštaurácie.
Certifikácia podľa Štandardu WELL prebieha prostredníctvom nezávislej tretej strany – GBCI (Green Business Certification Inc.). Projekty môžu dosiahnuť rôzne úrovne certifikácie podľa počtu bodov, ktoré dosiahnu. Pri splnení všetkých povinných požiadaviek a stanoveného počtu voliteľných častí môže ísť o striebornú (50 bodov), zlatú (60 bodov) alebo platinovú certifikáciu (80 bodov).
Obľúbeným typom certifikácie developerských spoločností je certifikácia WELL Core v úrovniach Bronzová, Strieborná, Zlatá a Platinová. Ide o certifikáciu základných prvkov budovy ako je konštrukcia, umiestnenie a výber okien či voľba HVAC systému. Pri tomto type certifikácie sa hodnotia spoločné priestory budovy (chodby, recepcia, výťahy..) a dávajú tak dobrý základ pre ďalšie certifikácie samotných priestorov nájomcov.
WELL certifikácia hodnotí každý projekt, či už budovu alebo kanceláriu, v rámci jeho typu a rozsahu v 10 oblastiach – VZDUCH, VODA, VÝŽIVA, SVETLO, POHYB, TERMÁLNY KOMFORT, ZVUK, MATERIÁLY, MYSEĽ, KOMUNITA a špeciálnu časť tvoria INOVÁCIE.
Štandard WELL tak ponúka holistický prístup k pracovnému priestoru. Zahŕňa nielen fyzické prostredie, spadajúce pod oblasť Facility managementu, ale zohľadňuje aj samotnú firemnú politiku v oblastiach ľudských zdrojov, životného prostredia či CSR.
Oblasti ako Vzduch, Voda, Svetlo či Termálny komfort sú úzko späté s technickými podmienkami priestoru a spadajú do kompetencie architektov či Facility manažérov.
Značnú časť hodnotených kritérií predstavujú oblasti ako Výživa, Myseľ či Komunita. Práve v týchto oblastiach firma preukazuje vlastné úsilie o zdravie a well-being zamestnancov. Firemné HR politiky v oblasti zamestnaneckých benefitov, správnej ergonómie, vzdelávanie v oblastiach fyzického či duševného zdravia, správnej výživy či CSR politiky pre zodpovedné podnikanie sú jednými z nástrojov, ktoré práve toto úsilie potvrdzujú.
Rovnako tak v oblasti Akustiky je potrebné správne riešenie pre daný priestor. Aj keď stavebná akustika je základným predpokladom uspokojivého výsledku, konkrétne akustické riešenia v danom interiéri ovplyvňujú zamestnancov v najväčšej miere.
Špeciálnou je aj časť Materiály, ktorá sa dotýka budovy ako takej, ale zároveň v prípade certifikácie kancelárskych priestorov hodnotí obsah škodlivých látok práve v materiáloch, použitých pre samotný fitout kancelárie. Ak teda chceme vo svojej kancelárii dosiahnuť zdravé vnútorné prostredie bez nebezpečných prchavých látok, je dôležité dbať na správny výber materiálov, ktoré nás bezprostredne obklopujú.
Okrem benefitov vo forme zdravého pracovného prostredia, spokojnejších, výkonnejších a lojálnejších zamestnancov, buduje firma prostredníctvom WELL certifikácie svoje pozitívne meno a je dobrým príkladom pre trh a potenciálnych zamestnancov či zákazníkov. Navyše štúdie v už certifikovaných kancelárskych projektoch poukazujú na návratnosť investícií predovšetkým nižšou absenciou či prezentizmu zamestnancov, vyššou produktivitou alebo znížením fluktuácie.
Zameranie sa na zdravie a well-being sa už dnes stáva novou normou. Podobne ako v prípade environmentálnych riešení pri zelených certifikáciách LEED a BREEAM, aj pri výbere možností pre zachovanie a zlepšovanie duševného zdravia je potrebné zohľadňovať a vychádzať z cieľa a predpokladov každého projektu. Tak môžeme zabezpečiť, že prijaté opatrenia budú ovplyvňovať želanú cieľovú skupinu – či už nájomcov, konkrétnych zamestnancov, zákazníkov, deti či pacientov.
Zdroj: Naturalsolutions.sk