Reálna 3D kancelária rovno z tlačiarne?

09.02.2013

Ďalšia veľká vec

Hovorí sa, že tablety boli "The Next Big Thing". Futorológovia to však vidia inak, podľa nich bude "ďalšia veľká vec" 3D tlač. Ide o technológiu, ktorá zmení životy nás všetkých. Prvé užívateľsky prívetivé tlačiarne v posledných mesiacoch zaplavili komerčné trhy a spotrebitelia ich vítajú s otvorenou náručou. Výrobcom, ako sú 3D Systems, Stratasys či MakerBot, raketovo vzrástol predaj aj ceny akcií a len ťažko sa bráni ponukám na prevzatie.

Pritom sa jedná v prvom rade o stávku na budúcnosť. Čo napokon názorne demonštrujú produkty z tlačiarní vyššie menovaných firiem: vázička, figúrka, prstienok, koliesko, vešiačik - kľúč k tretej priemyselnej revolúcii zatiaľ chýba. Alebo nie?D-shape 1

Nový rozmer architektúry

Zmeniť by to čo nevidieť mohli dánsky vizionársky architekt Janjaap Ruijssenaars s talianskym vynálezcom a stavbárom Enrikem Dinim (toho už dnes médiá nazývajú "Muž, ktorý tlačí domy". Tento tandem sa totiž chystá 3D tlačiarňou nahradiť dotrajší kompletný stavebný priemysel. Už budúci rok by gigantická tlačiareň spoločnosti D-Shape, ktorú Dini pred časom založil, mala vytlačiť kompletný dom. Stavba bola navrhnutá tak, aby připomínala Möbiovu pásku, teda v podstate nekonečnú plochu, ktorá má iba jednu stranu a jednu hranu, a podľa autora projektu sa podobá skôr komplexným organickým tvarom, ktoré poznáme z prírody a ktoré by tradičné cestou pravdepodobne ani nebolo možné vyrobiť.

Projekt pôvodne vznikol ako súčasť medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže Europan. Ruijssenaars však dúfa, že by podobné stavby, ktorých cenu odhaduje na štyri až päť miliónov eur, mohli vyrásť po celom svete. Záujem vraj už prejavilo niekoľko múzeí, galérií, ale aj súkromných osôb.

Ako sa tlačí dom?

Tlačiareň začne od podlahy v prízemí a buduje štruktúru postupne vrstvu po vrstve až po strechu a komín. Největšia 3D tlačiareň na svete sa skladá z ľahkej a ľahko transportovateľné hliníkovej konštrukcie, ktorá sa zmontuje nad stavebným pozemkom. Po nej sa potom vo všetkých možných smeroch hýbe tlačová hlava s viac ako troma stovkami trysiek. Architekt pomocou CAD (computer-aided design, čiže počítačom podporovaného projektovanie) programu navrhne trojrozmerný projekt, ktorý následne importuje do počítačového programu, ktorý kontroluje tlačovú hlavu. Stroj D-Shape je podľa Diniho týmto spôsobom schopný vytlačiť schody, exteriérové ​​aj interiérové ​​deliace steny vrátane priestoru pre zasieťovanie, konkávne aj konvexné plochy, bas-reliéfy, stĺpy a piliere, a dokonca aj sochy či rovno nábytok. Tvorcovia odhadujú, že systém je oproti tradičným stavbařským metódam až 4-krátrýchlejší a koncová cena o 30-50% nižšia, a to aj napriek tomu, že stavebný materiál je o niečo drahšie ako klasický cement. Lenže k výstavbe a ovládanie tlačiarne domov vraj stačí iba dvaja vyškolení zamestnanci.

Ďalšiu výhodu opísal architekt Ruijssenaars: "Keby sme niečo podobné chceli vybudovať tradičné cestou, museli by sme najprv vytvoriť drevené formy, tie následne naplniť betónom a následne drevo zložiť. To by bolo nesmierne náročné na čas a energiu. Celý dom vytlačiť je oveľa jednoduchšie a prirodzenejšie."D-shape 2

Betónové domy z 3D tlačiarne

Vývoj týmto smerom už v októbri 2012. Jeff DeGrange, viceprezident najväčšieho výrobcu 3D tlačiarní, spoločnosti Stratasys: "Všetci sa teraz domnievame , že 3D tlačiarne sú krabice istej veľkosti. Pravda ale je, že možno gigantické prístroje pripevniť na špeciálne žeriavové konštrukcie a tlačiť tak napríklad betónové domy. Tento druh výstavby sa veľmi aktívne začal testovať vo Veľkej Británii av USA. Za dvadsať, tridsať rokov budú obdĺžnikové domy, ako ich dnes poznáme, minulosťou a dočkáme sa zaujímavejšej architektúry, to mi verte," prorokoval DeGrange.

Dom postavaný za jeden deň

Detailne sa novými možnosťami 3D tlače zaoberá napríklad Univerzita Južnej Karolíny. Tamojšie centrum CRAFT (Center for Rapid Automated Fabrication Technologies) si pod vedením profesora Behrokha Khoshnevise vytýčilo za cieľ vynájsť technológiu, prostredníctvom ktorej by bolo možné vybudovať dom na mieru počas jediného dňa, a zároveň zásadným spôsobom zredukovať náklady, vplyvy na životné prostredie a vlastne všetko , čo so stavbou takéhoto domu súvisí. Aj tu vedie cesta cez 3D tlač. Prvé výsledky Khoshnevis predstavil spoločne s rôznymi typmi betónových tlačiarní počas kalifornskej konferencie TEDx. Podľa experta ponúka ním navrhovaný spôsob výstavby domov najväčšiu architektonickú flexibilitu za najnižšiu cenu v najkratšej možnej dobe.

Tretia priemyselná revolúcia

Niektoré zahraničné médiá už dnes v súvislosti s 3D tlačou titulkom "Goodbye China". Spoločnosť Boston Consulting Group odhaduje, že 10-30% tovaru, ktoré USA teraz dováža z Ázie v sektoroch dopravy, počítačov alebo strojárstvo, sa bude do roku 2020 vyrábať opäť v Amerike. Všetko čo potrebujete, si ľahko vyrobíte presne tam, kde to potřebujete. Podľa týždenníka The Economist prvý priemyselná revolúcia v Británii ku koncu 18. storočia spojila roztrúsené tkáčske dielne a dala vzniknúť mechanizovaným továrňam. Druhou revolúcii začal v USA Henry Ford pred sto rokmi zavedením pásovej výroby a začiatkom masovej produkcie. Obe revolúcie priniesli prudký rast bohatstva a sústredili ľudí do miest.

 

Tretia revolúcia znamená prepojenie množstva pozoruhodných technológií - "múdreho" softvéru, nových materiálov, šikovnejších robotov, nových výrobných procesov v čele s tlačou trojrozmerných objektov a radom internetových služieb. "Všetko čo potrebujete, si ľahko vyrobíte presne tam, kde to potrebujete. Ušetríte tak za transport a skladovanie. Akonáhle súbor nahráte do tlačiarne, môžete sa zaoberať niečím iným, nie je potrebný žiadny dozor," usudzuje DeGrange.

Zdroj: Ceskapozice.cz, Foto: Replica-3D.fr, Spaceinimages

Prieskum

Top ponuky