Logistickí operátori DB Schenker už na vlastné oči vidia, ako bude vyzerať budúcnosť logistiky. Používaním okuliarov so zmiešanou a rozšírenou realitou si dokážu prácu v skladoch zjednodušiť už dnes. Technológie, ktoré v zornom poli zobrazujú dodatočné informácie a zároveň reagujú na to, čo skladník vidí, pomáhajú napríklad školiť zamestnancov alebo ich prepojiť s virtuálnou technickou podporou. Vďaka hands-free ovládaniu pritom vôbec nevyrušujú pri práci, ktorá si vyžaduje obe ruky.
High-tech vybavenie už dostali napríklad skladníci v termináloch vo Valašskom Meziříčí a v Brne. Okuliare Microsoft HoloLens využívajú technológiu zmiešanej reality – kombináciu fyzického a digitálneho sveta, ktorá na displeji okuliarov premieta 3D objekty. Používateľ ich vidí priamo v realite pred sebou a môže s nimi pracovať. To sa hodí napríklad pri zložitých montážnych procesoch, keď okuliare zamestnancovi ponúknu inštrukcie a vizualizácie. Pri školeniach a vzdelávaní sa môžu pracovníci interaktívne učiť jednotlivé procesy priamo v prostredí skladu bez potreby asistencie skúsenejšieho kolegu. „Technici môžu na diaľku konzultovať a riešiť problémy so špecialistami, čo urýchľuje diagnostiku a opravy. Okuliare sa dajú využiť aj na hovory so zákazníkom, ktorý si ich prostredníctvom môže celý sklad virtuálne prezrieť,“ hovorí Jakub Bilý, site manager DB Schenker.
Foto: DB Schenker
Skladníci potrebujú mať pri práci voľné ruky a nestrácať čas zdĺhavým hľadaním informácií v počítači. Preto DB Schenker nasadil ďalšiu technológiu – RealWear Navigator 520. Okuliare majú v porovnaní s HoloLens kompaktnejšiu konštrukciu, dajú sa používať s prilbami a sú viac zamerané na hlasové ovládanie než na pokročilú zmiešanú realitu. Zamestnanci v pardubickej pobočke ich využívajú na hands-free prácu v logistike a údržbe. Operátori môžu zdieľať obraz z kamery okuliarov s odborníkmi na iných pobočkách a v reálnom čase získavať spätnú väzbu a rady pri riešení problémov.
Vďaka svojej robustnosti a odolnosti sú vhodné do náročnejšieho prostredia – vydržia aj pád z dvoch metrov. Zároveň však patria medzi najľahšie okuliare pre rozšírenú realitu na trhu. Ponúkajú kvalitný displej optimalizovaný pre rôzne svetelné podmienky, čo je kľúčové v oblastiach s premenlivým osvetlením. Potláčajú okolité hluky a disponujú biometrickou čítačkou. Vďaka ovládaniu hlasovými príkazmi sa dajú používať aj v situáciách, keď má zamestnanec plné ruky.
„Plánujeme rozšírenie nasadenia RealWear headsetov v oblasti vzdialenej podpory a inšpekcií, kde umožnia operátorom efektívne komunikovať s kolegami bez nutnosti prerušenia práce. Ďalej ich plánujeme využiť pri riešení reklamácií, 5S auditoch a Gemba walkoch. Pri týchto kontrolách a auditoch okuliare dokážu zaznamenať všetky nálezy vrátane fotografií a videí do zdieľaného formulára, čo nám šetrí čas, keďže informácie nemusíme manuálne upravovať ani prepisovať a máme ich k dispozícii okamžite po audite,“ vysvetľuje Jakub Bilý.
Úspech technológií v praxi do veľkej miery závisí od toho, ako ich prijmú samotní skladníci a operátori. „Výzvy, s ktorými sa stretávame, spočívajú najmä v integrácii nových technológií do existujúcich procesov a v ich prijatí zamestnancami – je dôležité, aby pracovníci technológie nielen používali, ale aj ich vnímali ako prínosné. Spätná väzba je zatiaľ našťastie pozitívna a na systém si zvykli pomerne rýchlo,“ dodáva Jakub Bilý.
DB Schenker vo svojich skladoch naplno využíva inovácie a moderné technológie na zjednodušenie procesov a zvyšovanie kvality služieb. Okrem inteligentných okuliarov to dokazuje aj nasadenie autonómneho robota Dexory na zefektívnenie procesu inventarizácie.
Zdroj: DB Schenker