Ak v týchto dňoch dostávate emaily alebo sms so žiadosťou o zaslanie registračného poplatku alebo finančnej odmeny za sprostredkovanie práce, zrejme si vás vyhliadli podvodníci. Ako upozorňuje Asociácia personálnych agentúr Slovenska, ide o ďalšiu zo sofistikovaných metód phishingu, pretože za sprostredkovanie práce nikdy nikomu neplatíte.
Štandardom pri hľadaní novej práce alebo sprostredkovaní zamestnania preveriť si webovú stránku personálnej agentúry, jej kontaktné údaje a podobne. Ak však už kandidát komunikuje so zástupcom personálnej agentúry a zrazu mu od neho príde sms alebo email žiadajúci registračný či iný poplatok, nemusí mu napadnúť, že ide o podvod. Ide pritom len o ďalšiu z mnohých sofistikovaných a presvedčivých metód, ktorými podvodníci skúšajú obrať ľudí o peniaze.
Zdroj: Pickawood / Unsplash.com
S používaním sociálnych sietí unikajú aj dáta užívateľov, podvodníci preto môžu získať profilové ID, korešpondujúce URL adresy, celé mená, e-mailové adresy, telefónne čísla či odkazy na profily sociálnych sietí dotknutých používateľov. Aktuálne sa však zamerali na personálne agentúry.
Po falošných inzerátoch, ktoré boli aktuálne pred pár rokmi a najmä pri sprostredkovaní zahraničných brigád, skúšajú podvodníci ďalšiu možnosť, ako obrať ľudí hľadajúcich si prácu o peniaze. Zasielajú podvodné emaily a sms s ponukou práce, ktorú uchádzač reálne hľadá, avšak obsahujú žiadosť o zaslanie citlivých údajov alebo rovno o úhradu finančných prostriedkov za sprostredkovanie práce či za prihlásenie do registra uchádzačov.
„Iste, personálna agentúra potrebuje od uchádzača pri sprostredkovaní zamestnania základné údaje, ako je meno, priezvisko či adresu trvalého pobytu. A po novom aj - kvôli novele Zákona o službách v zamestnanosti - rodné číslo a pohlavie,“ vysvetľuje prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) Zuzana Rumiz a dodáva: „Rozhodne však zástupca serióznej personálnej agentúry nebude vyžadovať číslo občianskeho preukazu alebo číslo pasu, prípadne ich odfotené kópie. Taktiež ani číslo účtu, bankovej karty alebo akékoľvek heslá, PIN kódy a podobne.“
Nemusí ísť len o zneužitie osobných údajov, no tiež o stratu finančných prostriedkov uchádzačov, ktorí majú záujem zmeniť zamestnanie či nájsť si novú pracovnú pozíciu. Phishingové emaily sú dnes veľmi sofistikované, pretože napodobňujú existujúce profily personálnych agentúr.
„Takéto emaily či sms pripomínajú reálnu HR komunikáciu a vystupujú pod skutočnými menami kontaktných pracovníkov personálnej agentúry. Pri emaile však doména už nie je firemná, ale napríklad gmail, yahoo alebo má iné mailové konto, pri sms zase nesedí telefónne číslo,“ vysvetľuje Z. Rumiz.
Vo väčšine prípadov môže ísť o ponuky, ktoré sú na prvý pohľad lukratívne, majú minimálne požiadavky na prax, vzdelanie či jazykovú znalosť kandidáta a pracovná pozícia je opisovaná v superlatívoch. Avšak nemusí to platiť vždy, nezriedka môže ísť o reálne inzerovanú pozíciu, za ktorú si však podvodníci nechajú od uchádzača zaplatiť dopredu.
Ak príde uchádzačovi email alebo sms týkajúca sa pracovnej pozície, je potrebné dávať pozor na to, čo v e-mailovej alebo sms komunikácii užívateľ otvára, na ktoré odkazy kliká a či je odosielateľ skutočný. Rozhodne by však nemal nikdy nič platiť.
„Za sprostredkovanie akejkoľvek pracovnej pozície alebo zápis do registra uchádzačov si seriózna agentúra nikdy neúčtuje žiadne poplatky, pretože to podľa zákona jednoducho robiť nesmie. Preto vždy uchádzačom o zamestnanie radíme kontaktovať spoľahlivú personálnu agentúru, ktorá je tiež optimálne aj členom našej asociácie. V takomto prípade je zaručené, že budú dodržané všetky zákonné podmienky a uchádzačovi budú poskytnuté len kvalitné služby a HR servis,“ radí Zuzana Rumiz z APAS.
Ako dodáva odborníčka, v každom prípade je dôležité byť obozretný a ak vás kontaktuje niekto cez podvodný email alebo sms, je potrebné okamžite o tom oboznámiť danú personálnu agentúru, no tiež políciu na čísle 158.
Zdroj: APAS