Téma energetickej efektívnosti je prioritou ekonómov, manažérov, politikov aj ochrancov životného prostredia. Podľa odborníkov je reálne, aby Slovensko len vo verejnom sektore ušetrilo 60 miliónov eur znížením energetickej náročnosti svojich budov a zariadení. Podmienkou je ich modernizácia, ktorá niečo stojí. Mnohým subjektom v tom doteraz bránila povinnosť uvádzať náklady na znižovanie energetickej náročnosti do verejného dlhu. Európska komisia prijala usmernenie, ktoré túto prekážku aspoň čiastočne odstraňuje.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Štatistický úrad Európskej komisie (Eurostat) mení pravidlá vykazovania investícií do energetických služieb. Starostovia aj manažéri verejných subjektov tak môžu jednoduchšie modernizovať svoj majetok a šetriť na energiách. Eurostat zverejnil v polovici septembra revidované usmernenia k evidencii zmlúv o energetickej efektívnosti (ZEE) v účtoch verejnej správy.
Vďaka zjednodušeným pravidlám môžu starostovia a zástupcovia miest a obcí realizovať projekty, ktoré dosiaľ neboli možné pre rozpočtové pravidlá. Po starom bola investícia do energeticky úspornejších technológií súčasťou verejného dlhu, čo obciam, mestám a štátnym organizáciám doteraz zabraňovalo ich zrealizovať. Nové pravidlá už investíciu realizovanú prostredníctvom tzv. garantovaných energetických služieb (t.j. s dodávateľom garantovanou úsporou energie) z verejného dlhu vynímajú. Verejnému sektoru to otvára dvere do sveta moderných a úsporných technológií. Ide o dôležitý krok pre Slovensko aj Európu.
K uvedenej zmene prispela svojim úsilím a odbornosťou tiež Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) „Ministerstvu financií Slovenskej republiky, ktoré bolo jedným z hlavných iniciátorov aktivity na európskej úrovni a zastupovalo štát v pracovnej skupine, ktorej výsledkom je dosiahnutá zmena, sme pomáhali prostredníctvom poskytnutia praktických informácií z trhu energetických služieb. Aktívne sme sa podieľali na identifikácií a oslovovaní vhodných partnerov a iniciatív na národnej a medzinárodnej úrovni.“ vysvetľuje Marcel Lauko, predseda Správnej rady APES-SK.
Prostredníctvom garantovaných energetických služieb (GES) bude teraz možné uskutočňovať modernizáciu verejných budov a verejného osvetlenia v širšom rozsahu než doteraz. Okrem garantovaného zníženia nákladov na spotrebu energie a prevádzkových nákladov (z ktorých sa projekty splácajú) prinášajú GES ďalšie dodatočné benefity. Tým že poskytovateľ GES navrhuje, projektuje a realizuje dohodnuté technické riešenia a následne implementuje energetický manažment, preberá na seba tiež všetky technické riziká spojené s dosiahnutím požadovaných a dohodnutých výsledkov. Odbremeňuje tak klientov od zbytočných starostí a odstraňuje neistotu ohľadom výsledkov projektu.
„Sme presvedčení, že na Slovensku je veľký potenciál v oblasti realizácie energeticky efektívnych projektov vo verejnom aj súkromnom sektore. Možnosti ako a kde tieto projekty efektívne realizovať sú naozaj veľké, potenciál však dostatočne nevyužívame. Ak by sa realizovali projekty energetickej efektívnosti iba s 20-percentnou priemernou úsporou, čo sú reálne predpoklady, dokázali by sme ročne ušetriť vo verejnom sektore približne 60 miliónov eur, v priemysle dokonca 340 miliónov,“ hovorí Marcel Lauko.
Na žiadosť členských štátov začal Eurostat spolupracovať s národnými štatistickými úradmi s cieľom pripraviť najvhodnejší spôsob evidencie v účtoch verejnej správy. Výsledkom je usmernenie zverejnené 19. septembra. APES-SK sa na tejto iniciatíve zmien v ZEE podieľal od jej vzniku. Zostáva ešte uvedenú úpravu premietnuť do slovenských právnych predpisov.
Zmysel týmto aktivitám dáva aj prieskum agentúry STEM/MARK. Viac ako 80 % respondentov odpovedalo, že by sa určite alebo pravdepodobne zapojilo aj do riešenia otázok energetickej efektívnosti verejného majetku, napríklad dobrovoľníckou činnosťou či účasťou v miestnom referende. Slováci by najviac privítali, keby sa v rámci energetickej efektívnosti riešila najmä modernizácia aktuálneho stavu verejného osvetlenia, vykurovania verejných budov, ako aj úsporu finančných nákladov na energie. Pre takmer tretinu respondentov bola dôležitá aj ochrana prírody prostredníctvom dosiahnutia zníženia emisií CO2.
Jednou z úloh a cieľov APES-SK je aj podpora povedomia o energetickej efektívnosti a uvádzanie inovatívnych technológií do praxe. Tie sú totiž cestou k šetreniu nákladov za energie, zvyšovaniu konkurencieschopnosti a udržateľnosti, znižovaniu CO2, a teda aj k ochrane životného prostredia ako vo verejnom, tak aj súkromnom sektore. Jedným z nástrojov osvety bol aj prvý ročník súťaže EFEKTIA 2017, ktorý sa uskutočnil v tomto roku.
Hlavnú cenu súťaže EFEKTIA 2017 pre projekt energetickej efektívnosti s garantovanou úsporou energie prevzal zástupca Psychiatrickej liečebne Samuela Bluma v Plešivci z rúk podpredsedu Európskej komisie, zodpovedného za Energetickú úniu, Maroša Šefčoviča. V oblasti verejného sektora získalo cenu v kategórii verejných budov mesto Malacky a v kategórií verejné osvetlenie obec Jablonec. „Potenciál energetických úspor je na Slovensku obrovský vo verejnom aj súkromnom sektore. Veď iba 45 projektov, prihlásených do EFEKTIE, prinieslo ročne úsporu takmer 900 tisíc eur, čo nie je zanedbateľná čiastka,“ dodal Marcel Lauko.
Zdroj: APES