Efektívne ventilačné systémy sa v súčasnosti dostávajú do väčšej pozornosti developerov a investorov, najmä z dôvodu prísnejších legislatívnych noriem a predpisov. Tie nariaďujú, že pri konštrukcii administratívnych budov musí byť zaistená minimálna kvóta výmeny vzduchu. V prípade obývateľných budov je primárnym kritériom prevencia nadmernej vlhkosti. Na veľtrhu BAU 2015 v Mníchove predstavila spoločnosť Schüco inovatívne ventilačné systémy, ktoré trvalo, spoľahlivo a ekonomicky spĺňajú vyššie uvedené požiadavky pre komerčné a rezidenčné projekty.
Schüco uviedlo dva nové systémy VentoTec a VentoFrame určené pre kancelárie, komerčné budovy a domy. Na rozdiel od inštalácie do stropu je ventilácia integrovaná do okien a fasádnych systémov miestnosti. Tým sa odstraňuje potreba káblového prepojenia priestoru a taktiež sa znižujú náklady na výšku podlažia odstránením medzistropu. Vzhľadom k tomu, že sú eliminované aj náklady na sieť elektrických rozvodov, plánovanie stavby sa stáva jednoduchším a rýchlejším.
„Ventilačné koncepty sú navrhnuté s možnosťou rekuperácie samoregulačnými klapkami alebo vysoko účinnými vetracími motormi, čím je zaručená spoľahlivá distribúcia čerstvého vzduchu, úspora energie na vykurovanie a minimálna spotreba elektrickej energie. Vďaka kompatibilite možno tieto systémy nenápadne integrovať do okenných a fasádnych konštrukcií Schüco,“ uviedol Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco International KG na Slovensku.
VentoTec je doposiaľ najtenším vetracím zariadením vo svojej kategórii špeciálne navrhnutým pre nebytové priestory, pričom zvládne objem vzduchu až 100 m3 za hodinu. Spája v sebe funkcie prívodu, odsávania vzduchu, rekuperácie a jeho vonkajší vzduchový filter zachytáva peľ a pevné častice. Pre architektov a vývojárov ponúka širokú škálu možností vďaka voľne formovateľnému vonkajšiemu a vnútornému oplášteniu. Systém môže byť inštalovaný do parapetu alebo pevného poľa okna. Integrované senzory merania kvality ovzdušia a vlhkosti zaručujú prevádzku podľa potrieb miestnosti, čo s centrálnymi riešeniami nie je možné.
Ilustračná vizualizácia: Schüco
Systém pracuje s vyspelými a energeticky úspornými technológiami - vetracími motormi EC a nízko-nákladovými výmenníkmi tepla, ktoré sú bezkondenzačné so spätným využitím tepla na úrovni 75%. V závislosti od verzie je riadené buď stupňovým spínačom alebo izbovým regulátorom s LCD displejom a pohybovým senzorom. VentoTec má navyše aj možnosť manuálneho ovládania a jednoduchej integrácie do riadiaceho systému budovy.
Predstavuje kompletne odskúšaný ventilačný systém s jednoduchou inštaláciou pre samoregulačné prevetranie okien. Zabezpečuje zdravú kvalitu vzduchu v súlade s normami, ako aj odstránenie vlhkosti a zabránenie vzniku plesní. Ideálne využitie nájde v domácnostiach a komerčných budovách. VentoFrame sa inštaluje priamo do profilu vonkajšieho rámu so základnou hĺbkou až do 184 mm. Znamená dokonalé riešenie pre okenné koncepty s veľmi úzkou pohľadovou šírkou od 74 mm.
Princíp fungovania štýlovej a nákladovo efektívnej koncepcie je pritom jednoduchý. Objemový prietok, ktorý možno nastaviť flexibilne pomocou kartuší zaisťuje stály prísun čerstvého vzduchu nezávisle na fyzickom otváraní okien. Samoregulačná vetracia klapka reaguje automaticky na zmeny v ovzduší a zaisťuje kontrolovanú výmenu vzduchu aj pri vysokých rýchlostiach vetra a bez prievanu. Ďalšou výhodou je možnosť použitia ľahko čistiteľnej ochrany proti hmyzu.
Rozhodujúcim faktorom pre zdravie, pohodu a produktivitu užívateľa budovy je kvalita vzduchu. Ak je z rôznych dôvodov nedostatočná, spôsobuje poruchy sústredenia, únavu a bolesti. Pravidelné vetranie je preto dôležité a prispieva aj k udržiavaniu hodnoty budovy. Použitím ventilačných systémov Schüco je možné dosiahnuť pohodlné a efektívne riešenie vetrania s prirodzenou alebo nútenou výmenou vzduchu. Vyznačujú sa jednoduchým dizajnom a inštaláciou priamo do fasády rezidenčných alebo komerčných budov.
Zdroj: Schüco