Súkromné zdroje zrýchlia obnovu budov

22.10.2024

Obnova budov je nevyhnutná a musí prebiehať rýchlejšie. Európske zdroje nestačia, nevyhnutnosťou sú súkromné financie realizované cez tzv. garantované energetické služby (GES). Tento týždeň o tom diskutovala stovka účastníkov konferencie Energetická efektívnosť budov a úspory energie v Bratislave.

Slovensko je v kritickom bode pri hľadaní efektívnych riešení pre dosiahnutie energetických úspor. Európska smernica o energetickej efektívnosti navádza štáty zintenzívniť tempo a hĺbku obnov verejných budov a zaviesť povinnosť aplikovať GES pri všetkých budovách nad 750 m². Ako jedna z hlavných prekážok rozvoja garantovaných energetických služieb sa javí vysoká intenzita európskych grantov. Tieto paradoxne blokujú rozvoj trhu, v ktorom by mal priestor aj súkromný kapitál.

Clever Sparkle / Unsplash.com

Ilustračné foto: Clever Sparkle / Unsplash.com

„Napriek tomu, že už pri nastavení súčasných fondov bolo cielené znížiť intenzitu grantov, nakoniec sa politicky rozhodlo zvýšiť európske granty na 100-percentné financovanie. Prišli sme tak o ďalšie roky, kedy sa tento trh mohol rozvíjať. Navyše, súkromné zdroje majú obrovský multiplikačný efekt. Ak máme na obnovu budov 200 miliónov, s využitím garantovaných služieb vieme pokryť investičnú potrebu minimálne do výšky 300 miliónov, čo znamená, že vieme obnoviť viac budov a lepšie. Veríme, že nová smernica prinesie zásadnú zmenu a otvorí priestor pre zapojenie súkromného kapitálu,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť. Zároveň upozornila, že momentálne zostáva využívanie GES na Slovensku na okraji záujmu, pričom Česká republika úspešne napreduje v zavádzaní podobných projektov.

Potrebu zmeny prístupu k financovaniu obnovy budov spomína aj Richard Paksi, analytik platformy Budovy pre budúcnosť. „Banky sú pripravené investovať do GES, ale musí byť vyslaný jasný signál, že verejné budovy budú prioritne obnovované prostredníctvom práve týchto služieb. Tým by sa zároveň postupne znížila závislosť na 100-percentných grantových schémach,“ uzatvára.

Pre dosiahnutie hlbšej obnovy sa odporúča kombinovať GES s grantmi, keďže samotná GES často nestačí na realizáciu komplexných renovácií. Tieto kombinované schémy sa považujú za cestu, ktorou by sa mohli vydať slovenské samosprávy aj štát.

„Tým, že pri obnove budov zbytočne obchádzame garantované energetické služby, unikajú nám zbytočne príležitosti na získanie súkromných zdrojov pre financovanie. Verejné zdroje sú vzácne a mali by byť využívané iba tam, kde iné riešenia nie sú dostupné,“ povedal na konferencii platformy BPB poradca ministra vnútra Vazil Hudák, ktorý pripravuje stratégiu centrálnej správy verejných budov.

Ministerstvo hospodárstva pripravilo v spolupráci so Slovak Investment holdingom (SIH), špeciálny nástroj na realizáciu obnovy verejných budov, ktorý ako jediný dokáže multiplikovať investované peniaze z Programu Slovensko a integrovať súkromný kapitál. SIH využíva kombináciu grantu a návratnej časti, ktorú komisiu umožnila prvý-krát v tomto programovom období. Nástroj je zároveň zameraný na rozvoj trhu s Garantovanými energetickými službami (GES) a cieli na obnovu budov splácanú z úspor. Čaká sa iba na podpis ministerky hospodárstva Denisy Sakovej.

Zdroj: BPB

Prieskum

Top ponuky