Tlak na cenu môže znížiť kvalitu diela

06.02.2013

CEEC Research vydalo Kvartálnu analýzu slovenského stavebníctva. Vyplýva z nej, že stavbárom komplikuje podnikanie najmä verejné obstarávanie a rozhodujúce kritérium pre výber dodávateľa: najnižšia cena. Podobne ako v iných odvetviach (napríklad medializovaná (ne)kvalita jedál v štátnych školách), najnižšia cena nemusí vždy znamenať rovnakú kvalitu. Skôr naopak.Tlakomer

Aká je skutočná cena?

Takmer polovica oslovených riaditeľov stavebných firiem hovorí o zhoršení kvality stavebných prác v dôsledku príliš veľkého tlaku na ceny. V ČR takúto situáciu vo väčšej miere deklarujú projektanti než stavbári, horšiu kvalitu práce tu potvrdila štvrtina oslovených stavebných podnikov. Novela slovenského zákona o verejnom obstarávaní oslabuje dôležitosť kritéria najnižšej ceny. Dodávateľ pre tzv. strategickú zákazku – s hodnotou nad 10 miliónov EUR, ktorú schvaľuje vláda - sa má vyberať len podľa ekonomicky najvýhodnejšej ponuky.Obstarávateľ môže kedykoľvek komplexne hodnotiť, koľko reálne zaplatí – počas celej doby životnosti a je oprávnený na posudzovanie nákladov životného cyklu a výrobných faktorov. Tými sú z pohľadu mikroekonomiky vykonaná práca, použité materiály a prevádzkové prostriedky. Mnohokrát predstavujú najobjektívnejší odhad skutočnej ceny, tvrdí rezort vnútra v dôvodovej správe.

Posilnenie tohto princípu považujú stavbári za významné pre svoj biznis. Zväz výrobcov cementu tu vidí možnosť pre častejšie uplatnenie cementobetónových cestných povrchov na diaľniciach. Deklaruje, že vďaka dlhej životnosti a nízkym nákladom na údržbu a opravy sú v horizonte tridsiatich rokov o 40 až 60 % lacnejšie než asfaltové kryty. Popri kritériách ekonomickej výhodnosti má obstarávateľ zákonnú povinnosť určiť aj pravidlá na kvalitatívne rozlíšenie ich splnenia.Ponuka je podľa navrhovanej novely mimoriadne nízka, ak cena vybočuje o 30 % z priemeru ostatných cien a zároveň je 15 % pod druhou najnižšou cenou (najmenej z troch ponúk).

Rating kvality

Novela, ktorá prešla medzirezortným pripomienkovým konaním hodlá zaviesť evidenciu referencií na preukazovanie technickej alebo odbornej spôsobilosti uchádzačov. Jej súčasťou má byť rating kvality podľa stanovených kritérií (predčasné ukončenie zmluvy, celkové omeškanie v dňoch, počet odôvodnených reklamácií a dodržanie povinností dodávateľa, ktoré sa dajú objektívne vyjadriť alebo kvantifikovať). Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c advokáti upozorňuje, že vytvorenie systému referencií kvality a ratingu dodávateľov môže viesť k zväčšeniu bariéry vstupu malých a stredných stavebných spoločností na trh verejného obstarávania stavebných prác. Vraví, že tieto práce budú môcť často poskytnúť len stavebné spoločnosti, ktoré už pre štát pracovali.

Zároveň si myslí, že takýto systém by znamenal legalizáciu a podporenie už v súčasnosti používaných praktík, keď obstarávatelia prostredníctvom „šikovne“ nastavených podmienok účasti na súťaži výrazne preferujú už existujúcich dodávateľov. Andrej Leontiev z rovnakej advokátskej kancelárie za handicap pre tieto firmy považuje fakt, že vo verejnom obstarávaní bežných stavebných prác s hodnotou nižšou ako 5 miliónov EUR sa stavbári nemôžu efektívne brániť, keďže pri nich nemožno podať námietky. A tvrdí, že tzv. strategické zákazky hrozia obmedzením transparentnosti už pri samotnom výbere uchádzačov.

Zdroj: eTrend.sk, Foto: Stock.xchng

Prieskum

Top ponuky