Trh práce na Slovensku v roku 2024

01.03.2024

Rok 2023 na slovenskom trhu práce priniesol rast miezd vo všetkých sledovaných odvetviach. V siedmich z nich bol tento rast dvojciferný a v šiestich sektoroch prevyšovalo tempo rastu mieru inflácie. Napriek tomuto rastu však väčšina odvetví zaznamenala pokles zamestnanosti. Trh práce na Slovensku je však celkovo vo veľmi dobrej kondícií a pre tento rok sú z pohľadu domácností vyhliadky veľmi priaznivé, firmy však stále bude ťažiť najmä nedostatok pracovnej sily.

Marten Bjork / Unsplash.com

Ilustračné foto: Marten Bjork / Unsplash.com

V decembri bol najvýraznejší rast miezd v odvetviach s nižšími mzdovými hladinami, ako sú činnosti reštaurácií a pohostinstiev (15,1 %), ubytovanie (13,8 %) a stavebníctvo (10,2 %). Najpomalší rast miezd bol v odvetví s najvyššími mzdami, teda v IT a komunikáciách (7,2 %).
Reálne mzdy najvýraznejšie rástli v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev (3,5 %) a celkovo klesli iba v 4 odvetviach. Ide tak o zlepšenie v porovnaní s rokom 2022, ktorý bol z hľadiska rastu reálnych miezd najhorším rokom od zavedenia eura, keď rast zaznamenalo len jedno odvetvie (ubytovanie). Koncoročný pokles inflácie sa tak pozitívne prejavil aj na domácej kúpyschopnosti, čo bude pokračovať.

Medziročný rast zamestnanosti v minulom roku bol iba v 4 z 10 sledovaných odvetví, najvýraznejší v oblasti IT a komunikácií (2 %), najvýraznejší pokles bol vo veľkoobchode (2,8 %). V priemysle, najväčšom zamestnávateľskom sektore, nastal medziročný pokles zamestnanosti o 0,6 %, čo je piaty rok v rade.

Trh práce na Slovensku v roku 2023 čelil viacerým výzvam, ako je rast inflácie a pokles zamestnanosti. V tomto roku očakávame, že najvýraznejšie zlepšenie nastane v ukazovateli reálnej mzdy, ktorá by mala rásť vo všetkých odvetviach z dôvodu očakávaného poklesu miery inflácie. Samotná zamestnanosť sa však príliš zvyšovať nebude, a to vzhľadom na naplnený potenciál ponuky na našom trhu práce a aj rekordné úrovne miery nezamestnanosti, ktorá by sa počas celého roka mala pohybovať v blízkosti úrovní 5 % až 5,5 %. Výzvou bude udržať zamestnanosť v sektoroch najväčších zamestnávateľov z oblasti priemyslu, kde sa môže postupom roku prejaviť negatívne pokles zahraničného dopytu, pričom tento trend potvrdzuje aj medziročný pokles exportu zo Slovenska.

Pre firmy ostáva naďalej všeobecný dlhodobý problém na strane ponuky – teda nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, čo bude tlačiť na snahu o prílev pracovníkov zo zahraničia a udržiavať nominálne mzdy vyššie. Samozrejme trendy automatizácie budú naďalej pretláčané všade tam, kde dávajú ekonomický zmysel. Z pohľadu domácností, celková kondícia domáceho trhu práce je veľmi dobrá a vytvára perspektívu pre rast miezd a vysoký dopyt po pracovníkoch, čo bude stimulujúce pre celú ekonomiku.

Zdroj: 365.bank

Prieskum

Top ponuky