Dom v nemeckom Brettheime ukazuje, že stavby s prívlastkom „inteligentné“ môžu dnes s úspechom slúžiť ako domov pre rodinu aj pracovisko. Zároveň je dôkazom toho, že energeticky účinné a udržateľné technológie budú hrať prím.
Foto: Schüco
Inteligentné domy (Smart home, Smart house) sú na rozdiel od konvenčných vybavené modernými ekologickými technológiami a tzv. inteligentnou elektroinštaláciou, ktorá je do značnej miery autonómna, zodpovedná za riadenie rôznych procesov bez nutného zásahu obyvateľov. Tieto domy majú inštalované napr. solárne panely, malé veterné elektrárne, geotermálne čerpadlá, vďaka čomu sú energeticky sebestačné. Zároveň sú vybavené energiou šetriacimi systémovými riešeniami.
Matthias Polsfut s manželkou Christine sú majiteľmi domu v Brettheime, ktorý je kombináciu súkromného priestoru a architektonickej kancelárie. Obvodový plášť budovy tvoria prvky s vysokou tepelnou izoláciou: okná, fasády a posuvné dverové systémy spoločnosti Schüco.
Dom stojí na miernom kopci s atraktívnym výhľadom na okolitú krajinu. Je projektovaný tak, aby skĺbil bežné bývanie a pracovisko bez toho, aby jedna z funkcionalít dominovala. Interiér obytnej a kancelárskej časti je výrazne oddelený a oba priestory sa odlišujú i v použitom materiáli obvodového plášťa budovy. Kým obytná plocha je definovaná bielou omietkou, dvojgaráž a kancelária sa môžu pochváliť hliníkovou fasádou v rovnakej farbe, akú majú okenné profily.
„Prioritou obyvateľov domu bol bezprostredný a jednoduchý kontakt s terasou a prírodou v okolí. Želali si mať maximálny úžitok z denného svetla s nerušeným výhľadom na okolitú krajinu. Budova je orientovaná na juh, najväčšie presklenia opláštenia sú preto inštalované na východnej a južnej fasáde. Nezvyčajným riešením sú okná spájajúce sa v rohu na prvom poschodí domu, ktoré poskytujú panoramatický výhľad na okolie,“ uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.
Dom využíva fotovoltaiku, ako aj regulované vetranie obytných priestorov s rekuperáciou tepla a geotermálne tepelné čerpadlá. Okolo 80 % z celkovej energie, ktorú spotrebuje, si aj sám vyprodukuje. Vysoký dôraz bol preto kladený na výber energeticky účinných materiálov a systémov obvodového plášťa budovy. V inteligentom dome v Brettheime sú nainštalované stĺpikovo-priečniková fasáda Schüco FW50+.HI a okenný systém Schüco AWS 75 BS.HI, ktorý ponúka vysokú tepelno-izolačnú schopnosť pre okenné konštrukcie, a to bez viditeľných okenných krídiel (tzv. „skryté“ krídlo). Dominantou budovy sú zdvižno-posuvné dvere s najvyššou tepelno-izolačnou schopnosťou Schüco ASS 70.HI, ktorých vodiaca lišta je v jednej rovine s podlahou, čo zároveň umožňuje ľahký prístup na terasu v letných mesiacoch a odstraňuje spomínanú hranicu medzi interiérom a exteriérom.
V najbližšej dobe budú na trhu k dispozícii úplne nové posuvné dverné systémy, ktoré boli prezentované po prvýkrát ako prototypy na veľtrhu BAU v Mníchove 2015. Inovatívne platformy Schüco ASS 60 a Schüco ASS 80.HI spĺňajú medzinárodné požiadavky tepelno-izolačných vlastností zajtrajška a určite budú s úspechom využité aj pri stavbe inteligentných budov.
Zdroj: Schüco