W&C: Realitné fondy naďalej rastú

04.04.2022

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely nielen v nehnuteľnostiach určených na bývanie, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch. Aktuálnemu vývoju aktív realitných fondov na Slovensku, ale i v susednom Česku, sa kvartálne venuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Najaktuálnejší prehľad vychádza z údajov Národnej banky Slovenska a Českej národnej banky – k 31. decembru 2021.

Nattanan Kanchanaprat z Pixabay

Ilustračné foto: Nattanan Kanchanaprat / Pixabay.com

Podiel realitných fondov na investičných podielových fondoch je druhý najväčší a predstavuje takmer 22 %

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Od investora sa vyžaduje iba kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará tím profesionálov. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej ceny nehnuteľnosti.

Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 31. decembru 2021 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9 532,2 mil. eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 19,8 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu o 5,6 %. Od vypuknutia pandémie, teda od konca roka 2019, prišlo k nárastu aktív investičných podielových fondov o 27,1 %.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 31. decembru 2021 zmiešané fondy s podielom 50,0 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 21,7 % a dlhopisovými fondmi s podielom 14,3 %. Akciové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 13,9 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2021 podiel 0,1 %.

Realitné fondy pre bežných verzus kvalifikovaných investorov. Koľko zarábajú?

Z dlhodobého hľadiska sa výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie. Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí 1,3 až 3,2 %. V závere roka 2021 už ale atakovala úroveň 6 % a vo februári 2022 sa dokonca dostala na 9 %. Podľa typu investora sa fondy delia na určené pre retailových (bežných) a kvalifikovaných (bonitnejších) investorov.

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) uvádza k 18. marcu 2022 priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne retailových investorov) na úrovni 2,95 %. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Aktíva realitných fondov v závere roka prekonali 2 miliardy eur a medziročne vzrástli o 18,5 %

Podľa najaktuálnejších údajov NBS boli aktíva realitných fondov na Slovensku k 31. decembru 2021 vykázané v objeme 2 072,3 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka prišlo k nárastu ich objemu o 18,5 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 4,3 %. Od vypuknutia pandémie (t. j. od 31. decembra 2019) sa objem aktív realitných fondov zvýšil až o 32,5 %.

 Ako sa darí realitným fondom v Českej republike?

V našom pravidelnom prehľade venujeme pozornosť aj kvartálnemu vývoju realitných fondov v ČR. Mnoho investorov zo Slovenska totiž vyhľadáva investičné príležitosti aj v Českej republike – realitné fondy retailových i kvalifikovaných investorov nevynímajúc. V prípade Českej republiky patria práve realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov. K 31. decembru 2021 boli aktíva realitných fondov v ČR vykázané na úrovni 167,9 mld. Kč (6 650,5 mil. eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 20,9 %. Medziročne došlo k nárastu aktív realitných fondov v ČR o 18,6 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4,6 %. Od vypuknutia pandémie (teda oproti koncu roka 2019) išlo o nárast na úrovni 29,7 %. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky (ČNB).

Benefity obchodovania s podielmi fondov na burze

Aktuálnou novinkou je uvádzanie realitných fondov na burzu (tzv. listovanie), teda ich zaradenie do zoznamu obchodovateľných cenných papierov. Napríklad v Prahe bolo na tamojšej burze zalistovaných len nedávno hneď niekoľko realitných fondov orientovaných na kvalitné komerčné nehnuteľnosti. Zalistovanie fondov potvrdzuje ich dôveryhodnosť a kredibilitu a umožňuje investorom flexibilnejšie obchodovať podiely fondov. Kapitálový výnos z predaja podielu na takomto fonde je v SR navyše po roku držania oslobodený od dane z príjmu.

Zdroj: WOOD&Company

Prieskum

Top ponuky