K obvyklej hranici 2 mld. EUR by sa mal v tomto roku priblížiť objem realitných transakcií v Českej republike. Nasvedčuje tomu hneď niekoľko veľkých obchodov dohodnutých v posledných týždňoch. Hlavným hýbateľom investičného trhu zostáva tuzemský kapitál - signifikantná je jedna z najväčších zmien majiteľa poslednej doby, predaj OC Arkády Pankrác, ktorý získal český nehnuteľnostný fond Trigea zo skupiny Partners. Obchod sa kvôli posudzovaniu Úradom pre ochranu hospodárskej súťaže premietne do investičnej bilancie až v tomto roku.
Podľa realitno-konzultantskej spoločnosti 108 REAL ESTATE nepôjde o jedinú maloobchodnú nehnuteľnosť: evergreen v podobe retail parkov doplní aj akvizície niekoľkých obchodných centier alebo nákupných domov.
„Investori využívajú kompresiu cien u niektorých retailových nehnuteľností, ktoré neprežívali najsilnejšie roky. A veria v rastúcu spotrebu domácností, ktoré disponujú rekordnými úsporami aj vyhliadkou rastu platov,“ komentuje vývoj Jakub Holec, riaditeľ 108 REAL ESTATE. Pred-dohodnutých je niekoľko transakcií aj z oblasti kancelárií alebo industriálnych areálov. Zásadným impulzom pre akceleráciu investícií sa stane očakávané zníženie úrokových sadzieb Českou národnou bankou.
Ilustračné foto: itay-verchik / Pixabay.com
Rastúcu aktivitu investičného trhu dokladá aj koniec minulého roka. Počas troch mesiacov bolo uzavretých 16 transakcií, čo je nadštandardný počet. Suverénnym hýbateľom bol český kapitál – či už prostredníctvom nehnuteľnostných fondov, investičných skupín alebo aj privátnych osôb. Objektom ich záujmu nie sú len tradičné segmenty nehnuteľností, ale aj rezidenčné stavby – bytové nájomné domy, bývanie pre študentov alebo seniorov. Ostatne ich objem transakcií sa v poslednom kvartáli 2023 takmer vyrovnal kancelárskemu sektoru.
Chuť nakupovať deklaruje rad investičných spoločností. Dôvodom sú korekcie na úrovni cien požadovaných súčasnými vlastníkmi i nakumulované robustné finančné prostriedky. Prevažná väčšina obchodov prebieha za využitia externého bankového financovania alebo je následne bankami refinancovaná. Preto je zásadným parametrom úroková miera. Vzhľadom na očakávanie jej zásadnejšieho poklesu sa akceleruje rad predjednaných transakcií,“ dopĺňa Michal Diviš, vedúci investičného oddelenia 108 REAL ESTATE.
Ďalším podstatným impulzom bude uvoľnenie výrobných, priemyselných objektov alebo utlmenie výroby v niektorých segmentoch. Ide o reakciu predovšetkým zahraničných vlastníkov na vysokú cenu energií - podľa 108 REAL ESTATE mieri najčastejšie do Poľska alebo na Balkán. Je však množstvo firiem, ktoré naopak konsolidujú svoje európske alebo globálne kapacity v Českej republike. „Vzhľadom k produktu sale-and-leaseback máme veľmi komplexné informácie o tomto subsegmente. Stále vyšší počet firiem sa zbavuje svojich nadbytočných nehnuteľností a volí nájom alebo relokáciu do modernejších, efektívnejších av dôsledku finančne dostupnejších priestorov,“ vysvetľuje Darek Vodehnal, Senior Associate investičného oddelenia 108 REAL ESTATE.
Vývoj na trhu priemyselných priestorov by mal rozpohybovať aj predávajúci aj kupujúci. Významnejšia industriálna transakcia neprebehla už dlhšie ako rok. Aktuálne je však hneď niekoľko zmien vlastníka tesne pred dokončením. A skladové aj výrobné priestory by sa mali opäť významnejšie prepísať do investičnej bilancie – podobne ako je na trhu citeľnejší záujem o hotely a ubytovacie zariadenia alebo už spomínané nákupné galérie a centrá, nezriedka na obchodných triedach. „Očakávame markantný prílev zahraničného kapitálu do tuzemských nehnuteľností. Česká republika je stále považovaná za jeden z najspoľahlivejších prístavov pre investície,“ uzatvára Jakub Holec.
Zdroj: 108 REAL ESTATE