Ako sa ti naozaj darí ? Pod úsmevom, ktorý vám na tvári vyčaril kofeín, motivačné citáty a luxusné, na mieru šité sako...kedy ste sa naposledy skutočne zamysleli nad odpoveďou na túto otázku? Život vo veľkom meste dokáže byť stresujúci a vyčerpávajúci; a je v poriadku, ak si to priznáme.
“Som v pohode, len mám trochu viac práce” sa stalo každodennou mantrou vystresovaného človeka vo veľkomeste. Je ľahké pochopiť, ako sme sa do tejto situácie dostali, ale nie je ľahké sa z nej dostať. Pripomína mi to ten starý výraz dostať sa do úzkych. Myslím, že tak nejak sme skončili zaseknutí na tomto kolotoči vyhorenia. Dovoľte mi vysvetliť to...
Žijete a pracujete v meste. Váš nájom a hypotéka sú vysoké; asi také ako váš mesačný príjem. Takže sú takpovediac v rovnováhe, ale na konci mesiaca vám toho veľa nezostáva. Ale vy sa riadite svojimi ambíciami, takže zároveň žijete preto, aby ste pracovali a pracujete preto, aby ste žili.
Vstávate skoro ráno a pred prácou idete do posilňovne, pretože inak by ste sa tam jednoducho nikdy nedostali. A mali ste pravdu – večer na to znovu nebol čas. Mali ste pracovné stretnutie, alebo ste oslavovali kolegove narodeniny alebo čokoľvek iné, čo vám zabránilo stráviť váš večer osamote. Nehovoriac o ceste domov, ktorú vždy presedíte v dopravnej zápche.
Dni sú dlhé, únavné a zdá sa, že sa navzájom prekrývajú. Ale to je predsa normálny veľkomestský štýl, nie?
Odpočívate dostatočne na to, aby ste vykompenzovali svoj preplnený pracovný rozvrh? A čo vaša strava; sú výživa a pitný režim dostatočné na to, aby vám pomohli čo najlepšie zvládnuť takéto pracovné tempo? Vo veľkom meste je vaša pohoda ohrozená z viacerých strán. Od znečisteného ovzdušia a slabej kvality vody až po nevhodnú stravu a občas nie tak celkom vhodný výbery trávenia voľného času, ktoré dennodenne robíme.
Cestou do svojej kancelárie sa veľakrát zastavíte v jednej kaviarni celosvetovo známej značky. Ale koľkokrát si vyberiete čerstvé a zdravé produkty? Viem, že je ťažšie nájsť zdravé jedlo. Také niečo si musíte naozaj naplánovať. Ako vegán to poznám príliš dobre. Samozrejme, že to nie je nemožné, ak máme čas si svoje jedlo pripraviť. Ale to ma znovu vracia naspäť k téme o tom, akí sme zaneprázdnení...
Ilustračné foto: Pixabay.com
Vidíte, ako vás zoznam problémov privádza znovu späť na začiatok? Je to naozaj uzavrený kruh. Kolotoč. Ak budeme takto ďalej v našej zaneprázdnenosti pokračovať, neodpočinieme si a nedáme nášmu telu to, čo každý deň potrebuje na obnovu našich buniek. Naše rezervy sa začnú zmenšovať. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo zaznamenávame taký nárast syndrómu vyhorenia v našej spoločnosti.
Samozrejme, že existuje mnoho ďalších spúšťačov a negatívnych faktorov, ktoré k vyhoreniu prispievajú. Existuje veľa spôsobov, ako začať: môžeme žiť svoj život podľa želaní iných ľudí, alebo napríklad prevziať starostlivosť o chorého člena rodiny.
Ale najväčší problém, ktorý vidím, je motanie sa v kruhu, ktoré nasleduje potom. Keď vyhoríme prvý krát, často je to niečo ako šok. Ako sme sa sem dostali? Možno sme si mysleli, že nám sa to nikdy nestane, alebo sme si ani neboli celkom istí, či vyhorenie naozaj existuje. Zistili sme, že sme vyčerpaní, fungujeme spomalene a chodíme ako v hmle. S nejakou tou malou pomocou a časom na oddych sa začneme zotavovať. A práve vtedy, keď sme takmer dosť silní na to, aby sme mohli znova fungovať, prichádza príval pocitu viny!
Cítime sa zle preto, že sme si vybrali voľno a neplníme všetky tie povinnosti a očakávania, a preto, že sme sklamali samých seba. Takže sa zdvihneme a pokračujeme tam, kde sme prestali, a znovu začneme robiť všetky tie veci, vďaka ktorým u nás došlo k prvému vyhoreniu.
Aj keď vám všetko od vrodenej starodávnej múdrosti až po šepkanie vlastnej duše hovorí, že sa máte odhlásiť z počítača a ísť na trojmesačný wellness – nemôžete to všetko nechať len tak a odísť, však?
Čo však môžete urobiť sú malé, udržateľné a reálne zmeny vo vašom životnom štýle. Od spôsobu ako trávite svoj voľný čas až po to, čo dávate do svojho tela, pomáha každá dobrá malá zmena. A samozrejme, že sú to tie najmenšie zmeny, ktoré sa dajú najrýchlejšie prijať a dodržiavať.
Ilustračné foto: Pixabay.com
1. Založte si stravovací diár
Môžete začať úplne jednoducho tak, že si založíte stravovací denník (tu si stiahnite vzor môjho stravovacieho diára). Poznačte si, koľko kofeínových nápojov si naozaj každý deň dáte a potom to na začiatku znížte o jeden nápoj denne. Namiesto toho si dajte pohár vody. Znie to príliš jednoducho. Viem, ale taký spôsob myslenia by vás dostal do poriadnej pasce!
Ľudia veľmi radi komplikujú veci. Myslíme si, že zložité znamená múdre a teda lepšie. V skutočnosti sú často najlepšie tie najjednoduchšie riešenia.
2. Pomaly znižujte príjem cukru
V našej strave máme príliš veľa cukru a ten zlomok energie, ktorý nám dáva cukor je falošný prínos. Okrem všetkých škôd, ktoré v tele spôsobuje; od korózie našich zubov až po zvýšené riziko získania dlhodobo zhoršeného zdravotného stavu ako sú cukrovka a demencia - jednoducho nie je vhodným zdrojom trvalo udržateľnej energie.
Rýchly príval energie, po ktorom nasleduje okamžitý útlm znamená, že nikdy nezjete dosť cukru na to, aby ste dlhodobo mali dostatok energie. Stále potrebujete viac a viac, až do chvíle, kým to nepreženiete. Takže tým, že dávky cukru pomaly znižujete tak, aby sa váš zdravotný stav nezhoršil, dokážete postupne znovu získať kontrolu nad svojimi energetickými hladinami a celkovým zdravím.
Zvýšená hladina cukru v krvi spôsobuje aj prekyslenie organizmu, čo spôsobuje zápal, ktorý vedie k mnohým nepríjemným stavom. Okrem toho sú vám pravdepodobne známe okamžité vedľajšie účinky kyslosti: znejú vám povedome nadúvanie a výpadky pamäte?
Zníženie celkového príjmu cukru vám pomôže na mnohých úrovniach. Môžete si zaobstarať aj kvalitný zásaditý potravinový doplnok, ktorý vám pomôže dostať sa na správnu cestu neutralizovaním tých kyselín, ktoré už v tele máte.
3. Dajte si mini meditačné prestávky s plným vedomím
Zdravé telo, zdravý duch, však? V rušnom meste plnom ľudí sme príliš uponáhľaní a chodíme príliš rýchlo na to, aby sme sa zastavili a voňali kvety – pokúste sa stať človekom, ktorý to tak robí! Ak si nájdete aspoň 5 minút na to, aby ste s plným vedomím prežili svoju prechádzku do kancelárie zistíte, že je to úžasný spôsob ako sa vyhnúť pocitom depresie, úzkosti či dokonca klasickej pondelkovej smutnej nálady!
Vaša myseľ a telo sú vnútorne prepojené. Nemôžete mať jedno prosperujúce a druhé ledva prežívajúce.
Starajte sa o jedno a prirodzene bude nasledovať aj ďalšie. Či sa to už začína tým, že si doprajete čas a priestor na zlepšenie svojho duševného zdravia, čo vás následne privedie k lepším rozhodnutiam o výbere vhodných jedál pre vaše telo. Alebo začnete sami sebou a zvolíte si mierne cvičenie, ktoré vás privedie k zvýšeniu serotonínu a dopamínu, čo zas prispeje k celkovej lepšej duševnej pohode. Funguje to obojsmerne.
Vyhorenie a opätovné vyhorenie je kruh, ktorý musí byť prerušený. Stačí jedna dobrá voľba pre vaše zdravie a tento krok vpred konečne celý začarovaný kruh prelomí. Áno, znie to jednoducho a áno, je to jednoduché. Naozaj to nemusíme komplikovať.
My všetci máme svoje povinnosti a jednoducho nemôžeme všetko len tak nechať a zdúchnuť do hôr, keď to tak cítime. Ale dokážeme urobiť malú, jednoduchú zmenu, neskôr ďalšiu a tak ďalej. Môžeme sa naučiť vytvárať zdravé hranice; niektorým veciam povedať áno a niektorým zas nie. To z nás nerobí sebeckých ľudí, to z nás robí ľudí zodpovedných za svoju vlastnú duševnú pohodu a nielen za túžby a potreby iných ľudí.
Nebol by to skvelý pocit – mať pod kontrolou to, ako sa cítime? Viete čo? Vy už tú kontrolu máte. Boli ste len príliš zaneprázdnení na to, aby ste si to všimli. Nadýchnite sa, dajte si 5 minútovú prestávku a uvedomte si všetko, čo už máte pod kontrolou.
Ak, ako hovorí staré príslovie, sa znovu dostanete do úzkych, nepanikárte. Nie je to navždy. Ten pocit prejde a vy sa tam už nezaseknete na dlhý čas. Môžete sa rozhodnúť urobiť niečo iné a zmeniť svoj život.
Autor: redakcia, Pôvodný autor: Dr. Andrea Pennington, Zdroj: Thriveglobal.com