Kancelárska budova s najvyšším átriom na svete

19.02.2019

Začali ju stavať v roku 2015, dokončená bude tento rok. Architektonický skvost z ateliéru Zaha Hadid Architects - Leeza SOHO. Kancelárska veža s polyfunkciou v okrese Leeza vo finančno-obchodnej štvrti v juhozápadnom Pekingu. Vyniká vďaka najvyššiemu skrútenému átriu na svete.

Veža Leeza SOHO je posledným zo štyroch projektov, ktoré Zaha Hadid Architects navrhli pre developera Soho China, vrátane dvoch ďalších projektov v Pekingu. Monumentálne, 190 metrov vysoké átrium, stúpa takmer cez celú výšku vyše 200 metrovej budovy a je navrhnutá tak, aby „stúpala ako jedna hmota, rozdelená na dve polovice.“ Skelet veže sa skladá z dvoch oddelených dvojitých konštrukcií, ktoré sa otáčajú vo večnom objatí a dávajú budove vzhľad jednej entity. Obe skrútené štruktúry obsahujú medzi sebou najvyššie átrium na svete. Átrium vnútorné priestory budovy rozdeľuje v strede na dve rovnaké časti, ktoré sú spojené v rôznych výškach štyrmi pármi mostov. Mostové oceľové prstence a po celom obvode stĺpy spevňujú v podstate dve nezávislé veže, ktoré tak splývajú vo vizuálnej fúzii.

Leeza SOHO 1

Foto: Zaha Hadid Architects 

Dizajn a architektúra sú v súlade s okolitým mestom: v spodnej časti veže sú dve časti rozdelené tak, aby sa „vyrovnali“ s novým tranzitným uzlom - tunelom metra, ktoré vedie až k novému Medzinárodnému letisku Peking Ta-sing (to sa buduje zároveň so stanicou metra a vežou, letisko takisto navrhli Zaha Hadid Architects). Keď veža stúpa, átrium sa zvrtne o 45 stupňov, aby sa „vyrovnalo“ s Leeza Road, hlavnou cestou na juhozápade Pekingu. Toto veľkolepé átrium je plánované ako nový krytý verejný priestor pre mesto resp. mestskú časť. Budova a átrium pôsobí ako pokračovanie námestia, ktoré bude obklopovať budovu. Leeza SOHO má celkovo 50 podlaží (46 nadzemných, 4 podzemné) a plochu 172 800 m2. K dispozícii je tiež parkovisko pre 2 680 bicyklov, so šatňami a sprchovacím kútom. V budove bude dvojpodlažné podzemné nákupné centrum.

Leeza SOHO 2

Foto: Zaha Hadid Architects 

Budova pôsobí zdanlivo krehko vďaka zaskleniu. Dvojsklo však vyniká excelentnými tepelno-izolačnými vlastnosťami, takže odolajú jednak poveternostným podmienkam a jednak teplotným výkyvom v Pekingu. Usporiadané sú ako rybie šupiny s regulovateľnou dilatáciou na prirodzené odvetrávanie. Panoramatické átriové okná členia fasádu dvoma protiľahlými konvexnými pásmi. Fasáda pozostáva z hliníkových elementov, o čom rozhodla ekonomika: cena, priaznivý termín dodania a široký výber čínskych výrobcov.

Leeza SOHO 3

Foto: Zaha Hadid Architects 

Zhang Xin, generálny riaditeľ spoločnosti SOHO China povedal: „Čína priťahuje najlepšie talenty z celého sveta, je dôležité spolupracovať s architektmi, ktorí rozumejú tomu, čo si vyžaduje budúca generácia. Spájajú komunity a tradície s novými inovatívnymi technológiami, ktoré budú v budúcnosti“. Práve budova Leeza SOHO má ambíciu tieto talenty pritiahnuť. Budúci používatelia kancelárií vďaka átriu aj na najvyšších poschodiach budú  výťahov vstupovať do priestorov, ktoré sú zaliate prirodzeným slnečným svetlom. Zároveň umožňuje výhľad na mesto od stredu každého poschodia.

Leeza SOHO 4

Foto: Zaha Hadid Architects 

Zdroj: Zaha Hadid Architects 

Prieskum

Top ponuky