Každodenná práca s bremenami

08.11.2012

Nezáleží na tom, či pracujete s bremenami v zamestnaní, v domácnosti alebo len príležitostne. Potrebné je dodržiavať správnu techniku zdvíhania. Bremeno nemusí byť ťažké, môže to byť aj malý, ľahký predmet, ktorý zdvíhate denne. Napríklad aj nesprávne zohnutie sa pre spadnutú ceruzku môže vyvolať nepríjemné seknutie v krížoch.

Chrbtica je ako harmonika

Pri nesprávnom zdvíhaní bremena s vystretými dolnými končatinami dochádza k preťažovaniu chrbtice a hrozí vznik bolestivého stavu.bremeno Technika dvíhania a narábania s predmetmi výrazne ovplyvňuje funkciu vašej chrbtice. Chrbtica je ako harmonika, ktorej pohyblivosť zabezpečujú vodné vankúše - medzistavcové platničky. Pri veľkom ohybe chrbtice - keď sa predkloníte s vystretými nohami -  dochádza k preťažovaniu chrbtice. Tento pohyb je nebezpečný hlavne vtedy, keď sa spojí so záťažou, otáčaním chrbta, oslabením svalov alebo spojením viacerých faktorov ako chladné prostredie, únava a podobne.

Hlavné zásady zdvíhania ťažkých bremien

• postavte sa k bremenu čo najbližšie a nohy si rozkročte
• zohnite nohy v kolenách - čupnite si, alebo si kľaknite na jedno koleno
• držte chrbát vzpriamený
• bremeno dobre uchopte zospodu alebo za úchyty
• do stoja sa vráťte pomocou výtlaku cez dolné končatiny so vzpriamenou chrbticou
• pri zdvíhaní stiahnite brucho
• zdvíhajte plynulo a kontrolujte zdvih
• bremeno si držte blízko pri tele

Pri zdvíhaní bremien najväčšiu hmotnosť majú niesť svaly na dolných končatinách a viac ako chrbát, by mal pracovať rozum. Nie každú prácu môže človek zvládnuť sám. Preto je niekedy potrebné mať pomocníka alebo pomôcky na zdvíhanie.Bremeno

Načo pri manipulácii s ťažkým bremenom nezabudnúť


• neotáčajte sa v páse, len celým telom
• bremená nezdvíhajte nad hlavu
• na veľmi ťažké alebo zle uchopiteľné bremená používajte pomocníka alebo pomôcky
• vyhnite sa poskakovaniu alebo zoskakovaniu s bremenom

Ľahké bremená

Ak, zdvíhate ľahké predmety zo zeme nepodceňujte škodlivosť predklonu s vystretými dolnými končatinami. Bolesť chrbta sa najčastejšie objavuje u ľudí so svalovou nerovnováhou. Na zdvíhanie ľahkých malých predmetov existuje jednoduchá technika: Technika lastovičky (golfový zdvih):  jednou rukou sa opriete o stenu  (nábytok), stojná noha je mierne pokrčená v kolene a druhú zanožte. Buď ju oprite o špičku, alebo ju zdvihnite, čím vybalansujete predkláňajúci sa trup. Chrbát zostáva vzpriamený. Zdvíhate predmet pomocou ľahkého kyvadlového pohybu trupu. Samozrejme, môžete využiť aj techniku kľaku na jedno koleno alebo čupnutia. Chrbát zostane rovný a chránený pred nepriaznivým tlakom.

bremeno 2bremeno 3
Nepodceňujte príležitostné zdvíhanie bremien, a to ani ľahkých. Dodržaním zásad školy chrbta predídete poškodeniu chrbtice a bolestivým stavom. Bremená nezdvíhajte chrbtom, ale cez pokrčené dolné končatiny a dodržujte hlavné zásady manipulácie s bremenami.

Foto: Škola chrbta, Microsoft

Mgr. Daniela Biščová
Daniela Biščová pracuje ako fyzioterapeutka. Okrem diagnostiky a liečby funkčných ochorení chrbtice a pohybového aparátu sa sústreďuje na ich prevenciu. Popri ambulantnej rehabilitácii sa venuje aj oblasti poradenstva, edukácie a vedie kurzy a semináre Školy chrbta. Zameriava sa na vyváženú ergonómiu práce a pracoviska. Je autorkou webového stránky Škola chrbta.
Prieskum

Top ponuky