Tak ako o každej technologickej novinke, aj okolo online podpisov koluje v spoločnosti množstvo mýtov. Zatiaľ čo niektoré sú neškodné a úsmevné, iné v Česku vzbudzujú zbytočné obavy. Spoločnosť ezConvey, prevádzkujúca podpisovú aplikáciu Podpisovňa, vybrala z hromady mýtov najväčšie tri, ktoré ľudia často spomínajú na sociálnych sieťach aj pri debatách so známymi.
„Niekoľkokrát týždenne si na internete čítame komentáre ľudí, ktorí debatujú o podpisovaní dokumentov online. Aj keď je nám jasné, že pre bežného človeka je zatiaľ táto téma zložitá, sami sme často prekvapení, aké nepravdy sa okolo online podpisov šíria. Preto sme sa rozhodli niektoré mýty vyvrátiť,“ hovorí zakladateľ Podpisovne Michal Bočan.
Zdroj: Podpisovna
Ľudia si za roky používania internetu zvykli, že v online prostredí číha nebezpečenstvo na každom rohu. Zrejme aj preto často považujú online podpisovanie za rizikové. Pri využití dôveryhodnej podpisovej aplikácie, ktorá umožňuje overenie totožnosti online, je ale nebezpečenstvo v skutočnosti menšie ako pri klasickom podpise rúk na papier. „Keď s niekým podpisujete papierovú zmluvu, väčšinou po ňom nechcete, aby vám ukázal občianku a preukázal tak svoju totožnosť. A aj keby ste to urobili, občiansky preukaz nemusí byť pravý. Táto starosť pri online podpisoch odpadá. Pokiaľ podpisová aplikácia ponúka online overenie identity, napríklad pomocou Bank iD alebo MojeID, je online podpis maximálne bezpečný,“ vysvetľuje Bočan.
Nie je. Kvalifikovaný elektronický podpis, o ktorom majú Česi čiastočné povedomie, nijako nesúvisí s online podpisovaním cez podpisovú aplikáciu, ako je napríklad Podpisovňa. Zatiaľ čo kvalifikovaný elektronický podpis si občan zriaďuje na pošte alebo pri inej autorite, kvôli online podpisu nič vybavovať nemusí. Stačí otvoriť podpisovú aplikáciu, nahrať do nej dokument na podpísanie a overiť svoju totožnosť niektorým z dostupných spôsobov (Bank iD, MojeID a pod.).
Vždy záleží na tom, či podpisujúci využíva vierohodnú aplikáciu, ktorá mu dáva záruku bezpečia. A tiež je dôležité, či aplikáciu prevádzkuje česká firma, ktorá neodovzdáva dáta do zahraničia. Ak sú tieto podmienky splnené, nemusia mať používatelia žiadne obavy.
„Prevádzkovatelia podpisových aplikácií sa v žiadnom prípade k citlivým údajom podpisujúcich nedostanú. Pri online overovaní totožnosti zostávajú všetky osobné údaje na strane slovenských služieb, ktoré overenie identity cez internet poskytujú. Človek tak má 100% istotu, že údaje nikto nezneužije,“ uzatvára Michal Bočan.
Podpisovňa je rýdzo česká aplikácia (platforma), pomocou ktorej firmy, obce a úrady aj jednotlivci od roku 2022 podpisujú dokumenty online. Na rozdiel od väčšiny podpisových aplikácií v SR overuje identitu podpisujúcich osôb so 100% istotou pomocou Bank iD, MojeID a Identity občana. Za Podpisovňou stojí tuzemská firma EzConvey s.r.o. s dlhoročnými skúsenosťami v odvetví informačných technológií. Sídli na pražských Vinohradoch, posledné mesiace a roky sa usilovne venuje predovšetkým vývoju softvéru, ktorý súvisí s online podpisovaním dokumentov a online overovaním totožnosti osôb.
Zdroj: Podpisovna