Novela OZ komplikuje podnikanie s.r.o.

23.10.2012

Novela Obchodného zákonníka, ktorá má nadobudla účinnosť 1. októbra 2012, v boji proti daňovým únikom nepomôže. Uviedli to advokáti z advokátskej kancelárie TaylorWessing e|n|w|c Andrej Leontiev a Radovan Pala. Tvrdia, že sa touto novelou všetkým poctivým podnikateľom skomplikuje život. Nepoctivým sa iba zanedbateľne zvýšia náklady ich „machinácií“, ale od nekalých praktík ich to nezastaví. Z časti sa dotkne i developerov.

Zbytočné komplikácie

„Tých, čo očakávajú zlepšenie podnikateľského prostredia a priblíženie slovenského obchodného práva západoeurópskym právnym systémom táto novela neuspokojí. Naopak, nová úprava je naivná až spiatočnícka. Prvýkrát od roku 1998 sa komplikuje postup pri základných úkonoch súvisiacich s podnikaním prostredníctvom s.r.o. Nezabráni však ani jednému „podvodníkovi“ založiť si alebo rýchlo sa zbaviť s.r.o. a slušní podnikatelia budú mať viac byrokratických povinností, vyššie náklady a viac kontaktu s úradmi,“ komentoval Andrej Leontiev z TaylorWessing e|n|w|c.

Novela Obchodného zákonníka je súčasťou väčšieho balíka zmien, ktorý mal pomôcť v boji proti daňovým únikom a ktorú pripravilo Ministerstvo financií. Zavádza sa ňou okrem iného vylúčenie možnosti založenia spoločnosti s ručením obmedzeným osobou, ktorá má daňový nedoplatok. Bude potrebné písomné vyhlásenie o  neexistencii nedoplatku. Taktiež bude nevyhnutný súhlas správcu dane na zápis zmeny v osobe spoločníka do obchodného registra v prípade prevodu alebo rozdelenia väčšinového obchodného podielu. Prijatá úprava je "bezzubá" a nezabráni „podvodníkom“ založiť si nové spoločnosti alebo sa ich rýchlo zbaviť. Zvýši sa naopak právna neistota pri štandardných prevodoch väčšinových obchodných podielov a byrokratická záťaž podnikania.kladivo

Ďalší dokument a státie na úradoch

Radovan Pala z TaylorWessing e|n|w|c upozornil na možnú diskrimináciu zakladateľov a spoločníkov s.r.o., ktorí sú slovenskými daňovými subjektmi, keďže úprava sa má týkať len ich a nie aj cudzincov: „Pri zakladaní s.r.o. alebo zápise prevodu obchodného podielu sa tým predĺži súčasná lehota. V čase medzi podpisom zmluvy o prevode a zápisom vzniká neopodstatnená právna neistota. Lehota, počas ktore môže jeden zo spoločníkov "zneužiť" situáciu, vymeniť manažment spoločnosti, či previesť majetok. Medzi účastníkmi prevodu dochádza k nerovnosti; vzniká totiž odlišný právny režim pri nadobudnutí podielu slovenský subjektom a zahraničným subjektom. Rovnako bude inak prebiehať prevod „menšinového“ a „väčšinového“ podielu,“ upozorňuje ďalej Pala. „Navyše novela obmedzuje pri prevode spoločníkov, ktorí majú ešte neprávoplatné alebo sporné daňové nedoplatky, čo môže byť protiústavné“ doplnil.

Pre developerské firmy, ktoré štandardne zakladajú pre každý projekt spoločnosť s ručením obmedzeným, čo je i bežná požiadavka financujúcich bánk a investorov, tak vzniká ďalšia administratívna záťaž. Pala uzatvára: „Štát sleduje legitímny cieľ, zvolil však neprimerané a nesprávne formulované prostriedky. Aby boli obmedzenia účinné, mali byť formulované oveľa širšie tak aby sa nedali jednoducho obchádzať. Vyhlásenie o neexistencii nedoplatkov by mali podávať nielen slovenské subjekty, ale aj zahraniční podnikatelia a súčasne by sa mali týkať všetkých spoločností, ktoré spoločník ovláda. Tým by sa účinne zamedzilo tomu, že samotný spoločník žiadne nedoplatky nemá, ale ovláda množstvo spoločností, ktoré nedoplatky programovo „vyrábajú“.“

Zdroj: TaylorWessing e|n|w|c, Foto: Stock.xchng

Juraj Púchlo, Kancelarie.sk
Komerčné nehnuteľnosti na jednom mieste
Prieskum

Top ponuky