Národná kultúrna pamiatka. Tepláreň na Čulenovej ulici v Bratislave, ktorá nesie nezameniteľné odtlačky tvorivej mysle secesného slovenského architekta Dušana S. Jurkoviča. Dlhodobo chátrala, rozpadala sa, no dnes už dýcha novým životom. Svoje administratívne a coworkingové zázemie tu našli prvé firmy.
Tepláreň patrí medzi malú množinu zachovaných projektov Dušana Jurkoviča na Slovensku, keďže väčšinu svojho profesijného života architekta pôsobil na Morave. Na Slovensko, konkrétne do Bratislavy, sa vrátil až po vzniku Československa. Ďalšie významné Jurkovičove stavby sú Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle, Kultúrny dom v Skalici či prestavba zámku u Spišského Štiavnika. Jurkovič je právom považovaný za zakladateľa slovenskej modernej architektúry. Tepláreň bola dokončená v roku 1944 a spája prvky art nouveau, modernizmu a funkcionalizmu.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Jurkovičova tepláreň od ukončenia výrobky koncom 20. storočia chátrala, podobne ako celá industriálna zóna, kde pôsobilo svojho času až 20 tovární. Až kúpa pozemkov developerom Penta Real Estate a masívna výstavba v jej okolí v širšom centre Bratislavy doslova „obkolesila“ stavbu teplárne vežiakmi. Dnes je tepláreň v tieni rezidenčných vežiakov a administratívnej budovy z portfólia špičkového architektonického štúdia Zaha Hadid Architects. Penta RE investovala do obnovy a adaptácie objektu teplárne na novú funkciu, ktorá bude spájať prácu s voľným časom, relaxom a edukáciou, zhruba 11,5 milióna eur.
Vizualizácia: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Voči okolitému terénu je objekt zapustený do centrálneho parku a plató okolo neho bude sprístupnené rampami a schodiskom s terénnymi a parkovými úpravami.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Nešlo o jednoduchý projekt. Potrebné bolo zohľadniť statiku kotolne a turbínovej haly, ale aj strechy. Fasáda bola na pôvodnom objekte obložená pálenou tehlou, ktorá budovu charakterizuje aj v očiach v architektúre nezainteresovaných ľudí. Na finálnu verziu rekonštrukcie mal nezanedbateľný vplyv aj Pamiatkový úrad, ktorý napríklad trval na slohovej rekonštrukcii do podoby teplárne po II. svetovej vojne. Keďže tepláreň už nestojí v industriálnej, ale v polyfunkčnej zóne s prevahou rezidenčného bývania a nemala už niektoré časti (napr. turbínovú halu II), rekonštrukcia prebehla aj na základe historickej dokumentácie.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Typický tehlový obklad budovu zjednocuje a aj hliníkové okná Schüco zachovávajú industriálny architektonický výraz tejto Národnej kultúrnej pamiatky. Inštaláciu okien realizovala firma NOVES okná a.s. Obnovu plášťa realizovala spoločnosť PAMARCH. Priemyselný charakter objektu v interiéri aj exteriéri evokuje kombinácia materiálov: oceľ, betón a sklo.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Architektonické štúdio ADOM M STUDIO známeho architekta Martina Paška navrhlo do interiéru kotlovej haly vložiť samostatnú, od pôvodnej fasády oddelenú, presklenú budovu so štyrmi podlažiami a ustúpeným parterom v prízemí. Tým sa vytvorilo centrálne átrium medzi starou a novou architektúrou s výškou 22 metrov. Na streche pribudol svetlík na presvetlenie vnútorného priestoru a pribudol tiež presklený panoramatický výťah. Do turbínovej haly je vložená konštrukcia štyroch dosiek s jedným ustúpeným mezanínom na železobetónových stĺpoch, ktorí tiež podopierajú pôvodnú konštrukciu strechy. Vďaka tomu je na streche pochôdzna terasa pre zamestnancov a návštevníkov.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Vzhľadom na zmenu funkcie objektu, bola budova teplárne zvnútra zateplená (fasáda, strecha aj podlaha), aby sa dosiahli požadované tepelnotechnické vlastnosti, ale aby zároveň bola zachovaná tehlová fasáda. Dominantnou funkcionalitou sú administratívne a coworkingové priestory, ale v objekte sa nachádza aj viacúčelová sála, kaviareň a reštaurácia. Z exteriéru aj zo vstupných priestorov budovy je prístupná obchodná prevádzka.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
V interiéri budovy sú použité tehly a drevo, pohľadové tehlové steny z pôvodných tehál teplárne, drevené deliace stenové priečky a obklady. Na podlahe je kamenná dlažba vo foyer a auditóriu v kombinácii s drevenou podlahou v reštaurácii a kaviarni. Celý priestor dýcha industriálnou atmosférou, ktorú jemne vyvažuje všadeprítomná zeleň. Posolstvo minulej doby bude naďalej inšpirovať súčasné trendy pracovného a kultúrneho života.
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Prvými nájomcami Jurkovičovej teplárne sú DOT. Espresso bar & Contemporary Art Gallery a svoju prevádzku na 700 m2 tu otvorí aj najväčšia slovenská gastro skupina Medusa. „Verím, že kvalitné služby poskytnú skutočný zážitok pre všetkých návštevníkov a zároveň ideálne doplnia jedinečnosť priestoru Jurkovičovej teplárne,“ uviedol v tlačovom vyhlásení Ján Bryndza, riaditeľ oddelenia leasingu v Penta Real Estate Slovensko. Celková plocha kaviarne dosiahne 200 štvorcových metrov. Nachádzať sa bude na prízemí teplárne a ako už názov napovedá okrem kaviarne bude prevádzkovať aj galériu, ktorá poslúži na organizáciu rôznych workshopov, výstav, besiedok a iných kultúrno-spoločenských aktivít.
Začiatok rekonštrukcie | 2018 |
Ukončenie rekonštrukcie | 2020 |
Celková dotknutá plocha | 7800 m2 |
Úžitková plocha | 6400 m2 |
Nájomcovia | DOT. Espresso bar & Contemporary Art Gallery, Medusa |
Oficiálny web | https://skypark.sk/sk/kancelarie/jurkovicova-teplaren |
Kancelarie.sk, Zdroj: SKY Park
Zdroj: gutgut.sk
Vizualizácia: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE
Foto: SKY PARK by Zaha Hadid / Penta RE