Psychosociálne riziká pociťuje 40 % organizácií

18.06.2015

Medzi najrizikovejšie faktory v súvislosti s výkonom povolania patria psychosociálne faktory. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej agentúry pre ochranu zdravia a bezpečnosť pri práci (EU-OSHA). Zamestnanci sa najčastejšie sťažujú na povinnosť zaoberať sa problémovými zákazníkmi, pacientmi, žiakmi, atď. (58 % v EÚ). Na Slovensku podľa prieskumu pociťuje psychosociálne riziká 40 % organizácií, najviac v sektoroch vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej práce (65 %).

Hodnotenie rizikových faktorov patrí medzi najúčinnejšie spôsoby zlepšovania bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). Európsky prieskum o nových a vznikajúcich rizikách v podnikoch (ESENER 2) ukázal, že až 90 % európskych firiem považuje pravidelné vyhodnocovanie rizík za užitočný spôsob, ako im predchádzať. Jedno z kľúčových zistení je, že čím vyššia je participácia zamestnancov na chode organizácie (formálnej alebo neformálnej), tým vyšší je aj ukazovateľ kvality práce a BOZP.

Pracovnik

Ilustračné foto: Pixabay

„Prieskum ESENER 2 poskytuje komplexný obraz o tom, ako sa v súčasnosti riadi bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci na európskych pracoviskách. Výsledky sú veľmi dôležité pre tvorcov politík na národnej a  európskej úrovni, pretože jasne dokumentujú, že existuje široký priestor na zlepšenia v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku,“ hovorí poslanec Európskeho parlamentu Ole Christensen, ktorý je zároveň spravodajcom pre Strategický rámec EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020.

Cieľom prieskumu ESENER 2 bolo zistiť, ako sa v súčasnej praxi riadi bezpečnosť a ochrana zdravia – a najmä, aké sú nové a vznikajúce riziká, napr. psychosociálne riziká. Prieskum mapuje situáciu v organizáciách všetkých veľkostí, vrátane mikropodnikov s 5 až 10 zamestnancami. Otázky prieskumu boli adresované v danej organizácii osobe s najväčšími poznatkami o BOZP. Respondenti identifikovali hlavné rizikové faktory vo svojej organizácii a opísali, ako ich riadia.

„Podniky, ktoré nevykonávajú pravidelné hodnotenia rizík, ako hlavné dôvody uvádzajú, že riziká a nebezpečenstvá sú už známe (83 %) a že nemajú žiadne väčšie problémy (80 %). Psychosociálne riziká sa vnímajú ako náročnejšie než iné riziká. Takmer každá piata z organizácií, ktoré uviedli povinnosť zaoberať sa problémovými zákazníkmi alebo vystavenie časovému tlaku, tiež uviedla, že jej chýbajú informácie alebo vhodné nástroje na účinné odstránenie tohto rizika,“ pripomína riaditeľka EU-OSHA Christa Sedlatschek.

Kompletné výsledky prieskumu ESENER 2

  • Zhrnutie - Druhý európsky prieskum podnikov o nových a vznikajúcich rizikách (ESENER 2)
  • Najsedavejšie zamestnania - Organizácie verejnej správy uvádzajú viac ako 50 % riziko zdravotných problémov spôsobených únavnými a bolestivými pozíciami pri zamestnaní, vrátane dlhého sedenia. V Európe sa na únavné a bolestivé pozície najviac sťažujú Španieli (79 %).
  • Riziko úrazov v súvislosti s prevádzkou vozidiel počas práce, nie však cestou do a z práce - Tento faktor je najrizikovejší v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove (76 %). Hneď za nimi  sa umiestnili organizácie verejnej správy (65,3 %).
  • Riziko úrazov v súvislosti so strojmi - Je najvyššie v odvetví výstavby, nakladaní s odpadmi, dodávky vody a elektrickej energie (86,1 %). Nasleduje poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov (82,4 %) a výroba (73,7 %).
  • Využívanie psychológov - Až 35 % podnikov s 250 a viac zamestnancami využíva služby psychológa. Čím menšia firma, tým je percento menšie. Vo firmách pod 250 zamestnancov je to v priemere iba 10 %. Najčastejšie sa s psychológom rozprávajú zamestnanci v odvetví poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov (25,7 %). V Európe najviac využívajú firemných psychológov Fíni (62 %), Švédi (60 %) a Rumuni (44 %).
  • Časový tlak - Časový tlak pociťuje ako riziko 34 % firiem. Najviac vo veľkých firmách s 250 a viac zamestnancami (53,1 %). Na časový tlak sa sťažujú najviac v odvetviach vzdelávanie, zdravotná a sociálna práca (41,8 %). Najmenej sa sťažujú výrobné podniky (28,7 %).
  • Najviac odborov - Na Slovensku je najväčšie zastúpenie odborov vo verejnej správe (54,8 %), v oblasti vzdelávania, ľudského zdravia a sociálnej práce (43 %) a v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove (22,3 %). Najmenej sú zamestnanci zastupovaní odbormi v odvetví výstavba, nakladanie s odpadom, dodávka vody a elektrickej energie (3,6 %). Najodborovejšou krajinou podľa prieskumu je Nórsko (71 %), Island (55 %) a Švédsko (54 %). Najnižšie zastupovanie zamestnancov odbormi hlásia albánske firmy (iba 6 %).

Zdroj: ESENER, Viac tu

Prieskum

Top ponuky