Revolúcia videokonferencií v kanceláriách

06.12.2018

Do kancelárií a pracovného procesu nastupuje generácia Miléniálov a Gen Z. Títo pracovníci už očakávajú, že sa kancelárske prostredie prispôsobí tomu ako sú zvyknutí komunikovať oni. Očakávajú, že aj v práci budú používať moderné aplikácie a techniku, nakoľko ich využívajú aj v osobnom živote.

Kancelárie a komunikácia sa radikálne menia

Krátky exkurz medzi víťazov Office roka vám už len podľa fotografií veľmi rýchlo ukáže, aké sú súčasné trendy vo vybavení a funkčnosti interiérov kancelárií. Prispôsobujú sa súčasným „Millenials“ a nasledujúcej „Generácii Z“. Odhaduje sa, že v roku 2020 budú príslušníci generácie nazvanej „Millenials“, čiže ľudia s dátumom narodenia medzi rokmi 1980 až 2000, tvoriť až 50 % svetovej pracujúcej populácie. Obe generácie už sa narodili do digitálneho sveta a sú zvyknutí byť neustále na sieti. Spôsob, ako vnímajú a používajú technológie, je od predchádzajúcich generácií odlišný. Mení sa aj komunikácia. E-mail sa pomaly odoberá do dôchodku a prím začínajú hrať menej formálne a kreatívne priestory a technológie, ktoré podporujú vzájomnú interakciu a komunikáciu.

Logitech 1

Foto: Logitech

Podľa správy spoločnosti Wainhouse Research bude rast neformálnych „konferenčiek“ a malých miestností pre schôdzky hrať veľmi dôležitú úlohu pre podporu spolupráce medzi jednotlivými pracovnými tímami. Jej hlavný analytik Andrew Davis je presvedčený, že na svete je takých miest medzi 30 a 50 miliónmi a väčšina z nich nie je vybavená technológiami, ktoré jednoduchú spoluprácu umožňujú a podporujú. Zig Serafin, korporátny viceprezident spoločnosti Microsoft pre obchodné služby Skype uviedol, že 97 % rokovacích miestností na svete výbavu pre moderné video konferencie ešte stále nemá.

AV Integra

Foto: AV Integra

Éra digitálnych pracovísk

Okrem spomínaných fyzických zmien, ktoré sú takpovediac viditeľné, sa mení aj technologické pozadie (background). Pre budovanie dôvery medzi čoraz viac distribuovanými pracovnými skupinami, keď je každá z nich zameraná na svoje vlastné úlohy, je zásadná bohatá komunikácia pomocou. Pre ľudí je komunikácia tvárou v tvár prirodzená a preto dnešní zamestnanci očakávajú, že budú môcť spolupracovať pomocou videa. Do pracovného prostredia tak stále viac preniká video.

Logitech

Foto: Logitech

Príčinami nevídaného rozvoja videokomunikácie sú nielen iné pracovné návyky, ale často aj ekonomika. Najnovšie zistenia spoločnosti Wainhouse Research naznačujú, že sa používanie videa v obchodných činnostiach stáva mainstreamom, pretože viac ako polovica súčasných webových konferencií využíva obraz a súčasťou 60 % z týchto video hovorov je aj zdieľanie obsahu. „Pre väčšie korporácie, ktoré majú svoju materskú firmu, resp. svoje pobočky aj v zahraničí sú videokonferenčné miestnosti dôležité. Je to pre nich praktické či už z časového, ale aj z kapacitného hľadiska. Z časového hľadiska nemusí prezentujúci cestovať z miesta na miesto, prípadne z krajiny do krajiny, čím šetrí obrovské množstvo času a cestovných nákladov a komunikácia je efektívna. Z kapacitného hľadiska sa môže do jednej videokonferencie pripojiť ľubovoľný počet ľudí z rôznych krajín a nie sú limitovaní kapacitou miestnosti,“ vysvetľuje pre portál Kancelarie.sk Boris Popov zo spoločnosti AV Integra, s.r.o.

AV Integra

Foto: AV Integra

Otázka rozpočtu a preferencií

Technológie sa prudko vyvíjajú a to, čo bolo dnes najlepšie na trhu, môže o pol roka nahradiť novšie riešenie. Preto je vhodné pri zariaďovaní videokonferenčných kancelárií na to pamätať už dnes. „Vybavenie nezáleží len od rozpočtu, ale aj od priorít klienta a od toho ako je ochotný reagovať na odborné odporúčania. Všeobecne platí, že nadnárodné korporácie požadujú komplexné vybavenie rokovacích miestnosti, ktoré sú zariadené tak, aby sa čo najjednoduchším ovládaním automaticky vedeli nastaviť a prispôsobiť používateľovi. Klient len príde, pripojí sa (plug-and-play) napríklad so svojim notebookom, z ktorého chce prezentovať na projekciu. Zasadačka by mala automaticky detekovať rozlíšenie konkrétneho notebooku a celá sa samočinne nastaviť tak, aby klient len stlačil tlačidlo a mohol prezentovať. Klient tak môže obsluhovať technicky robustné riešenie a pritom nemusí mať vôbec technické znalosti. Na toto sme ako spoločnosť AV Integra zameraní a aj samotný vypínač v našom logu naznačuje, že realizujeme systémy na jeden klik,“ uvádza Boris Popov.

AV Integra

Foto: AV Integra

Na trhu sú rôzne riešenia, od drahších, komplexnejších až po cenovo dostupné, no kvalitné video riešenia pre menšie firmy pripájané cez rozhranie USB, ako napríklad rad produktov ConferenceCam spoločnosti Logitech. Tá už dnes ponúka široké rozšírenia a sú jednou z ciest, ako môžu firmy riešiť video komunikáciu. Hardvér je pritom kompatibilný s celý radom aplikácií a služieb zameraných na videokonferencie, ako sú napríklad BlueJeans, BroadSoft, C2G, Cisco, Lifesize, Skype, Skype for Business, Vidyo, Zoom a ďalšími.

Pripravení na 21. storočie

V súvislosti s pripájaním na spoločnú sieť a dôvernými informáciami, ktoré počas videokonferencií zaznievajú, mnohým napadne bezpečnosť. Spoločnosti však mali bezpečnosť komunikácie vyriešenú ešte pred príchodom nariadenia známeho pod skratkou GDPR. „Korporácie v drvivej väčšine prípadov majú chránené interné siete, pri realizácií nastavení v zasadačkách nám v prípade potreby krátkodobo zriadia bezpečný prístup a po ukončení našich prác ho opäť zrušia,“ uvádza príklad z praxe B. Popov.

Logitech

Foto: Logitech

Ak chcú firmy uspieť v 21. storočí, musia rýchlo adoptovať nové technológie a plánovať dopredu s ohľadom na digitálne pracovné prostredie novej generácie. Veľkou brzdou nie je ani meniaca sa legislatíva. Naopak motorom rastu sú zvýšený dopyt zo strany nastupujúcej generácie pracovníkov, znižujúce sa ceny zariadení a konkurenčný tlak. Môžeme smelo hovoriť o bode zvratu smerom k masívnemu nasadeniu videokonferencií v rámci digitálneho pracovného prostredia.

Kancelarie.sk, Zdroj a foto: Logitech, AV Integra

Prieskum

Top ponuky