Vie, kde bývate. Vie, aké auto šoférujete. Vie, s kým sa dnes stretnete a koľko cukru si zvyčajne dávate do svojej kávy. (Alebo to bude vedieť po ďalšej aktualizácii softvéru.) Toto je Edge, a je to pravdepodobne najinteligentnejší kancelársky priestor, aký bol doposiaľ postavený.
Deň v budove Edge v Amsterdame sa začína s aplikáciou v smartfóne, ktorú vyvinu kľúčový nájomca, konzultačná firma, Deloitte. Od chvíle, keď sa zobudíte, ste pripojení. Aplikácia skontroluje váš denný plán a budova rozpozná vaše auto pri príchode do práce a nasmeruje vás na parkovacie miesto.
Potom vám aplikácia nájde pracovný stôl. Pretože v Edge žiaden nemáte. Nikto ho nemá. Pracovné priestory sú šité na mieru vášmu pracovnému programu: pracovný stôl na sedenie alebo na státie, pracovná kabínka, zasadacia miestnosť, sedadlo na balkóne alebo “tichá miestnosť na sústredenie sa.” Kamkoľvek idete, aplikácia pozná vaše preferencie ohľadom osvetlenia a teploty, a podľa toho vám dolaďuje vaše pracovné prostredie.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Ronald Tilleman
Edge je tiež, podľa britskej ratingovej agentúry BREEAM, najzelenšou budovou na svete, čo jej poskytuje najvyššie skóre v hodnotení trvalo udržateľného rozvoja: 98,4 %. Holanďania majú na to frázu: het nieuwe werken, alebo, zhruba preložené, nový spôsob práce. Ide o využitie informačných technológií na tvorbu spôsobu, akým pracujeme a priestorov, v ktorých pracujeme. Jedná sa tu o efektívne využívanie zdrojov v tradičnom zmysle — solárne panely vytvárajú viac elektrickej energie, než je budova schopná využiť – ale ide tu aj o najlepšie využitie pracovnej sily ľudí.
Budovanie budúcnosti si vyžadovalo nové technológie. Len niektoré z nich vyčnievajú. Super výkonné panely LED od spoločnosti Philips vyrobené špeciálne pre Edge, spotrebujú tak málo elektrickej energie, že sú napojené na rovnaké káble, ktoré prenášajú internetové dáta. Tieto panely sú vybavené aj snímačmi pohybu, svetla, teploty, vlhkosti vzduchu a infračerveného žiarenia – vytvárajú tak “digitálny strop”, ktorý prepája budovu káblami tak, ako sú prepojené synapsie v mozgu.
Edge je vybavená 28 tisíc senzormi.
“Sme presvedčení, že dokážeme byť Uber budov,” hovorí Coen van Oostrom, výkonný riaditeľ spoločnosti OVG Real Estate, developer budovy. “Spájame ich, robíme ich efektívnejšími a napokon budeme na svete v skutočnosti potrebovať - menej budov.”
Presklené átrium je gravitačné centrum solárneho systému Edge. Mriežkové panely, ktoré navzájom spájajú jednotlivé poschodia, umožňujú prenikanie kancelárskeho vzduchu do otvoreného priestoru, v ktorom stúpa nahor a je vypúšťaný von cez strechu, čím vytvára slučku prirodzeného vetrania. Mierne zmeny teplôt a vzduchové prúdy vytvárajú pocit vonkajšieho prostredia. Dokonca aj pri búrke si budova dokáže udržať pomocou sklenených uhlov prirodzené denné svetlo.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Raimond Wouda
Átrium a jeho ikonická šikmá strecha, ktorá zvonku vyzerá tak, ako keby z budovy niekto kúsok odkrojil, zaplavuje pracovné priestory denným svetlom a poskytuje zvukovú kulisu od priľahlých diaľnic a železničných tratí. Všetky pracovné priestory sú umiestnené do siedmych metrov od okna.
“Štvrtina tejto budovy neposkytuje kancelárke priestory, pretože je to miesto na stretnutia,” hovorí Ron Bakker, architekt Edge z londýnskej PLP Architecture. “Začíname si všímať, že kancelársky priestor nie je o samotnom pracovnom priestore; v skutočnosti je to o vytváraní pracovnej komunity a o tom, aby ľudia mali k dispozícii priestor, kam môžu prísť a vyjadriť podporu novým nápadom a tvoriť tak budúcnosť."
Asi 2500 pracovníkov spoločnosti Deloitte sa delí o 1000 pracovných stolov. Tento koncept sa nazýva „hot desking“, a má podporovať nové vzťahy, náhodné interakcie zamestnancov a čo je rovnako dôležité, efektívne využitie priestoru. Pracovné stoly sa používajú len vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné. V niektorých malinkých miestnostiach v Edge nájdete len kreslo a lampu (bez stola) — ideálne podmienky na telefonát. K dispozícii sú tiež herne a kaviarne s kávovarmi na prípravu espresso, ktoré si zapamätajú aj to, akú kávu máte radi. Masívne ploché obrazovky umiestnené za každým rohom môžu byť bezdrôtovo synchronizované s ľubovoľným telefónom alebo prenosným počítačom.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Raimond Wouda
Keďže pracovníci v Edge nemajú pridelené vlastné pracovné stoly, skrinky na zámok slúžia ako základná informácia na každý deň. Nájdite skrinku so zeleným svetlom, priložte svoj pracovný preukaz a je vaša. Zamestnanci sú odrádzaní od toho, aby si prisvojili jednu uzamykaciu skrinku na niekoľko dní alebo týždňov, pretože súčasťou ich pracovnej filozofie - het nieuwe werken – je odlúčiť ľudí od ich zaužívaných pracovných miest a strnulých spôsobov myslenia.
Spoločnosť Deloitte zhromažďuje gigabajty údajov o tom, ako Edge a jej zamestnanci spolupracujú. Centrálny ovládací panel sleduje všetko od využitia energie až po to, kedy znovu doplniť kávovary. V dňoch, keď očakávate príchod nižšieho počtu zamestnancov, môže byť celá časť budovy dokonca vypnutá, čo vám zníži náklady na vykurovanie, chladenie, osvetlenie a upratovanie.
Foto: Deloitte
Všeobecnou filozofiou spoločností Deloitte a The Edge bolo, že všetko s návratnosťou investícií za menej než desať rokov stojí za ten pokus. Digitálny strop bol jednou z najdrahších inovácií; spoločnosť Deloitte by náklady nezverejnila, ale Erik Ubels, riaditeľ informačného oddelenia spoločnosti Deloitte v Holandsku tvrdí, že bude trvať 8,3 roka, kým sa im náklady začnú vracať naspäť.
Nie je pochýb o tom, hovorí Ubels, že v budúcnosti budú všetky budovy navzájom prepojené – zvnútra aj zvonku.“ Otázka za niekoľko miliárd dolárov je, kto to dokáže. Ktokoľvek, kto to úspešne zvládne, bude jednou z najúspešnejších firiem na svete.”
Smartphone je váš pas do The Edge. Môžete ho použiť na vyhľadanie svojich kolegov, úpravu vykurovania alebo upravenie svojho cvičebného programu. Dokonca si môžete objednať potraviny na večeru podľa vlastného receptu a taška s čerstvými prísadami vás bude čakať na recepcii na záver pracovného dňa. Všetky pracovné stoly sú vybavené zabudovanými bezdrôtovými nabíjačkami, aby sa váš telefón mohol dobíjať sám.
Po príchode do Edge je automaticky zaznamenaný váš vstup do garáže. Fotoaparát zachytí fotografiu vášho evidenčného čísla vozidla, priradí ju k vášmu záznamu o zamestnaní v budove a otvorí bránu. Dokonca aj garáž používa senzorové osvetlenie LED, ktoré sa automaticky rozsvieti pri vjazde a stmavne pri výjazde auta. Je to Holandsko, takže samostatná garáž pre bicykle a bezplatné nabíjačky pre elektrické vozidlá nie sú prekvapením. V Amsterdame sú dokonca letiskové taxíky značky Tesla.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Raimond Wouda
Nemajte obavy, váš šéf nemá prístup k vašim osobným údajom kvôli senzorom budovy Edge a nemá ani potuchy, koľko schôdzok ste tento rok vymeškali. Aby bola spoločnosť Deloitte citlivá k problémom týkajúcich sa ochrany osobných údajov, predtým, než nainštalovala snímač evidenčných čísiel vozidiel uskutočnila prieskum zamestnancov, či s tým súhlasia. Drvivá väčšina opýtaných s tým súhlasila, ak to uľahčí ich pracovný život.
Budova The Edge je napojená na rozsiahlu sieť dvoch rôznych typov rúr, tubusov: na tú, ktorá uchováva dáta (káble na lokálnu počítačovú sieť) a na ďalšiu, ktorá slúži na distribúciu vody. Za každým dielcom stropu je masívna špirála z tenkého modrého potrubia, ktoré dodáva vodu z a do podzemnej zásobárne vody v budove na vykurovanie a chladenie.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Raimond Wouda
Počas letných mesiacov čerpá Edge teplú vodu do vodného zdroja umiestneného priamo pod budovou, ktorý je v hĺbke asi 400 stôp. Tam izolovaná voda čaká až do zimy, kedy je odsávaná naspäť a slúži na vykurovanie. Systém vyvinutý pre budovu Edge je najefektívnejšia skladová zásobáreň tepelnej energie vo vodnom prostredí na svete, tvrdí Robert van Alphen, projektový manažér OVG pre spoločnosť The Edge.
Južná stena je šachovnicou solárnych panelov a okien. Hrubý nosný betónový panel pomáha regulovať teplotu a hlboko zapustené okná znižujú potrebu tienidiel a to aj napriek priamemu vystaveniu slnečným lúčom. Aj strecha je pokrytá panelmi. Edge používa o 70 % menej elektrickej energie než bežná kancelárska budova, ale nebolo to tak, až kým OVG nenainštalovali panely na strechách niektorých susedných univerzitných budov. Až potom sa Edge mohla pochváliť, že vyrába viac energie, než jej spotrebuje.
Senzory na svetelných paneloch LED poskytujú podrobné údaje o teplote a vlhkosti na každom poschodí (vyššie). Prieskum spoločnosti Deloitte zistil, že zatiaľ čo menej než štvrtina zamestnancov aktívne využíva funkcie termostatu v aplikácii, tri štvrtiny zamestnancov tvrdí, že ju milujú. Možno je to preto, lebo presné ovládanie odstraňuje problém prirodzenej tvorby horúcich a studených škvŕn, ktoré sa často nachádzajú v blízkosti okien.
Foto: Delloite
Pripravovaná aktualizácia aplikácie podstatne zvýši efektivitu tak, že navrhne pracovníkom nové pracoviská na základe ich osobných preferencií o teplote v miestnosti a miestach stretnutí počas pracovného dňa.
Masívna betónová rúra v zadnej časti garáže zhromažďuje dažďovú vodu, ktorá slúži na splachovanie toaliet v budove a na zavlažovanie záhrad. Počas daždivého dňa je to hlučná miestnosť. Voda sa valí dolu zo zberných systémov na streche a vonkajšom balkóne.
Tento malý robot vychádza v noci a hliadkuje na pozemku. Ak sa alarm vypne, kamerový systém dokáže identifikovať vinníka, alebo informovať bezpečnostnú službu o tom, že išlo o falošný poplach. Pohybuje sa automaticky ako vysávač iRobot Roomba alebo môže byť ovládaný diaľkovým ovládaním. Erik Ubels z firmy Deloitte tvrdí, že si všimol podobných robotov v lodeniciach, našiel výrobcu a spýtal sa, či by sa dali prispôsobiť na bezpečnosť v kanceláriách.
Pre inteligentnejšie čistenie je činnosť sledovaná senzormi, ktoré sú zabudované do svetelných panelov, takže ľudia a roboti (vpravo hore), ktorí sú zodpovední za upratovanie, sa na konci dňa môžu sústrediť na tie časti budovy, ktoré boli v ten deň najpoužívanejšie.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Raimond Wouda
Telocvičňa v rámci budovy povzbudzuje zamestnancov, aby si cez poludňajšiu prestávku zacvičili. Priložte svoj telefón k registračnej stanici a aplikácia posilňovne automaticky zaznamená váš osobný progres. Niektoré z cvičných staníc skutočne využijú energiu z vášho tréningu a pošlú ťažko "vyrobené" watty energie naspäť do siete – ako keby ste sa už aj tak necítili ako škrečok v kolese.
Edge vás sleduje aj v kúpeľni (ale nie tým strašidelným spôsobom). Štandardne vyzerajúci zásobník na uteráky poskytuje kotúč látky na sušenie rúk. Na rozdiel od bežného sušiča na ruky je však pripojený na internet. Dáva vedieť personálu zodpovednému za čistotu v budove, či je rušná kúpeľňa znovu pripravená na upratanie.
Vtáky, netopiere, včely a chrobáky. Sídlia na susedných budovách na severnej terase. Spoločnosť OVG spolupracovala s úradníkmi v Amsterdame, aby vytvorila nepretržitú cestu vegetácie, ktorá podporuje užitočný hmyz v celom meste. Kŕmidlá pre vtáky a domčeky pre netopierov sú diskrétne zakomponované do záhradnej architektúry. Sú tu aj jamkami posiate veže, ktoré sú domovom pre rôzne druhy osamelých včiel, ktoré bzučia nad kvetmi na spoločnej terase.
Foto: Bloomberg.com, Autor: Raimond Wouda
Autor: redakcia, Pôvodný autor: Tom Randall, Zdroj: Bloomberg.com