UniCredit: Ceny nehnuteľností rastú

26.07.2015

Oživenie európskych ekonomík sa prejavilo aj na trhu rezidenčných nehnuteľností vo väčšine krajín EÚ. Vyšší dopyt potiahol nahor aj ceny bývania, keď v priemere v krajinách EÚ ceny nehnuteľností na bývanie medziročne vzrástli o 2,5% (v krajinách eurozóny o 0,9%). Najrýchlejší rast cien vykázalo Írsko, kde medziročne vzrástli až o 17%.  

 

Po prudkom prepade trhu v minulých rokoch (ceny nepretržite klesali od roku 2007 až do polovice roku 2013) sa však jedná len o očakávanú korekciu, pričom ceny rezidenčných nehnuteľností v Írsku ani zďaleka nedosahujú úrovne predkrízovej bubliny (v porovnaní s rokom 2007 sú stále nižšie o takmer 40%). Dynamicky rast cien rezidenčných nehnuteľností blízko 10% však nájdeme aj vo Švédsku a Maďarsku, okolo 8% vo Veľkej Británii a Estónsku. Naopak, ceny rezidenčných nehnuteľností stále medziročne klesali v 6 krajinách EÚ – v Lotyšsku, Taliansku, Francúzsku, Slovinsku, Rakúsku a Fínsku.

Graf: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

V prvom štvrťroku tohto roka ceny nehnuteľnosti dosiahli svoje historické maximá v 3 krajinách EÚ - vo Švédsku, Luxembursku a Veľkej Británii. Naopak, najvýraznejšie za historickým maximom zaostávali v už zmienenom Írsku, Lotyšsku, Španielsku, Bulharsku a Chorvátsku, t.j. v krajinách s jednoznačnou cenovou bublinou na trhu nehnuteľností v rokoch 2007-2008.

Ceny rezidenčných nehnuteľností sa od dna odrazili už aj na Slovensku a v Českej republike, keď medziročne rástli o 5,3% (SK), resp. 3,1% (CZ). V oboch krajinách pritom môžeme pozorovať, že ceny novostavieb rastú pomalšie ako ceny starších bytov a domov. Rozdiel v dynamike rastu cien starých a nových nehnuteľností je pritom výrazný najmä v prípade Slovenska, kde dynamika rastu cien starších nehnuteľností je dvakrát rýchlejšia ako nových. Aj napriek tomu, že ceny nehnuteľností sa v oboch krajinách už odrazili od dna, ani v jednej z krajín nedosahujú nezdravé úrovne z roku 2007-2008 – v Česku, kde bola predkrízová bublina o niečo miernejšia zaostávajú za maximom z druhej polovice roku 2008 o takmer 5%, na Slovensku, za maximom z druhého štvrťroka 2008 až o 18%. Aktuálny rast cien rezidenčných nehnuteľností je v oboch krajinách podložený rastúcou ekonomikou, pričom si myslíme, že rast cien v poslednom období zatiaľ nevytváral novú cenovú bublinu. Ceny nahor ťahá silnejúci dopyt, ktorý reaguje na rastúci trh práce (pod vplyvom rastu ekonomiky) a zlepšujúcu sa spotrebiteľskú dôveru, ale aj na relatívne dostupné a lacné financovanie nehnuteľností bankovými úvermi, keďže úrokové sadzby sa pohybujú na historických minimách. Aj napriek rastu cien nehnuteľností, nízke sadzby držia dostupnosť bývania financovaného bankovým úverom blízko historických maxím. Pokračujúci ekonomický rast a dlhodobo nízke úrokové sadzby by pritom mohli tlačiť ceny bývania mierne nahor aj v nasledujúcich štvrťrokoch.

Alternatívne štatistiky cien nehnuteľností na Slovensku, ktoré zverejňuje NBS takisto naznačujú, že ceny nehnuteľností sa už definitívne odrazili od dna, hoci dynamika medziročného rastu je podľa štatistík NBS zatiaľ výrazne pomalšia (len 0,4%). Ceny nehnuteľností však podľa NBS dosiahli dno v druhom štvrťroku minulého roka a pozvoľna rastú už tretí štvrťrok v rade. Štatistiky NBS prinášajú pohľad ja na vývoj cien v regiónoch, pričom rast vykazujú najmä v hlavnom meste Bratislava, mierny nárast cien však nájdeme aj v regiónoch Trnavy, Trenčína a Košíc, naopak ceny stále klesajú v regiónoch Nitry, Žiliny, Banskej Bystrice a najmä Prešova.

Zdroj: UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

Prieskum

Top ponuky