Dokonalé využitie budovy je závislé na funkčných technických rozvodoch. Neustále zmeny pri užívaní nebytových priestorov so sebou prinášajú nové technológie aj interiérové prvky. Medzi ne patria aj zdvojené podlahy. Pre racionálne využitie priestoru je veľmi dôležité vytvoriť zodpovedajúci systém sietí.
Zdvojené podlahy vytvárajú inštalačný priestor pod povrchom celej podlahy. Riešia pripojenie priestoru k hlasovej a dátovej sieti, audiovizuálne prezentačné zariadenia, efektívne vedenie káblových rozvodov dvojitou podlahou, zároveň ľahkú prístupnosť k inštaláciám. Zdvojené a dutinové podlahy umožňujú permanentný prístup do medzipriestoru pre rozvody elektro, vykurovania... Či už ide o modernizáciu starších objektov alebo nových stavieb, použitie sa uplatňuje v administratívnych budovách, bankách, technologických prevádzkach, počítačových miestnostiach a v interiéroch, kde je potrebné vytvoriť medzipriestor pre rozvod sietí. Do takto vzniknutého priestoru je možné kedykoľvek vstúpiť.
Zdvojenú podlahu tvorí oceľová nosná konštrukcia, drevotrieskové, sádrovláknité, kalciumsulfátové dosky, nášlapná vrstva bez úpravy, resp. povrchová úprava podľa požiadavky investora. Dosky sú štandardne vyrábané v module 600x600mm (príp.600x750mm). Všetky typy sa vyznačujú vysokou životnosťou a vynikajúcimi stavebno – fyzikálnymi vlastnosťami. Podlahové diely sa dajú osadiť elektrickými a telefónnymi zásuvkami, koncovými jednotkami pre výpočtovú techniku, výustkami pre vzduchotechniku, vetracími mriežkami apod., ktoré sa pri akejkoľvek zmene dajú osadiť na iné miesto výmenou za štandardné panely. Dosky bývajú zospodu opláštené pozinkovaným plechom alebo hliníkovou fóliou. Oceľové stojky s antikoróznou úpravou, dvojdielne s rektifikačnou maticou umožňujú výškové nastavenie +/- 10-25mm (podľa výšky stojky). Vrchná nášlapná krytina môže byť: PVC v normálnom, antistatickom i elektrostatickom prevedení, linoleum, kaučuková krytina, laminátové povrchy, parkety, koberec, keramická dlažba, žula alebo mramor..
Štandardným príslušenstvom dvojitých podláh bývajú: schody, čelá, rampy, elektroinštalačné krabice a prestupy, vzduchotechnické výustky, podlahové kúrenie so zachovanou funkčnosťou dvojitej podlahy, objektové dilatácie v dvojitej podlahe, zvukovo izolačné a protipožiarne prepážky pod dvojitou podlahou, káblové rošty atď.
Výhodami zdvojenej podlahy sú okrem jednoduchého vedenia sietí a ľahkej prístupnosti k nim aj ľahká údržba dátových liniek, samotná rýchla montáž zdvojenej podlahy (dutinové podlahy disponujú aj unikátnym systémom pero – drážka), pružné prispôsobenie sa požiadavkám investora (tým, že je vytvorený priestor pre siete pod podlahou, navrhovanie priestoru je omnoho jednoduchšie - budova sa stáva omnoho "flexibilnejšia". Možno prevádzať najrôznejšie dispozičné zmeny bez rušenia užívateľov budovy. Akékoľvek zmeny možno previesť jednoduchým nadzdvihnutím, prípadne premiestnením podlahových panelov), moderné interiérové riešenie pre kancelárske priestory s takmer neobmedzeným výberom finálnej podlahovej krytiny (závisí od systému), splnenie požiadavky akustickej izolácie, požiarnej odolnosti dosiek, vysokej zaťažiteľnosti priestoru.
Bez toho, aby došlo k zníženiu estetickej alebo funkčnej hodnoty podlahy, možno dosiahnuť v porovnaní s tradičnými technológiami významného zníženia montážnych nákladov. V priemere možno uvažovať, že inštalácia všetkých sietí zaberie asi 50% času výstavby budovy. Tomu samozrejme zodpovedajú náklady na prácu. Použitím zdvojenej podlahy možno dobu výstavby podstatne skrátiť, čím možno dosiahnuť úsporu nákladov na stavbu až 15%.
Pri novom type dvojitej "dutinovej" podlahy na princípe zálievky z anhydridu (slúži ako pevný podklad, na ktorý sa lepí koberec) nastáva jediná výrazná nevýhoda a to reakcia na vodu. Pri väčšom premočení anhydritovej podlahy dochádza k značnému zníženiu pevnosti vo všetkých smeroch, čím hrozí možnosť prepadnutia.
Foto: Arch.design